Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Kodėl aktorės Mary Tyler Moore turi gedėti ir Lietuva?

Mirė aktorė Mary Tyler Moore
Vida Press nuotr. / Mirė aktorė Mary Tyler Moore
Šaltinis: Žmonės.lt
0
A A

Grinvičo ligoninėje užgeso televizijos žvaigždės Mary Tyler Moore gyvybė. Ryškų pėdsaką XX amžiaus socialiniame gyvenime palikusi aktorė mirė sulaukusi 80-ies.

Pasak M.Tyler Moore artimųjų, jos mirtį lėmė sunkus plaučių uždegimas. Aktorės širdis neatlaikė ligos.

Trečiadienį mirusios aktorės žvaigždę Holivudo šlovės alėjoje jau nuklojo gėlės, o socialinius tinklus užplūdo gedinčių gerbėjų atsisveikinimai. Nors Mary mūsų šalyje nebuvo itin populiari, pagarbą jai turėtų išreikšti ir lietuviai. Tiksliau, tai padaryti turėtų kiekviena šiuolaikinė moteris, mat Mary indėlis į feminizmą buvo didžiulis.

Vida Press nuotr./Aktorė Mary Tyler Moore.
Vida Press nuotr./Aktorė Mary Tyler Moore.

Kovojo už nepriklausomas moteris

1980-aisiais Mary buvo nominuota „Oskarui“ už sūnaus netektį išgyvenančios motinos vaidmenį filme „Ordinary People“. Vis dėlto aktorę pasaulis geriau žinojo dėl kur kas linksmesnio televizijos šou „Mary Tyler Moore šou“ (The Mary Tyler Moore Show), kuriame sužibėjo drąsiu Mary Richards vaidmeniu.

Ši televizijos laida Mary pelnė keturias „Emmy“ statulėles. 1970-1977 metais rodytą šou Mary kūrė kartu su savo antruoju vyru Grantu Tinkeriu, kuris mirė praėjusių metų pabaigoje.

Šou sužavėjo visuomenę dar neregėtu moters pateikimu – Mary buvo vieniša trisdešimtmetė, siekianti karjeros ir nepaklūstanti tuometėms socialinėms normoms. Mary rodė žiūrovams tiek galią, tiek melancholiją. Jos herojės nerimą ir stresą atsverdavo puikus humoro jausmas.

M.Tyler Moore savo šou negailėjo ironijos. Ji pašiepė karčią realybę, kuri užgriūdavo kone kiekvieną to laikmečio moterį, bandžiusią pasiekti karjeros aukštumų vyrų valdomame pasaulyje. Mary kovojo už lyčių lygybę taip, kaip mokėjo – vaidindama.

Mary Tyler Moore personažas Mary Richards tapo feminizmo ikona.

Prireikė maždaug dešimtmečio, kol kiti prodiuseriai išdrįso kurti panašaus tipo moterų portretus televizijoje.

„Mary Tyler Moore personažas Mary Richards tapo feminizmo ikona, - įsitikinusi knygos „Mary and Lou and Rhoda and Ted: And All the Brilliant Minds Who Made The Mary Tyler Moore Show a Classic“ autorė Jennifer Keishin Armstrong. – Mary norėjo didingo vaidmens ir jai pavyko tai padaryti. Jos vaidmuo – vieniša moteris, kuriai virš 30 metų. Ji savo srities profesionalė, nepriklausoma ir nėra apsėsta troškimo kuo greičiau ištekėti. Dar aštuntajame dešimtmetyje Mary pasakojo amerikiečiams apie vyrų ir moterų atlyginimų skirtumus, kontraceptines priemones ir seksualinę nepriklausomybę“.

Mary Richards personažas buvo toks ryškus, kad jis tebedaro įtaką tokioms žvaigždėms kaip Jennifer Aniston, Debra Messing ar Tina Fey. Štai Tina viešai prisipažino, kad sukūrė televizijos scenaristės Liz Lemon personažą po to, kai pamatė Mary laidas.

Skausmingos aktorės netektys

M.Tyler Moore gimė 1936 m. gruodžio 29 dieną Brukline. Kai jai sukako aštuoneri, Moore‘ų šeima persikėlė gyventi į Kaliforniją.

Aktorės vaikystė nebuvo labai laiminga. Jos tėvas George‘as Tyleri Moore‘as ir jos mama Margery Hackett buvo alkoholikai. Mary ne kartą juos pavadino „netobulais tėvais“.

Mary buvo vyriausias vaikas šeimoje, vis dėlto ji palaidojo savo brolį ir seserį dar praėjusiame amžiuje. Aktorės sesuo Elizabeth mirė perdozavusi alkoholio ir narkotikų 1978-aisiais. Vėžiu sirgusiam broliui Johnui aktorė bandė padėti įvykdyti savižudybę, bet medikai jį išgelbėjo. 1992-aisiais Johnas vis dėlto pralaimėjo kovą su vėžiu.

Televizijos žvaigždė palaidojo ir savo vienintelį vaiką. Su pardavimų vadybininku Richardu Meekeriu 1956-aisiais susilauktas sūnus Richardas jaunesnysis žuvo per nelaimingą atsitikimą. Jam buvo vos 24-eri, kai jam iš rankų išsprūdo šaunamasis ginklas su ypač jautriu gaiduku. Vėliau šis ginklų modelis buvo pašalintas iš rinkos.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Mirtis Holivudas
Parašykite atsiliepimą apie Žmonės.lt