Akordeono virtuozas Martynas Levickis: „Prisijaukinau Londoną, todėl jis manęs nebenori paleisti“

Martynas Levickas / Asmeninio archyvo nuotr.
Martynas Levickas / Asmeninio archyvo nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2012-08-22 16:09
AA

Daugeliui lietuvių akordeonas – kaimo instrumentas, ištraukiamas per vestuves. Tačiau 2011 metais ant scenos užlipo Martynas Levickis (22) ir įrodė, kad šis pusiau pianiną, pusiau židinio dumples primenantis instrumentas gali skambėti įmantriai, miestietiškai ir net moderniai. Šiais metais akordeono studijas Londone baigęs vyrukas dalijosi savo ateities planais – prasitarė ne tik apie norą sugroti su Lady Gaga, bet ir apie „Universal Studios“ kontraktą.

Keturis metus studijavai Londono karališkojoje muzikos akademijoje. Ar jau turi veiksmų planą? Ką veiksi dabar?

Nuo ko čia pradėti... (Šypsosi) Norėčiau tęsti studijas, tačiau likimas lėmė taip, kad susikroviau lagaminus ir nusprendžiau, jog dabar gyvensiu Vilniuje. Paaiškėjo, kad Londonas manęs taip lengvai nepaleidžia. Tai – labai gerai, nes keturis metus laukiau svarbaus pasiūlymo, kad galėčiau užsikabinti ir vis jo nesulaukiau. Žinoma, pavienių projektų esu sulaukęs tikrai daug, bet niekas toliau nevykdavo. Dabar gavau tokį projektą, kuris, atvers duris iki kontrakto su „Universal studios“.

Negaliu nepaklausti, koks tai projektas?

Tai pramoginės muzikos projektas. Jis pratęsia mano misiją – populiarinti akordeoną tarp jaunų žmonių ir parodyti, koks tai cool (angl. kietas, geras, įdomus – aut.past.) instrumentas.

Atsimenu, kažkada sakei, kad Londonas tau nepatinka, taip pat užsiminei, kad kelio atgal iš jo taip pat nėra. Ar prisijaukinai tą žvėrį, vardu Londonas?

Martynas Levickis / Asmeninio archyvo nuotr.

Taip ir buvo. Pirmaisiais metais buvo tikrai labai sunku. Juk buvau mamos vaikelis, kuris gyvendamas Vilniuje dėl nieko nesirūpino. Vos aštuoniolikos išvykęs studijuoti, turėjau gyvenimą pažinti iš naujo. Atsidūriau kitoje kultūroje, praradau visus savo draugus, juk ten nieko nepažinojau. Turėjau vienintelį tikslą – kažką pasiekti savo gyvenime. Buvo sunku, bet pamažu prisijaukinau šį miestą ir jis tapo mano antraisiais namais. Jau pusantro mėnesio esu Lietuvoje ir tarsi darosi ilgu, norisi ten grįžti. Kita vertus, mąstyti galima labai įvairiai. Vilius – labai patogus miestas ir jame man gera.

Kitąmet grįši ten studijuoti?

Tiesą sakant, aš įstojau į magistro studijas toje pačioje akademijoje. Dėl finansinių priežasčių negaliu jų tęsti. Galvoju, kad reikėtų per daug pinigų sumokėti už tai, ką gaučiau. Žinios ir galimybės ten yra geros, bet, pavyzdžiui, aš norėčiau turėti daugiau paskaitų, nei numatyta programoje.

Pasaulyje nėra daug vietų, kur būtų galima studijuoti aukšto lygio klasikinę akordeono muziką. Galiu rinktis Suomiją, Ispaniją, Daniją, nes  Argentinoje ir Prancūzijoje muzika kiek kitokia. Šiose šalyse galima būtų studijuoti džiazo ar tango stilistiką. Tai man labai patiktų, bet nebūtų taip naudinga. Tačiau apie studijas pagalvosiu po metų.

Turi laisvus metus. Kaip ir kur juos žadi praleisti? Pasiliksi Lietuvoje, o gal imsiesi „Universal studios“ projekto?

Šiuos metus praleisiu Lietuvoje. Kaip sakiau savo draugams, šmutkes parsivežiau į Vilnių (juokiasi). Tai  - visos natos, knygos ir drabužiai. Gyvensiu Vilniuje, bet kaip muzikantui to nepakaks. Veikla su „Universal“, koncertai ir projektai privers keliauti po pasaulį.

Turiu pripažinti, kad tas laimės ar sėkmės faktorius mano gyvenime yra labai svarbus. Tikriausiai tai yra priežiūra, dovana iš aukščiau. 

Yra ir kitas planas – Lietuvoje įsteigti kitokios stilistikos akordeono mokyklą. Joje atsispindėtų vakarietiška pedagogika ir muzikiniai stiliai. Ši mokykla, jei viskas klostysis gerai, savo veiklą pradės rugsėjį. Kol kas mes ramiai, neskubėdami ją kuriame. Aš tikiuosi, kad įsivažiuosime ir mokykla bus viena iš pagrindinių mano veiklų šiais metais Lietuvoje.

Laimėjai „Lietuvos talentus“, gana netikėtai ir pavėluotai pateikęs dokumentus įstojai į Londono karališkąją muzikos akademiją. Esi jaunas ir jau pripažintas muzikantas, pati Lady Gaga davė tau leidimą pergroti jos dainą „Telephone“. Susidaro įspūdis, kad esi tikras laimės kūdikis. Ar taip ir jautiesi?

Turiu prisipažinti, kad laimės ar sėkmės faktorius mano gyvenime yra labai svarbus. Tikriausiai tai yra priežiūra, dovana iš aukščiau. Aš ją vertinu ir džiaugiuosi, tačiau niekada nepiktnaudžiauju. Pirmiausiai, tai atsakomybė bei darbas. Mano idėjas lydi sėkmė, dėl to aš esu laimingas.

Ką gi, tavo idėjos, matyt, genialios...

Ne, nemanau. Kartais tenka girdėti, kad esu talentingiausiais, geriausias akordeonistas, jaunasis muzikantas. Manau tiek Lietuvoje, tiek ir pasaulyje gausu labai gerų muzikantų. Tiesiog kartais tave iš jų būrio išskiria idėjos, dar dažniau – sėkmė.

Martynas Levickis / Asmeninio archyvo nuotr.

Sugrįžkime prie Lady Gagos. Vilniuje antradienį pasirodžiusi dainininkė tau asmeniškai yra davusi leidimą aranžuoti jos dainą „Telephone“. Ar ji išgirdo tavo interpretaciją akordeonu?

Nežinau, ar Lady Gaga girdėjo mano kūrinį. Aš siunčiau jį jos atstovams. Tiesa, prieš jai atvykstant į Lietuvą aš sugalvojau tokią pašėlusią idėją, kad būtų smagu su ja pasirodyti scenoje. Aišku, būtų buvusi didelė garbė užlipti ant scenos su tokia kontraversiška asmenybe ir popmuzikos žvaigžde. Deja, tai neįvyko, bet aš palauksiu kito, palankesnio momento (Juokiasi).

O kalbant apie dainą, „Telephone“ jau seniai man patiko, tačiau ją įrašyti sugalvojau ne pats. Mano draugas, tuo metu kai įrašinėjau savo pirmąjį albumą, pasiūlė: „O kodėl ne Lady Gaga?“. Tada aš įėjau į tinklalapį Youtube.com, dar kartą pažiūrėjau tą keistą vaizdo klipą ir jis mane taip keistai paveikė, kad nusprendžiau tai padaryti.

Artėja 18-tasis Kristupo vasaros festivalis ir akordeono savaitė. Žinau, kad tu tapai jos organizatoriumi. Ar neišgąsdino tokia atsakomybė?

Ne. Labai džiaugiuosi ir didžiuojuosi tokiu pasiūlymu iš Kristupo vasaros festivalio organizatorių. Aš esu nuolatinis festivalių dalyvis. Jau praėjusiais metais jie siūlė surengti daugiau koncertų, kuriuose skambėtų akordeono muzika. Tikrai džiaugiuosi, kad toks didelis festivalis patikėjo man šį darbą. Be to, tai svarbu man tiek asmeniškai, tiek iš profesinės perspektyvos.

Taigi, jau šios savaitės gale Vilniuje prasidės akordeono savaitė, kurios metu pasirodys ne tik akordeono meistrai, bet ir styginiais instrumentais grojantys žmonės. Šį penktadienį Vilniaus Šv.Kotrynos bažnyčioje grosiu su smuikininku Abe McWilliamsu.

Mano atliekamos muzikos stilistika, kai koncertuoju Lietuvoje, yra dvejopa: aš studijuoju klasikinę muziką, o žmonės mane pažįsta iš „Lietuvos talentų“ projekto, kur grojau populiariąją muziką. Man smagu balansuoti ant tarp šių stilių. Save vadinu universaliu atlikėju. Tikiuosi, man pavyks išvystyti ir daugiau projektų Lietuvoje.

Be to, šios akordeono savaitės metu pasirodys ir mergina iš Latvijos, kuri buvo mano studijų draugė Londone, vienas perspektyviausių akordeonistų Lietuvoje Tadas Matėčius bei virtuoziškas akordeonistas iš Makedonijos.

Daugiau apie šio penktadienio koncertą Šv.KotrynosŠv.KotrynosŠv.Kotrynos bažnyčioje skaitykite paspaudę čia.

Siūlome pasiklausyti Martyno Levickio improvizacijos akordeonu pagal Lady Gagą: