Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą

Mirties „Sūpynėse“ sukrėsta Augustė Vedrickaitė nusprendė netylėti: festivaliuose „šniojama“ viešai

Augustė Vedrickaitė
Asmeninio albumo nuotr. / Augustė Vedrickaitė
Šaltinis: Žmonės.lt
0
A A

Sužinojusi apie festivalyje „Sūpynės“ narkotinėmis medžiagomis apsinuodijusios vilnietės mirtį dainininkė Augustė Vedrickaitė nusprendė nebetylėti ir su Žmonės.lt pasidalinti asmenine patirtimi. Atlikėja viešai prabilo apie kai kurių muzikos festivalių lankytojams būdingas „pramogas“ – išreiškė pasipiktinimą, kad daliai jaunimo svaigintis, taip save nuodijant, tapo įprasta ir normalu.

Praėjusį savaitgalį Švenčionių rajone skambėjęs elektroninės muzikos festivalis „Sūpynės“ baigėsi liūdnai – narkotinėmis medžiagomis čia apsinuodijusi 26-erių vilnietė ketvirtadienį mirė.

Į ligonines pateko ir dar keli svaigalais apsinuodiję festivalio svečiai, tačiau jiems pasisekė labiau – pavojaus gyvybei išvengta.

Sužinojusi apie jaunos merginos mirtį dainininkė A.Vedrickaitė nusprendė nebetylėti. Anot jos, tai, kaip publika „pramogauja“ muzikos festivaliuose, yra vieša paslaptis, o statistika kalba pati už save – vien šįmet iš „Sūpynių“ į ligoninę išvežti net septyni jaunuoliai, o tai – labai daug.

Ne tik savo akimis mačiau viešai „šniojamus“ kokaino takelius, bet ir buvau skatinama nesivaržyti ir pabandyti.

„Jau prieš kelerius metus, dar būdama moksleivė, pati buvau kalbinama vykti į elektroninės muzikos festivalius. Niekada nebuvau šios muzikos fanė, bet į tai man buvo atsakoma: „apsinešus“ tokia muzika klausosi visai kitaip – patikėk, patiks!“ – Žmonės.lt pasakojo A.Vedrickaitė. 

Anksčiau klausėsi kalbų, o vėliau pamatė savo akimis: „Pernai vasarą netyčia sutapo, kad buvau Nidoje tada, kai vyko „Opium ant bangos“. Apie jį mažai buvau girdėjusi, todėl, vedama smalsumo, nutariau užsukti. Ne tik savo akimis mačiau viešai „šniojamus“ kokaino takelius, bet ir buvau skatinama nesivaržyti ir pabandyti. Taip, iš pažiūros atrodė, kad tie žmonės iš tikrųjų gerai leidžia laiką: šoka, neadekvačiai šypsosi, plevėsuoja... O aš jaučiausi nieko nesupratus, man buvo šlykštu žiūrėt ir baisu suprast, kad tai iš tikrųjų vyksta.“

Viganto Ovadnevo/15min.lt nuotr./Augustė Vedrickaitė
Viganto Ovadnevo/15min.lt nuotr./Augustė Vedrickaitė

Nors ir pasibaisėjo, veiksmų Augustė tąsyk nesiėmė.

„Bėda ta, kad tai buvo draugų draugai ir aš nieko dėl to nepadariau, niekam apie tai nepasakiau. Ir, manau, taip elgiasi daug kas – mato, bet tyli. O gal visgi reikia nustot tylėt?! Sakoma, kad norint pakeisti pasaulį, reikia pradėti nuo savęs. Niekam nemalonu būti skundiku, tačiau ar malonu gyventi supuvusioje visuomenėje su degraduojančiomis vertybėmis?“ – klausia ji. 

Niekam nemalonu būti skundiku, tačiau ar malonu gyventi supuvusioje visuomenėje su degraduojančiomis vertybėmis?

Dainininkė neskuba teisti visų festivalių lankytojų. Tačiau problema opi.

„Net neabejoju, kad liaudies muzikos festivaliuose ir elektroninės muzikos festivaliuose publika skiriasi kardinaliai. Nebe naujiena, kad žmonės nebemoka linksmintis be alkoholio, tačiau atėjo laikas, kad ir to jau per mažai. Esu įsitikinusi, kad gyvos muzikos grupių pasirodymuose vartojančių narkotines medžiagas kur kas mažiau.“

Kaip problemą spręsti?

„Jei pradėt nuo pradžių pradžios, tai pirmiausia reikia šviesti visuomenę! Trūksta viešai, paprastai ir aiškiai dėstomos, kartojamos informacijos apie narkotikų daromą nepataisomą žalą, apie jų platinimo kelius ir būdus. Tau gali būti pakišta narkotikų tau pačiam apie tai nežinant. Apie tai kalbama per mažai ir nesureikšminama. Jeigu jau taip garsiai deklaruojama ir užtikrinama kuo griežčiausia kiekvieno festivalio dalyvio patikra, iš kur tuomet festivaliuose atsiranda narkotinių medžiagų?! Vadinasi, yra spragų! Ieškokime jų, o ne toleruokime ar ignoruokime“, – sako ji. 

Anot jos, kartais tokios spragos – net visai paprastos: „Festivaliui ruošiamasi kelios dienos iki jo, tuomet nebūna jokios apsaugos ir visos galimybės norintiems atsinešti, ko širdis geidžia. Nebeužtenka civiliais persirengusių keliolikos pareigūnų, nebeužtenka ir kelių jų šunų, nes akivaizdu, kad jie neužtikrina darbo kokybės.

Festivalių organizatoriai turėtų prisiimti daugiau atsakomybės, nes čia požiūrio, kad kiekvienas ant pečių turi savo galvą, nebeužtenka. Jeigu trūksta lėšų, norint užtikrinti padorią apsaugą ir kontrolę, ar tiesiog nutariama žiūrėti pro pirštus, tokiom aplinkybėm festivaliai neturėtų gyvuoti.“

Ar jūs sutinkate su Augustės nuomone apie svaiginimąsi kai kuriuose festivaliuose? Kokia jūsų patirtis?

Nereikia kaltinti elektroninės muzikos

Žmonės.lt susisiekė ir su A.Vedrickaitės paminėto kelias dienas trunkančio renginio „Opium ant bangos“ organizatoriais – situaciją pakomentavo Vilniaus naktinio klubo „Opium“ programos vadovas Vidmantas Čepkauskas-Vidis.

Kažkodėl visi kalba apie elektroninės muzikos renginius, festivalius. Tačiau iš bet kokio festivalio išvežama apsinuodijusių žmonių.

„Galiu garantuoti, kad joks renginio organizatorius ar klubo savininkas, nesvarbu, apie kokio stiliaus muziką būtų kalbama, niekada nepropaguoja tokių dalykų, nes tai reiškia dideles problemas.

Kažkodėl visi kalba apie elektroninės muzikos renginius, festivalius. Tačiau jie visi yra identiški – iš bet kokio festivalio išvežama lygiai tiek pat apsinuodijusių žmonių. Taip jau nutiko, kad mergina mirtinai apsinuodijo elektroninės muzikos festivalyje. Didelė nelaimė, bet tai nėra organizatorių atsakomybė“, – Žmonės.lt sakė V.Čepkauskas-Vidis.

Visvaldo Morkevičiaus nuotr./Vidis
Visvaldo Morkevičiaus nuotr./Vidis

Jis pabrėžė, kad festivalius žmonės renkasi pagal mėgstamą muziką, o svaiginasi, jei jau turi priklausomybę, visur. „Gal ta atlikėja, Augustė, ir matė, kaip kažkas svaiginasi. Bet tada reikia jos klausti, kokiose kompanijose ji leidžia laiką“, – kalbėjo. 

Paklaustas, ar „Opium ant bangos“ lankytojai, prieš patekdami į renginį, tikrinami, Čepkauskas-Vidis patikino, kad tikrai taip: „Žinoma, „pereiname“ per daiktus. Be to, ir klube, ir šiame renginyje taikome „face-control“. Neįleidžiame agresyvių žmonių, net tų, kurie atrodo nedraugiškai nusiteikę, galintys kelti diskomfortą kitiems. Netikriname žmonių „iki kulnų“, bet panašu, kad po to, kas įvyko šią savaitę, teks imtis priemonių. Matyt, siūlysime žmones tikrinti net vietos policijai, kad nebūtų problemų.“

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt