Gatvės muzikos diena Vilniuje: erdvė pasireikšti tiek debiutantams, tiek veteranams

Renginio akimirka / Luko Balandžio nuotr.
Renginio akimirka / Luko Balandžio nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2013-05-18 12:00
AA

Šeštadienį, pro apniukusį dangų spiginant saulei, Lietuva jau septintą kartą užsikrėtė Gatvės muzikos virusu. Daugiausiai muzikantų, užėmusių šalies miestų ir miestelių gatves, susirinko Vilniuje – muzikuoti užsiregistravo 241 atlikėjas ir grupė.

Sostinėje, kurioje šiemet koncertuoja 100 naujų veidų, žiūrovų laukia įvairios staigmenos: šokių ir chorų flashmob’ai Rotušės aikštėje ir Gedimino prospekte, Katedros aikštėje muzikuojantis akordeonistas, vienas vyriausių folkloro atlikėjų Bronius, Tibeto skvere tradiciškai pasirodantis Domantas Razauskas su grupe. Vilniaus muzikiniuose labirintuose nepasiklysti padės žemėlapiai, kuriuos galima rasti visose kavinėse „Coffe Inn“.

Gatvės muzikos dienoje šiemet bus sprendžiamos ir socialinės problemos – Moterų informacijos centrui atstovaujanti Kamilė Butkevičiūtė prisidėjo prie V.Kudirkos aikštėje rengiamo koncerto, kuriuo siekiama sutelkti visuomenės dėmesį į diskriminacijos problemą, organizavimo. „Mūsų koncertas vadinasi „Tapatybės garsai“. Rengsime socialinį renginį, kurio metu bus kalbama apie diskriminaciją patiriančias visuomenės grupes, bus demonstruojamos dvi socialinės parodos. Viena iš jų vadinasi „Suknelių istorijos“ – tai realios, smurtą patiriančių šeimų istorijos. Gražios suknelės simbolizuoja, kad smurtą gali patirti bet kuri moteris, nesvarbu, kokia jos socialinė padėtis“, – pasakojo K.Butkevičiūtė.

Lietuva septintą kartą susirgo Gatvės muzikos virusu (61 nuotr.)
+55

Koncerte „Tapatybės garsai“ pasirodys trys kolektyvai: šiuolaikinį folklorą grojantis ansamblis „Cool Grinda“, akustinė, ne pirmus metus muzikuojanti grupė „Skarma“ ir daugybę apdovanojimų gavusi ir albumą išleidusi grupė „Sweetsalt“.

Kai kurie Gatvės muzikos dalyviai yra užkietėję šios šventės veteranai, o kiti gatvėse koncertuoja pirmus metus. „Atvykome iš Švenčionių ir čia grojame pirmą kartą. Bandysime laimę, bus matyt, ar pavyks sugroti Gatvės muzikos dienoje“, – kalbėjo Sereikiškių parke įsikūrusios grupės „Starship 84“ vokalistė Samanta. Rotušės aikštėje grojanti grupė „Stalcija Prefis“ taip pat yra Gatvės muzikos dienos naujokė. Elektroninėmis kanklėmis grojanti šios grupės narė Romena baiminosi, kad gali pradėti lyti: „Šis pasirodymas bus mūsų debiutas. Grupę sudaro keturi žmonės. Kol kas mieste žmonių nėra labai daug, tikimės, kad nelis, nes tuomet negalėsime groti.“

Pilies gatvėje gitaras brazdinantys Rapolas, Deividas ir Marijus šios išskirtinės šventės nepražiopso jau treti metai iš eilės. Vaikinai, kurių grupė neturi pavadinimo, teigia, kad jie – tikri Gatvės muzikos dienos gerbėjai. „Esame atskiri muzikantai, bet dirbame viename kolektyve. Turime grupę be pavadinimo, susirinkome atšvęsti šią nuostabią šventę. Grojame jau ne pirmą kartą, o trečią. Gatvės muzika mums jau įaugo į kraują. Mylime Vilnių, gatvės muziką ir Pilies gatvę, nes čia – geriausia vieta groti.“

Gatvės muzikos diena suvienijo sostinės muzikantus ir praeivius (24 nuotr.)
+18

Vilniaus Šeškinės vidurinės mokyklos kanklių būrelio „Liniuks“ vadovė Renata Stankevičienė teigia, kad jų pasirodymai patraukia užsieniečių dėmesį: „Grojame su folklorinėm kanklėm lietuvių liaudies muziką. Pernai taip pat dalyvavome ir svarstėme, ar reikia dalyvauti šiemet. Nusprendėme bent valandėlę pagroti, nes buvau pažadėjusi vaikams, kuriems šis renginys – didelė patirtis. Esmė ne piniguose, bet patirtyje, nes vaikams labai svarbu išeiti į viešumą, nugalėti scenos baimę, o ne virti savo sultyse. Su tokiais instrumentais per Gatvės muzikos dieną nelabai kas groja, o užsieniečiams tai yra labai įdomu. Visada atsiranda tokių užsieniečių, kurie domisi, kuo mes grojame, lygina kankles su savo šalies muzikiniais instrumentais. Kanklės yra terapinis instrumentas: grodama išsigydžiau galvos skausmą, nereikėjo jokių vaistų.“

Gatvės muzikos dienos sostinę Vilnių ir laikinąją sostinę Kauną vienija originali jungtis – muzikinis tiltas, kurį inicijuoja projektas „Gogol Bordello Tribute“. Šio projekto atlikėjai pagroję Vilniuje, kaip keliaujantys čigonai sės į traukinį, važiuojantį į Kauną. Gyva muzika pradžiuginę traukinio keleivius, jie trumpam pagros Laisvės alėjoje, o tada, nenustodami muzikuoti, vėl sugrįš į Vilnių ir pasirodymą užbaigs ten, kur pradėję.

Dainininko Andriaus Mamontovo iniciatyva 2007 metais pirmą kartą surengta Gatvės muzikos diena greitai įsišaknijo tarp lietuvių bendruomenių įvairiuose pasaulio kampeliuose: Danijoje, Gruzijoje, Austrijoje, Jungtinėje Karalystėje, JAV. Šiemet su Lietuva per Gatvės muzikos dieną vienysis Gruzijos miestai Tbilisis ir Batumis,  Austrijos vakarinėje dalyje esantis Insbrukas, Konektikuto valstijos sostinė Hartfordas. Danijos sostinėje Kopenhagoje rengiama Gatvės muzikos diena sutampa su šeštadienį mieste vykstančiu karnavalu, o Londono lietuvių bendruomenės organizuojama šventė vyks pačioje miesto širdyje – Viktorijos krantinės soduose.