8 ankstyvieji psichinio sutrikimo ženklai

Psichikos sutrikimai / Fotolia nuotr.
Psichikos sutrikimai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2016-04-25 14:59
AA

Šiais laikais vis dar gėdijimasi kalbėti apie psichines ligas ir vidinius išgyvenimus, su kuriais susiduria sergantieji.

Daugelis jų bijo būti atstumti, nesuprasti, įskaudinti, todėl emocijas ryžtasi laikyti savyje. Tačiau kuo labiau padėsime tiems, kurie kenčia, tuo labiau padėsime ir patys sau. Psichinės ligos neatsiranda staiga ir lyg iš niekur nieko. Dažniausiai tai gali būti ilgas procesas, kuriame atsiveria tam tikri požymiai.

Rebecca Chamaa – moteris, parašiusi ne vieną knygą, dirbanti socialine darbuotoja, susidurianti su žmonėmis, sergančiais šizofrenija, savo patirtį paskyrusi dvasinei sveikatai. Rebecca tvirtina – psichines ligas galima pastebėti gana anksti, pirmose ligų stadijose.

Moteris išskiria 8 ženklus, kurie, pasak jos, turėtų paskatinti kreiptis konsultacijos į specialistus.

Miego sutrikimai. Visi puikiai žinome, kad kiekvienas mūsų turi savo miego ciklą – vieniems reikia 9 valandų ir daugiau, kitas laimingas jaučiasi pamiegojęs ir 5 valandas. Tačiau jeigu ilgą laiką žmogus kamuojasi dėl nemigos arba kaip tik, jaučiasi amžinai mieguistas, vertėtų nesnausti ir pasitarti su specialistais. Miego sutrikimai labai išvargina, žmogus praranda energiją ir negali gyventi pilnaverčio gyvenimo.

Mitybos įpročių pokyčiai. Šiuo atveju nekalbame apie tai, kai pokyčiai yra verti dėmesio – pavyzdžiui, pereiname prie sveikų mitybos įpročių. Reikėtų stebėti, ar staiga jūsų apetitas visiškai neišnyko ir jūsų visai nebedomina maistas, nors anksčiau tam skyrėte daug dėmesio, o gal kaip tik, pradėjote valgyti labai daug, tačiau menkaverčio maisto? Stebėkite savo organizmą, kad rastumėte atsakymus, juk nuo mitybos, kaip ir nuo miego priklauso organizmo būsena.

TAIP PAT SKAITYKITE: Olegas Lapinas: „Neištikimos moterys pas savo vyrus dažniausiai negrįžta“

Prarandate norą bendrauti. Kai komunikabilus asmuo staiga atšąla, tampa uždaras, susimąstęs, vengia bet kokio kontakto, jis nebūtinai pyksta. Galbūt išgyvena sunkų laikotarpį, dvasinę krizę? Stenkitės ne nusisukti nuo tokio žmogaus, o kaip tik pabandykite paieškoti bendrų sąlyčio taškų.

Motyvacijos trūkumas. Žmogus nejaučia nei malonumo, nei noro kažkuo užsiimti, nebesupranta, kodėl ir kam rūpintis elementaria buitimi, pavyzdžiui, plauti indus ar lyginti drabužius. Jam taip pat neberūpi karjera, darbas, ar vaikų auklėjimas, į ką anksčiau sutelkė visas jėgas.

Atrodo, kad jam yra visiškai nesvarbu, kas dedasi aplinkui jį, nes dėmesys ir koncentracija priklauso tik tam, kas dedasi jo viduje.

Higienos stoka. Vertėtų suklusti ir tada, kai anksčiau buvęs tvarkingas žmogus pamiršta rūpintis savo išvaizda: nesiprausia, vaikšto su tais pačiais nešvariais drabužiais, tarkime, moteris, anksčiau vaikščiojusi tik su makiažu, net dantų nesivalo, o vyras – pamiršęs, ką reiškia skustis. Tai rimtas ženklas, kurio nevalia ignoruoti.

Socialinė izoliacija. Žmogus neatsako į skambučius, laiškus, neateina į paskirtus susitikimus ir neturi rimtos pateisinančios priežasties. Atrodo, kad jis nori pasislėpti nuo viso pasaulio ir kad jam yra visiškai nesvarbu, kas dedasi aplinkui jį, nes dėmesys ir koncentracija priklauso tik tam, kas dedasi jo viduje.

TAIP PAT SKAITYKITE: Psichologinis triukas, kuris padės pasiekti savo tikslus

Padidėjęs dirglumas. Žmogų erzina iš pirmo žvilgsnio visiškai neesminiai ir nesvarbūs dalykai, tačiau dėl to jis gali tiesiog įtūžti ir susinervinti. Toks dirglumas atsiranda netikėtai ir jo negalima prognozuoti, todėl atkreipkite dėmesį, jeigu tai nuolat kartojasi.

Negalite nusėdėti vietoje. Žmogus negali išbūti ramiai, jis nuolat juda, kažką daro, tačiau visame tame jo judesyje daug dirglumo, nerimo, sumišimo, pasikartojančių judesių.

Išvada: šie simptomai, netgi išreikšti silpnai, jus turėtų paskatinti atidžiau pažvelgti į artimo žmogaus arba savo paties sveikatą. Net jeigu tai susiję su stresu, išgyvenimais ir yra laikina, psichine sveikata reikia rūpintis lygiai taip pat, kaip ir fizine.