Aktorė Daiva Rudokaitė prabilo apie sveikatos bėdas: „Neklausiau organizmo siunčiamų simptomų“

Daiva Rudokaitė / Asmeninio albumo/ Teodoro Biliūno nuotr.
Daiva Rudokaitė / Asmeninio albumo/ Teodoro Biliūno nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2020-10-04 13:31
AA

Liaudies išmintis byloja, jei nori užmiršti visus pasaulio rūpesčius – apsiauk nepatogius batus. Aktorė Daiva Rudokaitė atvirauja, jog jos profesijoje nepatogi avalynė – neretas atvejis, mat kuomet reikia vaidinti, nėra laiko galvoti apie patogumą, o tai su laiku iššaukia rimtas sveikatos ir sąnarių bėdas.

Kiekviena moteris spintoje turi bent po vieną porą aukštakulnių batelių. Jie padailina išvaizdą, tačiau ne veltui yra vadinami „batais-žudikais“, mat ilgainiui juos avint, pėda deformuojasi ir atsiranda įvairių ortopedinių problemų.

Laidoje „Sveikatos medis“ žinoma Nacionalinio Kauno dramos teatro aktorė Daiva Rudokaitė sutiko papasakoti savąją istoriją. Pasirodo, moteris prieš kurį laiką iš gydytojų išgirdo verdiktą – jos pėdos didžiojo piršto sąnarys yra pilnai sudilęs ir vienintelė išeitis – sąnario keitimo operacija.

„Mano kairė koja yra puse numerio didesnė, tačiau aš visuomet batus pirkdavau mažesniojo dydžio, todėl kairioji kentėdavo, būdavo ankštai suspausta. Kartais jausdavau, kaip didysis pirštas patirpsta, tačiau manydavau, kad tai dėl kraujotakos, bet dabar suprantu – tai buvo organizmo siunčiami signalai. Matyt esu kantri moteris, jog kentėjau tą diskomfortą tiek metų. Chirurgas, apžiūrėjęs sąnarį, įvardino, jog jis yra visiškai sudilęs ir jį reikia keisti, nes nebėra kremzlės. Ir ji nebeataugs, reikalinga operacija“, – savo patirtimi dalijasi Daiva.

Daiva Rudokaitė / Teodoro Biliūno / BNS nuotr.

Aukštakulniai ir nepatogi avalynė kenkia ne tik pėdai, bet ir stuburui, sąnariams, gali atsirasti venų varikozė. Pėdų patologija taip yra susijusi su raumenų bei raiščių silpnumu. Be to, ir sąnariai greičiau dėvisi jeigu žmogaus gyvenimo būdas yra visai nejudrus, nes nusilpsta raumenys ir tada didesnį krūvį patiria sąnariai.

„Aukštakulniai batai yra baisiausi pėdos priešai, mat visas apkrovimas eina ant pirštų ir dėl to kenčia ne tik kojos, bet ir stuburas, sąnariai. Ortopedai rekomenduoja, jog bato kulno aukštis būtų iki 5 cm. Neramina ir tai, jog sąnarių problemas dabar jaunėja ir sąnariai yra keičiami net ir dvidešimtmečiams. Tam įtakos turi mityba: per nepilnavertę mitybą negaunam visų reikalingų medžiagų ir tuomet prasideda problemos“, – pasakos ortopedinių prekių įmonės vadovas Algimantas Astrauskas.

Kalbant apie sąnarių veiklą, be galo svarbi tampa kolageno gamyba organizme. Tai siūlo pavidalo baltymas, vienas svarbiausių atraminių tarpląstelinės medžiagos baltymų jungiamuosiuose audiniuose ir epitelio audinio pamatinėje membranoje. Pasak mokslininkų, nuo 25-erių metų amžiaus žmogaus organizme ima lėtėti kolageno gamyba, o šio baltymo mažėjimas sukelia greitesnį kremzlių, esančių sąnariuose, nusidėvėjimą, atsiranda skausmai.

Daiva Rudokaitė / Asmeninio albumo nuotr.

„Chirurgas man rekomendavo išbandyti maisto papildus su I ir II tipo kolagenu bei vitaminu C, kad sveikų sąnarių kremzlės būtų pamaitintos. Ir mano įsitikinimu, man gerėja net ir tas jau sudilęs sąnarys, jis atrodo gerokai stipresnis, nors chirurgas ir sakė, jog kremzlė jame nebeatsinaujins.

Žinoma, tos operacijos aš dar nepasidariau, tačiau tą sąnarį itin prižiūriu ir lepinu, renkuosi tinkamą avalynę. Neaukokim savo kūno vardan grožio. Nesu iš tų moterų, kurios vaikšto vien tik su aukštakulniais, tačiau mano profesija tokia, kad kartais tiesiog privalau“, – atvirauja Daiva.

Medicinos laida „Sveikatos medis“ – sekmadieniais, 15 val. per TV8.