Aktorei Gražinai Baikštytei – 70 metų: „Niekada nesijaučiau esanti išskirtinė“

Gražina Baikštytė / Viktorijos Vaišvilaitės-Skirutienės, asmeninio albumo ir Tomo Kaunecko nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2021-07-20 08:19
Aktorei Gražinai Baikštytei liepos 20 dieną sukanka 70 metų. Dar neseniai žurnalo „Žmonės“ viršelio veidu tapusi moteris negražbyliavo susitaikiusi su taip greit bėgančiais metais. „Šis skaičius – tikra tragedija“, – juokėsi ne kartą gražiausia Lietuvos aktore tituluota Gražina Baikštytė.

Gražina Baikštytė kūrė visą gyvenimą – vaidino, rašė straipsnius, knygas. G.Baikštytei pažįstama ir fotomodelio duona. Vieno pokalbio metu ji paatviravo apie ją lydėjusį „gražuolės titulą“, kaip sutrikdavo nuo komplimentų apie išvaizdą. 

Gražina Baikštytė (18 m.) / Asmeninio archyvo nuotr.
Gražina Baikštytė (18 m.) / Asmeninio archyvo nuotr.

„Kai kartą kelias dienas viešėjau draugų sodyboje. Buvo ten ir daugiau svečių. Sulaukiau komplimentų, bet man nuo jų buvo nejauku, nes aš juk – gamtoje, nepasidažiusi, apsirengusi paprastučiais drabužiais ir visiškai netrokštanti išsiskirti... Jaučiausi taip, lyg turėčiau teisintis ir neigti, kad tai, kas man sakoma, – tiesa. „Gražina, jūsų žema savivertė“, – išgirdau iš vienos viešnios. Ir ji teisi! Turiu šią problemą nuo vaikystės. Juokauju, kad pavardė mane taip veikė.

Buvau labai nedrąsi, savimi nepasitikinti... Puikiai prisimenu, kaip kompleksuodavau klausydamasi kalbų apie savo išvaizdą.

Tikrai nesijaučiau esanti kažkokia išskirtinė. Nežinodavau, kaip reaguoti. Abejodavau, ar žmonės tikrai galvoja tai, ką sako. O Kinematografijos institute man prilipo pravardė Baikšti gražuolė (rus. Пугливая красавица). Su amžiumi išdrąsėjau, bet koją kiša tas mano perfekcionizmas. Tiesiog turbūt per daug iš savęs reikalauju, esu pernelyg savikritiška“, – viename interviu, išspausdintame žurnale „Laimė“ kalbėjo G.Baikštytė.

Gražina Baikštytė (25 m.) / Asmeninio archyvo nuotr.
Gražina Baikštytė (25 m.) / Asmeninio archyvo nuotr.

Niekada nesijautė nelaiminga

Interviu su žurnalu „Žmonės“ Gražina prisipažino itin vertinusi vaidmenis kine.

„Man ir fotografas Ruikas yra sakęs: „Žinai, kad gražios nebūna laimingos?“ Tik juoką man tokie žodžiai kėlė. Nelaiminga niekada nesijaučiau. Gal tik sėkmės iš tikrųjų pritrūko. Gal ir pati kalta: mano toks būdas, kad niekad nebuvau aktyvistė, nemėgau demonstruotis, nekovojau dėl vaidmenų, nelipau per kitų galvas. Įpratau, kad į kiną, į reklamas kviečia – siūlytis nereikėjo.

Gražina Baikštytė (6 m.) / Asmeninio archyvo nuotr.
Gražina Baikštytė (6 m.) / Asmeninio archyvo nuotr.

Užtat su teatru santykiai nesusiklostė: po studijų Maskvoje paprašiau paskyrimo į Kauno dramos teatrą – Maskvoje likti su vyru tikrai neplanavome, o Kaune gyveno mano mama, ir teatrą aš gerai pažinojau, tikėjausi ten būti sava. Tuo metu pasiūlymai filmuotis kine plaukė vienas po kito. Kurį laiką atsisakydavau jų, norėjau įsitvirtinti teatre, bet ir pati jutau: teatras – ne man. Sako, jei aktorius talentingas, visur save atras. Nemanau, nes teatre vis dėlto veikia kiti principai. Kine visai nereikia teatrališkumo, ten vien žvilgsniu gali pačią dramatiškiausią vidinę būseną perteikti.

Filmavimo aikštelėse jausdavausi lyg žuvis vandenyje. Kiek smagių prisiminimų ir nuotykių iš tų laikų likę“.

 

Gražina Baikštytė ir Aras Vėberis 2000 metais / Asmeninio albumo nuotr.
Gražina Baikštytė ir Aras Vėberis 2000 metais / Asmeninio albumo nuotr.

Praėjusio laiko nesiilgi

Gražina sako, kad jau pradeda jausti energijos mažėjimą. O jos jokiais kremais neatgaivinsi. Neslepia, kad lankosis pas grožio specialistus dėl įvairių jauninamųjų procedūrų. Tiesiog atėjo laikas, kai pradėjo nebepatikti tai, ką matė veidrodyje. Ne tiek raukšlės krito į akis, kiek su amžiumi veide atsiradusi „žemės trauka“. „Lyg ir sportuoju, stengiuosi sveikai maitintis, veido odą prižiūriu, bet prieš gamtą nepapūsi.“ Tiesa, plastinei operacijai ji taip ir nesiryžo. Nors dabar jau nebe taip kategoriškai į jas žiūri. „Tik bijau ne grožio peilio. Bijau pasikeisti tiek, kad tai ryškiai matytųsi.“
Gražina Baikštytė / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.
Gražina Baikštytė / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

Jei dabar būtų dvidešimtmetė gražuolė, ko gero, Gražina drąsiai galėtų planuoti kad ir pasaulinę karjerą. Tačiau praėjusiam laikui moteris didelio ilgesio nejaučia. „Tiesą sakant, nežinau, ar norėčiau dabar būti ta dvidešimtmetė, kuri tik pradeda kino karjerą. Labai vertinu patirtį ir išmintį, kurias turiu dabar.“

Aktorė labiausiai norėtų su vyru, dviem dukromis, žentais ir anūkėlėmis pabėgti kur nors į Ispaniją. Kelionių pastaruosius kelerius metus labai trūko. Bet, matyt, teks jubiliejų atšvęsti kur kas gausesniame žmonių būryje.

Naujausi straipsniai