8 stiliaus pasirinkimai, kurie gali kainuoti darbą

Dalykinio stiliaus klaidos / Vida Press nuotr.
Autorius: System
Publikuota: 2015-08-27 19:24
93-metė stiliaus ikona Iris Apfel, nevyniojanti žodžių į vatą, mėgsta sakyti, kad madoje taisyklių nėra. Negalėčiau nesutikti – kūrybingumas ir laisvė išreikšti save yra svarbiau, jei tas poreikis reikštis yra pirmiau, nei spjaut ant visko, kas susiję su mada. Tačiau į socialines mados taisykles (aprangos kodus) vertėtų žiūrėti ne kaip į nurodymą, ką rengtis ar ko ne, kiek kaip nesusimauti tam tikrose situacijose. Pavyzdžiui, darbe.

Buvusioje mano darbovietėje (Kalifornijos dailės institute) buvo kelios aprangos taisyklės – šalia ilgo sąrašo kitų, pavyzdžiui: nerodyti pilvo, uždengti pečius, santūrios iškirptės, džinsai tik penktadieniais ir t.t., stebinusios mados departamento personalą: jokių šortų ir jokių galvos apdangalų! Kalifornijoje! Kur saulė šviečia 364,5 dienos per metus!

Bet mes dirbome viename pastate drauge su animatoriais, fotografais, interjero ir web dizaineriais bei kulinarais (jie dėvėjo tik virtuvės uniformas), kuriems tos taisyklės galėjo visai kitaip atrodyti – gal interjero dėstytoja įsivaizduoja, kad šortai – tai mini džinsai nudriskusiom klešnėm, iš kurių kyšo „žandai“, o animatoriui vienintelis galvos apdangalas – beisbolo kepuraitė, kurios jis nenusiima net miegodamas, nes prietaringai bijo, kad ją nusiėmus išsilakstys visos idėjos. Mados pasauly, „šortais“ gali būti pavadintos ir kulotės ar bermudai (iki kelių, vyriško stiliaus juosmeniu), o galvos apdangalai – fetrinės skrybėlės, vasarą panamos (kuo bloga skrybėlė, jei ją nusiimi patalpoje?).

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

Bet taisyklės yra taisyklės, visiems vienodos. Nors man jos ir nepatiko, tačiau kūrybingumu mados departamentas nesiskundė ir išgyvenom be „šortų“ ir skrybėlių. 

Darbo aprangos reikalavimai per pastaruosius metus visai supaprastėjo – džinsai yra priimtini, kostiumas nebebūtinas ir nebūtinai juodas ar pilkas, kaip ir juodi laiveliai, nebent dirbate ultra konservatyvioje aplinkoje. 

Jus samdo dėl jūsų sugebėjimų, o ne stiliaus, tačiau profesionali išvaizda yra dalis jūsų sugebėjimų.

„Niekas man neaiškins, ką rengtis“ požiūris nors ir išlaisvinantis, netinka darbo aplinkoje. O taip, jus samdo dėl jūsų sugebėjimų, o ne stiliaus, tačiau profesionali išvaizda yra dalis jūsų sugebėjimų – tokių, kaip sugebėjimas tinkamai reprezentuoti įmonę ir laikytis nustatytų reikalavimų.   

Tad jei darbdavys neįteikė aprangos taisyklių sąrašo, visai nereiškia, kad jų nėra. Štai kelios: 

1. Mini, kuris striptizo klube nieko nenustebintų. Nesvarbu, kad nieko ilgesnio nei super mini nedėvėjote nuo mokyklos laikų ir manote, kad tai yra jaunatviška, o šortai – patogu, be to – kaipgi neparodysi visos vasaros įdirbio – įdegusių kojų? 

Šortai kai kuriose darbovietėse yra priimtini, tik svarbu ilgis, modelis ir audinys. Teisingai – nuplėšti džinsiniai, trikotažiniai ir sportiniai – netikęs sprendimas. Įskaitant mini kombinezonus. Trumpiausias profesionalus sijonų ir šortų ilgis – 5 cm virš kelių. 

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

2. Kuo giliausios dekoltė, permatomi, ant petnešėlių (ar visai be jų) daiktai. Ir elastaniniai marškiniai, sprogstantys per užsegimą. Jei drabužis su gilia iškirpte, po juo dėvėkite palaidinę ant petnešėlių.

Jei turite įspūdingą biustą ir liekną liemenį, marškinius rinkitės tinkančius per krūtinę, net jei liemens srity taip platu, kad dar vieną save įtalpintumėt – visa tai sutvarkys siuvykloje. Turėsite marškinius, kurie tinka ir nebereikės dejuoti, kad nerandate sau drabužių. 

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

3. Super madingi daiktai. Žvyneliuoti sijonai, suplėšyti džinsai, leopardinio/gyvatinio rašto tamprės, siaurutėliausios odinės kelnės, dviejų dirželių basutės, ilgaauliai virš kelių ir t.t. yra puikūs daiktai (man jie irgi labai patinka).

Net jei esate stiliaus asė – jei jums nemoka už tendencijų reprezentavimą, t.y. jei nedirbate mados industrijoje, siūlyčiau rinktis šiek tiek santūresnį, bet nemažiau madingą arsenalą – plačias vyriško stiliaus kelnes, kulotes, stambiakulnius batelius, A silueto sijonus ir struktūriškas ilgas liemenes („švarkus be rankovių“). 

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

4. Tamprės su sportiniais bateliais, treningai, elastaninės berankovės palaidinės. Man dar patinka nuplėšti šortai, gerai atskalbti ir į užtarnautą poilsį išėję trikotažiniai marškinėliai, flanelinės kelnės ir pirštuotos kojinės. Bet aš dirbu iš namų.

TAIP PAT SKAITYKITE: 10 aksesuarų, netinkamų darbui

Net jei sportas yra jūsų gyvenimas, didžiuojatės savo pilvo presu ir bet koks daiktas su mažiau nei 99 proc. elastano varo į neviltį, aukščiau išvardinti drabužiai tiks tik kontoroje be jokių taisyklių – namie. Arba ant bėgimo takelio. 

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

5. Tai, kas nepriekaištingai atrodytų klube ar vakarėlyje. Čia atsimenu matytą nuotraukų galeriją šalia straipsnio, lyg ir visai rimto. Prie standartinio kontorinio pasitarimų stalo sėdi keli vyrai ir moteris. Ji, matyt, skaitė, kokia nepakeičiama yra maža juoda suknelė ir nusprendė, kad pasitarimui su potencialiais verslo partneriais ji labiausiai tiks – juk reikia tinkamai reprezentuoti įmonę. Teisingai!

Jei renkatės juodą suknelę darbui, tebūnie ji netampri, su santūria iškirpte, iš neblizgių audinių ir bent iki kelių.

Tik neaišku, koks buvo pasitarimo tikslas, nei į ką ruošėsi investuoti potencialūs investuotojai, bet mergina išsirinko mažiausią juodą suknelę, kokia tik galėjo rasti – siaurutėliausią ir atlasinę, ant petnešėlių su gilia iškirpte, kurioje pūpsojo gausiai blizgučiais pabarstytos krūtys. Moteris atrodė puikiai ir švytėjo pasitikėjimu – kaip tiesiai iš naktinio klubo atbėgusi į darbą, tik nespėjusi persirengti ir nusigramdyti blizgučių. Jei renkatės juodą suknelę darbui, tebūnie ji netampri, su santūria iškirpte, iš neblizgių audinių ir bent iki kelių. O blizgučių, jei jums daugiau nei 15 metų, geriau išvis nebeliesti. 

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

6. Burna ne uogoms valgyti. Lūpos, nuteptos ryškiais lūpdažiais (kurių kliūva ir ant dantų), kontrastingais apvedimais ir tirštu blizgiu su blizgučiais – į jus žiūriu. Net jei savęs be jų neįsivaizduojate, darbe tokios burnos pritrauks ne tą dėmesį, kurio tikitės ir gal net (pelnytai) užsitarnausite „tos keistuolės iš rinkodaros“ etiketę. Taip – ryškūs lūpdažiai yra madingi, bet yra vienas niuansas – jie tinka tik su akinamai baltų dantų pilna burna. O blizgučių prikimštus lūpų blizgius atiduokite paauglėms, tegu žaidžia. 

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

7. Kai kurie dalykai, išduodantys prastus higienos įpročius. Tokie kaip: šlapi plaukai, prakaito kvapas, kvepalų debesis. Visi šie išvardinti dalykai sako apie jus štai ką – turite problemų su laiko paskirstymu, o joks darbdavys nenori darbuotojo, kuris nesugeba organizuoti savo laiko – net asmeniniams higienos ritualams.

Bet nevalia liūdėti, yra išeitis – atsikelti 20 minučių anksčiau. Tiek laiko užteks nusiprausti (nebereikės skandintis kvepaluose) ir išsidžiovinti plaukus. 

Asmeninio albumo nuotr.
Asmeninio albumo nuotr.

8. Matomi apatiniai. Apatiniams priklauso būti PO drabužiais, dėl to jie taip ir vadinami. Jei jie matomi, vadinasi, jie skirti... kitokios rūšies darbui bei pramogoms. 

DAUGIAU: Asmeninis Lauros Mizgirytės-Latour tinklaraštis apie stilių, madą ir įkvepiančius dalykus

Elaima.lt

Naujausi straipsniai