Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Mirė baleto legenda Maja Pliseckaja

Maja Pliseckaja
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Maja Pliseckaja
Šaltinis: 15min.lt
0
A A

Šeštadienį mirė visame pasaulyje įžymi balerina Maja Pliseckaja. 89-erių baleto legenda, tikraisiais namais vadinusi būstą Trakų rajone, Vokietijoje patyrė širdies smūgį.

„Man paskambino jos vyras Rodionas Ščedrinas. Ji mirė patyrusi stiprų širdies smūgį. Medikai kovojo dėl jos gyvybės, tačiau nieko nebegalėjo padaryti“, – agentūra TASS cituoja Maskvos Didžiojo teatro generalinį direktorių Vladimirą Uriną.

Užuojautą dėl M.Pliseckajos mirties savo ir visų Lietuvos žmonių vardu pareiškė prezidentė Dalia Grybauskaitė.

„Tai buvo ypatingu talentu apdovanota asmenybė, baleto legenda, užkariavusi garsiausias pasaulio scenas ir tūkstančių gerbėjų širdis. M. Pliseckaja niekada nepamiršo Lietuvos – čia sukūrė savo namus,  domėjosi ir vertino mūsų kultūrą, didžiavosi esanti jos dalimi“, – sakoma prezidentės užuojautoje.

Užuojautą pareiškė ir užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jis savo „Twitter“ paskyroje paskelbė, kad žinia apie M.Pliseckajos mirtį - liūdna naujiena. „Liūdna sužinoti apie primabalerinos Majos Pliseckajos mirtį. Užuojauta šeimai“, - rašė ministras.

M.Pliseckaja nuolat įrodydavo, kad amžius balerinai – ne kliūtis. Net ir būdama garbaus amžiaus pasirodydavo scenoje ir visus priblokšdavo ekspresyvumo ir dramatiškumo derinimu, tobula technika.

VIDEO: Maja Pliseckaja scenoje - būdama 78-erių
VIDEO: Maja Pliseckaja - Mirštanti gulbė

Mylėjo Lietuvą, kaip ir Lietuva – ją

M. Pliseckaja ir jos vyras rusų kompozitorius R.Ščedrinas Lietuvos piliečiai. M. Pliseckaja sakydavo, kad turi tris vietas, kurias vadina namais – Lietuvoje, Rusijoje ir Vokietijoje.

Juokaudavo, kad tikrieji namai tikriausiai yra lėktuve, tačiau surimtėjusi pripažindavo, kad jie – Kozelkiškių kaime šalia Trakų. Ne kartą ji atviravo, kad jai čia yra gražiau nei bet kurioje pasaulio šalyje.

VIDEO: Maja Pliseckaja - Čiurlionio Mūza

Pagyrų ji negailėdavo ir Lietuvos baleto mokyklai, o Eglę Špokaitę yra vadinusi viena geriausių balerinų, kurias jai per gyvenimą teko matyti.

Juokaudavo, kad tikrieji namai tikriausiai yra lėktuve, tačiau surimtėjusi pripažindavo, kad jie – Kozelkiškių kaime šalia Trakų.

1990 m. M.Pliseckajai buvo suteikta Lietuvos pilietybė. 1998-siais jos iniciatyva Trakuose buvo įkurtas tarptautinis vasaros festivalis, kurio metu Trakų pilyje šoko geriausi pasaulio baleto šokėjai, skambėjo garsiausių operų arijos.

1998 m. už ypatingus nuopelnus Lietuvai ir Trakų kraštui M.Pliseckajai buvo suteiktas Trakų rajono garbės pilietės vardas, o 2003 m. balerina ir jos vyras R.Ščedrinas buvo apdovanoti Komandoro didžiuoju kryžiumi „Už nuopelnus Lietuvai“, 2005 m. legendinei balerinai įteiktas Vilniaus savivaldybės įsteigtas Barboros Radvilaitės medalis. 

M.Pliseckaja, kurios tėvas buvo sušaudytas 1938 metais, neslėpdavo nusivylimo Rusija.

„Man gaila šitos nelaimingos šalies“, – yra sakiusi ji. Moters teigimu, komunistai žmones galų gale pavertė vergais, o nors sistema ir žlugo, iškreiptai išauklėti žmonės nebežino, kaip susidoroti su jiems suteikta laisve. M.Pliseckaja, kurios tėvas buvo sušaudytas 1938 metais, neslėpdavo nusivylimo Rusija.

VIDEO: Maja Pliseckaja - Bolero

M. Pliseckajos motina Rachilė Messerer-Pliseckaja (g. 1902 m. Vilniuje – mirė 1993 m. Maskvoje) – nebyliojo rusų kino aktorė. Majos tėvas Michailas Pliseckis (g. 1901 m. Gomelyje) 1938 metais sušaudytas Stalino valdymo laikotarpiu (žr. „kadrų valymas“), reabilituotas Chruščiovo laikais.

Maja lankė mokyklą Špicbergene, kur jos tėvas dirbo inžinieriumi, vėliau paskirtas TSRS generaliniu konsulu.

Nuo 1943 iki 1990 m. Maja Pliseckaja buvo Maskvos Didžiojo teatro solistė, Romos operos ir baleto teatro, Madrido baleto teatro meno vadovė.

Specialiai M. Pliseckajai baletus kūrė garsūs choreografai Jurijus Grigorovičius, Rolandas Petitas, Alberto Alonso, Morisas Bežaras, taip pat jos vyras, kompozitorius Rodionas Ščedrinas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt