Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Vilniuje iškilmingai atidengtas paminklas „The Beatles“ lyderiui Johnui Lennonui

Vilniuje atidengtas paminklas Johnui Lennonui
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Vilniuje atidengtas paminklas Johnui Lennonui
Šaltinis: Žmonės.lt
0
A A

Ketvirtadienį Vilniaus Mindaugo gatvės skvere, šalia „Oslo namų“ kvartalo būriavosi grupės „The Beatles“ gerbėjai. Čia buvo iškilmingai atidengtas paminklas grupės lyderiui, britui Johnui Lennonui – bronzinis jo biustas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniuje atidengtas paminklas Johnui Lennonui
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniuje atidengtas paminklas Johnui Lennonui

Susirinkusiems svečiams skulptoriaus Jono Gecevičiaus darbą pristatė idėjos autorius, menininkas Saulius Paukšys, čia susirinko daugelis visuomenei žinomų žmonių, menininko kūrybos gerbėjų. Renginys simboliškai prasidėjo „The Beatles“ dainomis, kurias su muzikantų grupe atliko solistas Rafailas Karpis.

Sveikinimo žodį pirmiausia tarė Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius. Pasak jo, miestas tampa gražesnis, kai jame atsiranda tokių monumentų. „Johnas Lennonas nebuvo lietuvis, nesilankė Vilniuje, net lietuvės merginos neturėjo. Tačiau tame ir yra žavesys“, – sakė jis dėkodamas idėjos autoriui S.Paukščiui.

Nusprendęs žaismingai jį pradžiuginti, R.Šimašius padovanojo menininkui originalius marškinėlius su simboliniu užrašu iš „The Beatles“ dainos eilutės. Tiesa, šiek tiek ją pakeisdamas. Ant marškinėlių buvo užrašyta: „Putin, Love Is All You Need.“

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Remigijus Šimašius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Remigijus Šimašius

J.Lennonas visuomet kovojo už taiką ir meilę pasaulyje, smerkė smurtą, neteisybę. „Tikiuosi, kad skulptūra padarys Vilnių gražesniu ir taikesniu miestu. Kaip to norėjo Johnas Lennonas“, – skulptūros atidengimo ceremonijoje kalbėjo S.Paukštys.

Pasak jo, idėja sukurti tokią skulptūrą gimė maždaug prieš penkerius metus. Drauge su skulptoriumi J.Gencevičiumi jie nusprendė, kad Vilniaus centre reikėtų pastatyti paminklą legendiniam muzikantui. Kaip tiksliai turi atrodyti J.Lennono skulptūra, sugalvojo J.Gecevičius. Radęs fotografo Roberto Whitakerio darytą muzikanto jaunystės laikų nuotrauką, kurioje jis su gėlės žiedu akyje, skulptorius nesuabejojo – būtent taip turi atrodyti J.Lenonnui skirtas biustas Vilniuje.

VIDEO: Vilniuje atidengtas paminklas skirtas Johnui Lennonui

„Šiandien su Jonu diskutavome, kad jeigu tyrinėtume skulptūrą iš arti, sugaištume kone visą dieną. Joje tiek įvairiausių detalių! Gėlė Lenonno akyje turi magiškų galių – reikia ją paliesti , sugalvoti norą ir jūsų noras išsipildys“, – linksmai susirinkusiems tikino S.Paukštys.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Paukštys
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Saulius Paukštys

Sveikinimo žodį tarė ir Kultūros atašė Izraelyje Saulius Pilinkus. Su juo renginio organizatoriai susisiekė telefonu. S.Pilinkus prisiminė ir ankstesnį panašų S.Paukščio indėlį, kuomet prieš dvidešimt metų, 1995-aisiais, sostinės K.Kalinausko gatvėje jis sugalvojo pastatyti paminklą legendiniam amerikiečių muzikantui Frankui Zappai.

Tuomet atidaryme dalyvavo ir grupės „Antis“ lyderis Algirdas Kaušpėdas, jis renginio nepraleido ir šįkart. „Lennonas man – be galo brangus. Jis nuo vaikystės buvo mano herojus ir darė stiprią įtaką mano gyvenime. Klausydavau jo dainų, o dar tuomet, kai buvau moksleivis. Savo stovėsena, idėjomis, kūrybiškumu, melodingomis dainomis tarsi padrąsino mane gyventi ir kurti“, – Žmonės.lt sakė A.Kaušpėdas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Kaušpėdas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Kaušpėdas

Tarp susirinkusių buvo ne vienas puikiai žinantis J.Lennono biografiją, tačiau tiems, kuriems kilo klausimas, kokį ryšį menininkas turi su Lietuva, į klausimą atsakė Gintaras Sudeika. Pasak jo, tas ryšys labai glaudus – ypač kalbant apie 1964–1969 metus Niujorke. Tuomet J.Lennonas susipažino su savo žmona Yoko Ono, kuri palaikė artimą ryšį su vienu garsiausių to meto lietuvių pasaulyje, „Fluxus“ meno pradininku Jurgiu Mačiūnu. „Jurgis buvo užbūręs Yoko savo tikėjimu, o vėliau jie abu tuo užkrėtė ir Johną. Taip Lennonas mirė kaip „The Beatles“ lyderis, bet gimė kaip „Fluxus“ meninininkas. Tikiuosi, kad Lennonui tapti Vilniaus garbės piliečiu nebereikės – jis juo jau yra“, – sakė kito „Fluxus“ atstovo, Jono Meko, vizualiųjų menų centro direktorius, kompozitorius G.Sudeika.

Skulptūros atsiradimu Vilniuje džiaugėsi ir Didžiosios Britanijos ambasadorius Lietuvoje Davidas Huntas. Pasak jo, J.Lennono įtaka jaučiama visame pasaulyje, todėl idėja pastatyti jo paminklą Lietuvoje – labai graži ir sveikintina.

Šiam paminklui neatsitiktinai buvo pasirinktas ir skveras Mindaugo gatvėje, kurį nuo šios dienos jau imta neoficiliai vadinti muzikanto vardu. Aplink gyvenamųjų namų ir verslo centrų infrastruktūrą plėtojančios įmonės vadovas Egidijus Damulis priminė, kad vos prieš keletą metų šioje vietoje buvo apleisti sandėliai, o dabar, neva kaip ir pati J.Lennono asmenybė, kvartalas išgyveno revoliuciją ir tapo miesto traukos tašku.

S.Paukštys prasitarė, kad galbūt laikui bėgant Vilniuje atsiras daugiau legendiniams muzikantams skirtų skulptūrų. Jo idėjai paantrino ir A.Kaušpėdas sakydamas, kad „viena skulptūra yra precedentas, o dvi – jau tradicija.“ „Žiūrėsime, ką Paukštys dar išrinks. Neabejoju, kad vertų dėmesio asmenybių atsirast ne viena. To ir linkiu“, – kalbėjo A.Kaušpėdas.

 

 

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniuje atidengtas paminklas Johnui Lennonui
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Vilniuje atidengtas paminklas Johnui Lennonui
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt