Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Pristatydamas spektaklį „Jelizaveta Bam“ Oskaras Koršunovas iškėlė netikėtas vestuves

Oskaras Koršunovas ir Greta Petrovskytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Oskaras Koršunovas ir Greta Petrovskytė
Šaltinis: Žmonės.lt
0
A A

Trečiadienį priešpiet Lietuvos nacionaliniame dramos teatre Vilniuje itin netikėtai pristatyta naujausia Oskaro Koršunovo premjera „Jelizaveta Bam“. Šį spektaklį O.Koršunovas režisavo pagal rusų absurdo klasiko Daniilo Charmso kūrinį „Jelizaveta Bam“.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Jelizaveta Bam“ pristatymas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Jelizaveta Bam“ pristatymas

Nuo oberiutų („Realiojo meno susivienijimo“ narių) kūrybos, kuriems priklausė Daniilas Charmsas, Oskaras Koršunovas pradėjo savo režisūrinę karjerą. Po 25-erių metų naujai interpretuoti „Jelizavetą Bam“ jis pakvietė ir savo studentus, kurie trečiadienį taip pat pasirodė netikėtame būsimos premjeros pristatyme.

O.Koršunovas į sceną žengė su žavia palydove, o juos atlydėjo būrys veidus užsidengusių žmonių: buvo inscenizuotos vestuvės „su Charmsu“. Jos, kaip pat kūrėjas sakė, reiškė savotišką jo sugrįžimą prie ankstesnio kūrybos braižo ir principų.

„Nuo šiol mano gyvenimas keičiasi radikaliai, po šios ceremonijos galutinai dedu tašką – apsisprendžiau daugiau niekada neišduoti ir nepasitraukti iš tos erdvės, į kurią kažkada buvau įžengęs: kalbu apie tyro meno erdvę“, – sakė O.Koršunovas.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Jelizaveta Bam“ pristatymas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Jelizaveta Bam“ pristatymas

Paklaustas, ką turi omenyje sakydamas „tyro meno erdvę“, režisierius turėjo tvirtą paaiškinimą ir kalbėjo atvirai: jis pasiilgęs tokios kūrybos, kuri buvo pačioje jo režisūrinės karjeros pradžioje.

„Tyrą meną aš suprantu kaip teatrą  ir ne tik, kuris visų pirma yra ne institucija, aptarnaujanti kažką, reikalinga kažkokioms instancijoms, politikai ir kitiems dalykams... Teatras didele dalim veikia kaip aptarnaujantis poreikius, labai retai jis žengia kaip meninė tikrovė. O mano pirmoji meilė būtent ir buvo tas menas ir menininkai, kurie kuria savo tikrovę, savo pasaulį, o ne stengiasi kažką aptarnauti“, – atviravo O.Koršunovas.

Spektaklyje galima įžvelgti šių dienų aktualijas

Pagrindinė spektaklio herojė – paauglė Jelizaveta Bam (aktorė Greta Petrovskytė). Nuo pat pradžios iki pabaigos mergaitę persekioja dvi tamsios asmenybės Piotras Nikolajevičius (aktorius Martynas Nedzinskas) ir Ivanas Ivanovičius (aktorius Marius Repšys). Jos kaltina Bam žmogžudyste, kurios ji nepadarė. O gal tai tik blogas sapnas? Mergaitė bando atsipeikėti, pabėgti, atsikalbėti, pralinksminti persekiotojus. Kaltinamoji-auka ir kaltintojai entuziastingai žaidžia sugedusio telefono ir kačių–pelių imitacijas.

Pjesė, anot režisieriaus, savotiškai rezonuoja su tuo, kas šiuo metu vyksta pasaulyje, kai gali būti nušaunami karikatūristai arba, pavyzdžiui, su tuo, kas vyksta Ukrainoje.

„Ukrainoje pasirodė kažkokie žali žmogeliukai: niekas nežinojo, kas jie, ko jie nori. Pjesėje į šeimą taip pat ateina nepažįstami žmonės su visiškai neaiškiais kėslais. Žinoma, pjesė turi ir gilesnę ontologinę bedugnę, kuri atsiveria tiesiog paaiškėjus, kad vienas iš atėjusių suimti Jelizavetą Bam už jos „didį nusikaltimą“, pats yra jos nužudytasis. Spektaklis apskritai gali būti suprantamas kaip Jelizavetos kelionė anapilin, jos bandymas prisijaukinti mirtį.

Tikrasis Jelizavetos Bam nusikaltimas – tai kad ji apverčia loginį pasekmių ir priežasčių pasaulį. Tiksliau tai padaro pats Charmsas. Jis tarsi burtininkas keliais žodžiais priverčia mus suabejoti akivaizdžiomis tiesomis ir visu tuo, kas vyksta ant teatro ir pasaulio scenų ir nukelia mus ten, kur „nusikels“ pats spektaklis, bet tai bus staigmena žiūrovams“, – apie „Jelizavetos Bam“ aktualumą šiandieniniame pasaulyje kalba režisierius Oskaras Koršunovas.

Spektaklio „Jelizaveta Bam“ režisierius ir scenografas – Oskaras Koršunovas, kostiumų dailininkė –  Lauryna Liepaitė, kompozitorius –  Gintaras Sodeika, choreografė – Vesta Rasa Grabštaitė. Vaidina: Greta Petrovskytė, Martynas Nedzinskas, Marius Repšys, Vitalija Mockevičiūtė, Remigijus Bilinskas, Remigijus Bučius, Eimantas Pakalka, Arūnas Sakalauskas ir LMTA Vaidybos katedros studentai.

Spektaklio premjera – jau sausio 25-ąją Lietuvos nacionaliniame dramos teatre.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Jelizaveta Bam“ pristatymas
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./„Jelizaveta Bam“ pristatymas
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt