A.Tapinas paviešino gėdingą paramą: Kirkorovo koncerto organizatoriams – solidi valstybės išmoka

Andrius Tapinas / Gretos Skaraitienės nuotr.
Andrius Tapinas / Gretos Skaraitienės nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2021-01-14 13:14
AA

Žurnalistas, „Laisvės TV“ įkūrėjas Andrius Tapinas ketvirtadienį feisbuke sukėlė tikrą diskusijų audrą – jis pasidalijo dokumentu, įrodančiu, kad Lietuvos kultūros taryba paskyrė daugiau kaip 30 tūkstančių eurų kompensaciją bendrovėms, kurioms dėl pandemijos apribojimų nepavyko atvežti į Lietuvą koncertuoti Rusijos atlikėjų Filipo Kirkorovo ir Michailo Šufutinskio. Pernai neįvykę koncertai yra perkelti į šiuos metus.

Minėtiems Rusijos dainininkams neatvykus į Lietuvą, jų gastroles rengiančios įmonės gavo solidžias kompensacijas, nors atlikėjų koncertai net nėra atšaukti, o tiesiog nukelti vėlesniam laikui – jie įvykti turėtų balandį ir birželį.

UAB „Bravo Events“ už nukeltą F.Kirkorovo koncertą išmokėta daugiau kaip 13 tūkst. eurų kompensacija, o UAB „Mon voyage“ už nukeltus M.Šufutinskio pasirodymus gavo beveik 17 tūkst. išmoką.
 
Tai, anot A.Tapino, neteisinga, mat, negana to, kad minėti atlikėjai Lietuvoje vertinami dviprasmiškai dėl lojalumo Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir Baltarusijos prezidentui Aleksandrui Lukašenkai, jų koncertai net neatšaukti, tad minėta išmoka net neturi realaus pagrindo būti išmokėta.

Andriaus Tapino įrašas, kuriuo jis pasidalijo ir su Žmonės.lt:

„Supainiokim muziką su politika.
Kai galvoji, kad brudniau nebus, mūsų valdžios žmonės pasako – palaukit, žiūrėkit, kaip mes dar mokam nustebinti. Šituo raštu Kultūros taryba paskyrė daugiau kaip 30 000 eurų kompensaciją žmonėms, kuriems nepavyko atvežti į Lietuvą Kirkirovo ir Šufutinskio.

Aš suprasčiau, kad tai būtų kompensacija už tai, kad jie daugiau niekada nevežtų Kirkirovo ir Šufutinskio į Lietuvą, bet, deja, taip nėra.

Mes valstybės pinigais remiame verslinykus, kurie dėję ant visko ir veža čia veikėjus, kurie laižo minkštą vietą Putinui, palaiko kruviną diktatorių Lukašenką ir koncertuoja okupuotame Kryme.

Kirkorovas dar rugsėjį nusifilmavo Lukašenką remiančiame klipe, spalį pavadino Krymą mylimiausia Rusijos vieta, sveikino nuostabiausią prezidentą su gimtadieniu. Bandiugų šansono karalius Šufutinskis irgi ne kartą koncertavo okupuotame Kryme.

Dar įdomiau, kad koncertai neatšaukti, o tik perkelti ir UAB „Mon Voyage“ mums leis mėgautis Šufutinskiu Vilniuje ir Klaipėdoje balandį, o „Bravo events“ atvežtas Kirkorovas dainuos „Ja za tebia umru“ birželį. Tad ir nuostolių lyg ir labai didelių nėra.

2020 m. lapkričio mėnesio Kultūros tarybos dokumentas:

Andriaus Tapino paviešintas dokumentas
Beje, Kirkorovo gastroles Lietuvoje remia „Aeroflot“. Ir Lietuvos kultūros taryba.Ir tuo pačiu šitos dvi kontoros gauna 30 000 eurų iš Lietuvos valstybės. Beje, „Mon Voyage“ įkurta mažiau nei prieš pusantrų metų ir joje dirba vienas žmogus, bet va prašau – imkit keliolika tūkstančių.

Raštą pasirašė dabartinė kultūros viceministrė Daina Urbanavičienė, atkreipkim dėmesį, kad šie du renginiai išskirti atskiru raštu, o ne bendrame sąraše, tarsi būtų tikėtąsi, kad prasprūs nepastebėta.

Kultūros ministre, Simonas Kairys, labai norėtųsi išgirsti jūsų vertinimą dėl tokio nuostabaus Kultūros tarybos sprendimo.

P.S. Atvirumo dėlei sakau, kad ir Laisvės TV yra gavusi kompensaciją už visus metus neįvykusių „Laikykitės ten“ filmavimų įvairiuose Lietuvos miestuose, bet paskutinį kartą kai tikrinau, mes nepalaikome kruvinų režimų ir nesifilmuojame okupuotame Kryme“, – feisbuke komentavo A.Tapinas.
Filipas Kirkorovas Vilniuje pristatė šou „Aš“ / Irmanto Gelūno / 15min nuotr.

Portalas Žmonės.lt kreipėsi dėl komentaro į abi minimas bendroves, atsakymų kol kas nesulaukė. Primename, kad bendrovė „Bravo events“ be kitų koncertų taip pat organizuoja didžiausią šalyje muzikos festivalį „Granatos Live“.

Ministras vertina kaip akibrokštą ir absurdą

Kultūros ministras Simonas Kairys Lietuvos kultūros tarybos skirtas subsidijas UAB „Mon Voyage“ ir UAB „Bravo events“ vertina kaip akibrokštą, tačiau pabrėžė, kad taip atsitiko dėl ydingos ankstesnės subsidijavimo tvarkos, kuri ir sudarė sąlygas atsirasti tokiam absurdui.

Lietuvos kultūros taryba reaguodama į viešojoje erdvėje kilusią diskusiją komentarą irgi pateikė feisbuke:

„Visų pirma, norėtume pabrėžti, kad Lietuvos kultūros taryba neskyrė finansavimo UAB „Bravo Events“ ir UAB „Mon Voyage“ projektams, t. y. nefinansavo minimų atlikėjų pasirodymų. Visais minimais atvejais Lietuvos kultūros taryba skyrė kompensacijas atšauktų reginių organizatoriams. Teisinio pagrindo neskirti kompensacijų nebuvo – norėtume akcentuoti, kad ši programa buvo sukurta siekiant mažinti ekstremaliosios situacijos sukeltas pasekmes kultūros srityje ir nukreipta konkrečiai į renginių organizatorius. Todėl vertinant prašymus buvo atliekama tik renginių organizatorių pateiktų finansinių dokumentų patikra, o ne vertinta meninė ar kultūrinė renginių kokybė.
 
Subsidijos buvo išmokėtos visiems renginių organizatoriams, kurių pateikti patirtus nuostolius dėl atšauktų, perkeltų ar kitaip koreguotų renginių Lietuvoje ar užsienyje finansiniai dokumentai atitiko programos sąlygas. Subsidijas nuspręsta išmokėti vos atlikus pateiktų prašymų ir finansinių dokumentų administracinę patikrą, nelaukiant kol bus patikrinti visi kitų organizatorių pateikti prašymai ir su jais pateikti finansiniai dokumentai.
 
Prašymai buvo nagrinėjami prašymų pateikimo tvarka, atsižvelgiant į tai, kiek kiekviena organizacija pateikė prašymų ir jų pateikiamų nuostolius patvirtinančių dokumentų apimtis. Iš viso buvo priimta 10 Lietuvos kultūros tarybos sprendimų skirti subsidijas, jie visi yra prieinami www.ltkt.lt.“

Kriterijus galėtų būti labai nesudėtingas – koncertuoji okupuotame Kryme, Lietuvoje esi nepageidaujamas.

Po ministro ir Lietuvos kultūros tarybos komentarų Andrius Tapinas paragino Seimo Kultūros komiteto pirmininką Vytautą Juozapaitį ir Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininką Lauryną Kasčiūną kuo greičiau apsvarstyti situaciją ir pasiūlyti sprendimą, kaip pakeisti Lietuvoje nepageidaujamų asmenų sąrašą.
 
„Kriterijus galėtų būti labai nesudėtingas – koncertuoji okupuotame Kryme, Lietuvoje esi nepageidaujamas“, – feisbuke rašė A.Tapinas. Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad valstybės pinigais finansuojame F.Kirkorovo koncertą, kuris vyks birželio 14-ąją, mūsų Gedulo ir Vilties dieną. „Į mus spjaudo, o mes valomės ir dar pinigų už tai pasiūlom“, – komentavo jis.