8 priežastys, kodėl verta rudens savaitgalius planuoti prie jūros

Garsų gaudyklė Juodkrantės sengirėje/Organizatorių nuotr.
Garsų gaudyklė Juodkrantės sengirėje/Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2019-10-11 11:35
AA

Palikite trijų valandų ilgumo automobilių eiles prie kelto vasaros prisiminimuose. Ten pat tegul lieka ir sunkiai sumedžiojama paskutinės minutės nakvynė Nidoje už padorią kainą. Vasaros rojumi tituluojama Neringa atėjus rudeniui nusipurto iš kruizinių laivų autobusų karavanais plūstančius turistus ir lėtai įkvepia rudens.

Prasideda slaptasis sezonas, užlietas ryškios saulės šviesos ir tiršto rudens kvapo. Slaptasis, nes vasarą bet kokia kaina į pajūrį bandę nusigrūsti žmonės rugsėjį kažkodėl užsimauna vilnones kojines ir užsidaro žiemos miegui.

Rikiuojame 8 priežastis, kodėl verta rudens savaitgalius planuoti prie jūros:

Oras. Spalis yra puikus mėnuo, kai dar netrūksta gražių saulėtų dienų, bet sumažėjus turistų srautams galima suprasti, kodėl Neringa laikoma ramybės oaze. Pasitieskite apklotą ant smėlio, atsiverskite knygą arba su šeima ir draugais surenkite iškylą. Jei užklupo lietus – apsilankykite viename iš Neringos muziejų. Lapkritis visai kitoks. Šis mėnuo ateina tiems, kurių širdyje verda audros. Apsišarvuokite karšta arbata ir neperšlampamais drabužiais – pajuskite tą ypatingą jausmą, kai jūra priklauso tik jums ir vėjui.

Apgyvendinimas. Rasti nakvynę Neringoje vasaros sezono metu dažnai yra sėkmės žaidimas. Rudenį turėsite didesnį pasirinkimą už lengviau įkandamą kainą. Nesvarbu, norite išsinuomoti butą miesto centre, nakvoti minimalistinio medinio interjero svečių namuose ar istoriniuose namuose palei marių krantinę, – rudenį jūsų galimybės tikrai didesnės. Įdomios nakvynės idėja – Nidos meno kolonija.

Maudynės miške. Tiksliau būtų sakyti – „maudynės mišku“. Terminą 1982 metais išrado Japonijos žemės ūkio, miškininkystės ir žvejybos agentūros generalinis direktorius Tomohide Akiyama. Maudynės mišku, arba shinrin-yoku, Japonijoje prigijo kaip vienas iš fizinės ir dvasinės sveikatos gerinimo būdų. Stresas, nemiga, nerimas, pyktis – jau po kelių valandų miške pasijusite geriau.

Buvo sunki savaitė darbe – nepasiduokite nuovargiui, išsiruoškite maudytis mišku. Kelionė keltu trumpa, bet kirsdami vandenį atsiduriate kitame pasaulyje. Kuršių nerija yra nacionalinis parkas, važiuojant ja tolyn į pietus tolsta miesto problemos, o miške vis dažniau šmėžuoja gryno oro indikatoriai – kadagiai. Kuršių nerija taip pat yra SPA po atviru dangumi. Tik čia nereikia klausytis be perstojo besisukančios meditacinės muzikos ar uosti chloruoto vandens kvapo.

Grybų karas. Grybų rinkimas yra lietuviško identiteto dalis. „Nenusigrybauk“, „nepjauk grybo“ – grybus lietuviai ne tik naudoja padažuose, bet ir vartoja kalboje. Japoniškos maudynės mišku lietuviškame kraštovaizdyje gali būti papildytos pintine ir aštriu peiliuku. Apsilankę Kuršių nerijos nacionalinio parko miškuose, į savo pintines galite rinkti vietinių labai mėgstamus „balsevičiukus“ (raudongalvius baravykūnus), taip pat tikrinius baravykus, raudonviršius, lepšius, kazlėkus, geltonuosius baravykus (makavykus) ir taip toliau.

Į kitą krepšelį prisirinkite raudonų erškėtrožių uogų – parke išsikėtoję krūmai jau tampa problema, tad skindami uogas darysite gerą darbą. Nacionalinio parko teritorijoje galima rinkti ir grybus, ir uogas, tai draudžiama tik rezervato teritorijoje (ją atpažinsite iš specialių ženklų). Kuršių nerijoje rinkti rudens gėrybes malonu dar ir dėl to, kad čia beveik nereikia baimintis paklysti. Mišką išilgai kerta du keliai – automobilių ir dviračių, o rėmina marios ir jūra. Klajokite į sveikatą.

Gamtinės ekskursijos. Miškas nieko nesako tik jo nepažįstančiam žmogui. Užsukę į nacionalinio parko svetainę ir susiradę kontaktinius duomenis užsisakykite gamtinę ekskursiją. Galite pasirinkti, kas labiau domina – miškas, kopos, pamarys, – ir kiek laiko norite praleisti ekskursijoje. Pažadame, bus labai įdomu – sužinosite, kuo Kuršių nerija skiriasi nuo žemyninės Lietuvos, kaip kitokios sąlygos veikia augaliją ir gyvūnus.

Panorę užsisakyti ekskursiją, kreipkitės bent keliomis dienomis anksčiau. Parko svetainėje rasite nurodytus ekskursijų įkainius. Beje, ar žinote, kad Kuršių nerija rudenį tampa į šiltuosius kraštus traukiančių paukščių magistrale? Neringoje galite rasti ir gamtos gidų, kurie pamokys stebėti ir atpažinti paukščius. Jei dar neteko to patirti – paukščių stebėjimas yra tobuliausia meditacijos forma.

Netradiciniai nuotykiai. Pajūryje žaidimo sąlygas diktuoja jūra, smėlis ir vėjas. Neringos negalima apibrėžti vien tik kaip ramybės oazės. Jei jums reikia geros dozės adrenalino – jo bus ir čia. Pamaigę kompiuterio klavišus greitai rasite pasiūlymą paburiuoti vėjaračiais, riedėti kalnų riedlentėmis ar išsiruošti į žygį irklentėmis. Rinkitės sau tinkamiausią nuotykį. 

Unikali istorija. Užsisakykite ekskursiją po Nidą ar Juodkrantę su vietiniu gidu. Galime garantuoti, kad po jos Neringą pamatysite naujomis akimis. Sužinokite, kokios Europos įžymybės – valdovai, kultūros ir mokslo žvaigždės – ir kodėl traukė per šį kuklų kraštą. Kokie buvo vietiniai žvejai. Kodėl varnoms Kuršių nerijoje nebuvo saugu. Kokią tragediją atnešė Antrasis pasaulinis karas ir kaip po jo užaugo šis kraštas.

Skaniausia rūkyta žuvis. Pakelkite ranką, kas buvote Pervalkoje, Preiloje. Skubėdami į Nidą poilsiautojai kartais šių gyvenviečių net nepastebi. Be reikalo. Rudens savaitgaliais Pervalkoje ir Preiloje galite rasti skaniausios pasaulyje rūkytos žuvies. Iš kartos į kartą perduodama alksnio dūmu kvepianti žuvies rūkymo meistrystė, jokių skonio stipriklių. Ieškokite karšio uodegos ir įsitikinsite, kad rūkytą žuvį reikia valgyti ten, kur šimtmečiais gyveno žvejai ir vėjas pilnas marių bangų garso.