A.Ivanauskas-Fara – atvirai apie priklausomybę nuo rūkymo: „Nekartokite mano klaidos“

Aleksandras Ivanauskas-Fara / Šarūno Mažeikos nuotr.
Aleksandras Ivanauskas-Fara / Šarūno Mažeikos nuotr.
Pranešimas spaudai
Šaltinis: Žmonės
2021-11-18 11:57
AA

Kasmet trečiąjį lapkričio ketvirtadienį įvairių pasaulio šalių gydytojų, daugiausiai onkologų, iniciatyva minima Tarptautinė nerūkymo diena. Tai proga raginama atkreipti rūkančiųjų dėmesį į galimybę atsisakyti vienos iš didžiausių grėsmių sveikatai. Nors 75 proc. rūkančiųjų norėtų mesti rūkyti, tai padaryti be specialistų ar artimųjų pagalbos pavyksta toli gražu ne visiems. Tuo įsitikino ir daug metų rūkantis atlikėjas, grupės „Rondo“ įkūrėjas Aleksandras Ivanauskas-Fara.

„Šiandien dienai man bent jau pavyko atsisakyti cigarečių. Jaunystėje padariau didžiulę klaidą, nes visi aplinkui rūkė ir aš prie jų prisijungiau. Negalvojau apie žalą sau, pasidaviau bandos instinktui“, – laidoje „Sveikas rytojus“ apie savo priklausomybę pasakoja A.Ivanauskas-Fara.

Nuo rūkymo sukeltų ligų pasaulyje kasmet miršta beveik aštuoni milijonai žmonių, iš jų milijonas du šimtai tūkstančių yra Europos gyventojai, o tarp jų – ir 7 000 Lietuvos gyventojų. Rūkymo sukeltos ligos iš valstybės kasmet pareikalauja milžiniškų išlaidų rūkalių gydymui. Profesorius, šeimos gydytojas Leonas Valius pastebi, kad dauguma pacientų rūkymo faktą, deja, bando nuslėpti.

„Rūkymas yra priklausomybė, nemanau, kad kiekvienas nori prisipažinti, kad turi priklausomybę. Dalis pacientų prašo pagalbos. Metimas rūkyti vyksta etapais. Nebūna taip, kad vienąkart pasakiau, kad nerūkysiu, numečiau ir viskas gerai. Žmogus turi subręsti tam, jam turi atsirasti noras, ketinimas, bandymas“, – kalba prof. L.Valius.

Aleksandras Ivanauskas-Fara laidoje „Sveikas rytojus“

Anot profesoriaus, medikai turi padėti žmogui, nes draudimais nieko nepadarysi.

„Yra ir psichologinės konsultacijos, ir psichoterapija. Aišku, yra ir kitų priemonių – tai vaistai, pakaitinės terapijos, tokių kaip kramtomos gumos, tabletės, pleistrai. Dėl elektroninių cigarečių – čia yra diskusijų“, – pasakoja šeimos gydytojas L.Valius.

Klinikinės toksikologijos gydytojas med. m. dr. Robertas Badaras pasakos, kad rūkymas išlieka vienu iš svarbiausių lėtinių neinfekcinių ligų rizikos faktoriumi.

„Rūkymas yra visų kompleksinių priklausomybių dalis. Nuodas, kuris veikia, tai pats nikotinas. Ne veltui yra sakoma, kad lašas nikotino užmuša arklį. Tačiau yra mokslinių darbų, kurie rodo, kad vis dėlto ne nikotinas groja pirmuoju smuiku onkologams, o dervų nitrozaminai. Iš tiesų, yra dar kelios medžiagos, iš kurių viena yra labai įdomi – tai acto rūgšties aldehidas, susidarantis degant.

Apie jo poveikį, ko gero, daugelis žino iš to, kad tai yra tai, nuo ko rytais po alkoholio skauda galvą. Kartais žmonės maišo rūkymo ir nikotininę priklausomybę. Tai ne visai tas pats. Jeigu tai būtų tiesa, tai žmonės pirktų ne cigaretes, o nikotino pleistrus“, – laidoje „Sveikas rytojus“ apie skirtumus tarp priklausomybės rūkymui ir nikotinui pasakoja toksikologijos gydytojas R.Badaras.

Robertas Badaras laidoje „Sveikas rytojus“

A.Ivanauskas-Fara atvirauja, kad ne kartą susimąstė apie alternatyvas cigaretėms, ir apie tai, kodėl jam buvo sunku mesti rūkyti.

„Galbūt man nereikėjo to nikotino į kraują, bet man reikėjo kažką turėti rankoje. Aš be rūkymo negaliu mąstyti, negaliu kurti. Tai toks psichologiškai reikalingas veiksmas, kurio norisi ir bendravime, ir prie kavos puodelio, ir prisėdus lauko kavinėje. Buvo toks momentas, susijęs su sveikata, kai porą mėnesių nusprendžiau nerūkyti. Kai sveikata pasako, kad tau gali baigtis labai liūdnai, tada, žinoma, susiimi“, – atvirai kalba A.Ivanauskas-Fara.

Legendinis atlikėjas laidoje pasakoja, jog subrendus sprendimui mesti rūkyti, jis suvokė, jog paimti ir atsisakyti rūkymo jam bus labai sunku, tad žinomas vyras nusprendė eiti kiek kitokiu keliu.

„Kadangi supratau, jog taip paprastai mesti rūkyti nepavyks, nusprendžiau vartoti mažesnę blogybę. Pasirinkau kaitinamąjį tabaką, nes radau daug informacijos, daug skaičiau, labai daug domėjausi. Vis dėlto, nedega tabakas, nedega popierius, o degimo procesas rūkyme ir yra didžiausias nuodas. O be to, ir aplinkiniams yra mažiau žalos, mažiau nepatogumų dėl kvapo, dėl visko“, – pasakoja A.Ivanauskas-Fara.

Aleksandras Ivanauskas-Fara laidoje „Sveikas rytojus“

Toksikologijos gydytojas R.Badaras palaiko Pasaulinės sveikatos organizacijos poziciją, kad visi tabako produktai yra žalingi. Pasak gydytojo, kol kas dar nėra pakankamai rimtų palyginamųjų studijų, kuriomis be abejonių galima būtų vadovautis.

„Dabar vyksta diskusija ne tik visuomenėje, bet ir mokslo bendruomenėje. Yra labai aiškios dvi stovyklos – JAV ir Jungtinė Karalystė. Jungtinė Karalystė yra už elektronines cigaretes, bet jų tyrimai turi taisytinų dalykų, nes daugiausiai remiamasi apklausomis. O Amerikoje daugiau domisi šildomo tabako sistemomis. Jas Amerikos Maisto ir vaistų administracija (FDA) praeitais metais įvertino kaip modifikuotos rizikos produktus, nes jų išmetimo garuose kai kurių medžiagų, toksinų koncentracijos yra ženkliai mažesnės. Bet jokiu būdu tai neįgalina sakyti, kad tai kažkas panašaus į žalos mažinimą, nes tam reikalingos ilgos studijos“, – skirtingus požiūrius į rūkymo žalos mažinimą pristato gydytojas R.Badaras.

Robertas Badaras laidoje „Sveikas rytojus“

Statistika yra iškalbinga – maždaug 80 proc. rūkančių yra bandę mesti rūkyti ir daugiau negu pusė nori tai padaryti, teigia R.Badaras. Pasak toksikologijos gydytojo, yra visokių būdų bei metodikų, bet vienos ir tikslios eigos, deja, nėra.

„Net trys žmonės iš mūsų grupės vieną vakarą parūkė paskutinį kartą, o nuo rytojaus – viskas. Ir tikrai nerūko – nei viešai, nei pasislėpę. Nuostabus pavyzdys. Man šiek tiek kitaip, man taip nepavyko, tačiau manau, kad einu teisingu keliu ir žingsnis po žingsnio visai atsisakysiu rūkymo. Nerūkymo dienos proga aš visiems noriu palinkėti net nepradėti rūkyti, nes ši priklausomybė yra labai klampi. Nedarykit mano jaunystės klaidų“, – laidos „Sveikas rytojus“ žiūrovams linki A.Ivanauskas-Fara.

Laida „Sveikas rytojus“ – sekmadienį, 12 valandą, per TV8.