50-metį švenčiantis Vilmantas Marcinkevičius įsitikinęs – menininkui „pamišimas“ į naudą

Parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Autorius: Monika Urbonaitė
Publikuota: 2019-12-29 16:36
Iki Naujųjų metų likus vos kelioms dienoms, vienas iš šiuolaikinio meno kūrėjų, tapytojas Vilmantas Marcinkevičius, mini savo 50-metį. Šįkart išskirtinio braižo talentas sugalvojo gimimo dieną pristatyti ir savo autorinę parodą „Moonstruck“.

„Parodos dažniausiai su šventinėmis dienomis – nesusijusios, mat šventiniu laikotarpiu visi būna įsisukę į savus darbus. Tačiau, atėjus jubiliejui, nusprendžiau dvi šventes sugretinti. Galbūt tarpušvenčio laikas ir yra nedėkingas, net kažkiek pakvaišęs, tačiau ir pati parodos tema – „Moonstruck“ – skatina būti šiek tiek pamišusiems“, – sako Vilmantas Marcinkevičius. 

Anot jo, žodis „Moonstruck“ simbolizuoja daugialypiškumą, dviprasmybę, lengvą pamišimą ar net nuo meilės „pačiuožusį“ stogą. Iš anglų kalbos išvertus šį žodį, jis iš tiesų ir reiškia pakvaišimą, kuris dažniausiai aplanko besikeičiant mėnulio fazėms.

Parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

„Tai yra mano kūrybiniai pasvarstymai apie menininko įkvėpimo momentą, nes menininkai, aplankyti to jausmo, yra itin panašūs į įsimylėjėlius – juk tuo metu organizme išsiskiria tam tikri cheminiai junginiai. Ta „momentinė“ idėja ateina staiga, žaibiškai, nežinia iš kur – tai yra ypatinga akimirka, kurią netgi galima būtų gretinti su nušvitimu“, – apie parodos atsiradimą ir joje pristatomus eksponatus pasakoja tapytojas.

Šį gimtadienį sutinkantis su būriu kviestinių svečių Vilmantas įsitikinęs: „Mene, kaip ir moksle, geniali idėja atsiranda „iš niekur“ – vieną sekundę nieko nėra, o kitą gimsta meno kūrinys ar mokslinė idėja, galintys pakeisti visą plačiąją visuomenę.“

Idėjos atsiradimą menininkas vaizduoja kaip pilnaties pakilimą – reiškinį, kurį dažnai matydavo, svečiuodamasis su šeima žmonos sesers namuose Prancūzijoje.

Parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

„Vis nerasdavau tinkamo būdo tą atvaizduoti, perteikti ant drobės – nesinorėjo per daug realistiškai, tačiau taip pat ir per daug nerealiai, buvo sunku rasti tinkamą „pilnaties spalvų“ paletę, bet galiausiai, vieną vasaros dieną, supratau, kaip tą padaryti būtent taip, kaip norėjau. Kartais tas kelias iki „nušvitimo“ būna labai ilgas, bet, jei kūrinys yra įdomus žiūrovui ir pačiam menininkui, jį tikrai verta nueiti.  Būtent šiam pilnaties vaizdui atkurti ant drobės prireikė net penkerių metų.“

Parodoje eksponuojami net 33 autoriaus kūriniai, tarp jų – ne vien tapybos darbai, bet ir keramikos, glazūros eksponatai.

Pasak jubiliato, menininkui augant, „bręstant“, keičiasi ir pagrindinės idėjos, savaip reiškiasi „kūrybinis pamišimas“ – tam įtakos turi ir gyvenimo būdas, aplinka. Pačios idėjos gali būti tiek bendražmogiškos, tiek ir itin asmeniškos.

Parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.
Parodos atidarymas/Pauliaus Peleckio/„ŽMONĖS Foto“ nuotr.

„Gimus dukroms, mano kūriniuose atsirado ir vaiko, mergaitės, motyvai, kurie taip pat įnešė ir lyrikos į mano kūrybą. Visai tai vyksta visiškai natūraliai, nes ir autoriaus asmenybė kinta bėgant laikui – jaunas tapytojas netapys taip, kaip kelis vaikus turintis tapytojas, nes, nori nenori – tai yra skirtingos asmenybės“, – neslepia autorius.

Gimtadienio proga V. Marcinkevičius trokšta tik dar daugiau meniško meistriškumo. 

„Linkėčiau sau to „kūrybinio pamišimo“ ir noro, užsidegimo kurti bei gvildenti skirtingas idėjas savo darbuose iki pat paskutinio atodūsio. Kaip vienas mano kolega palinkėjo – „linkiu to pamišimo ir niekad nuo jo nesigydyti“. To „sveiko pamišimo“, ryžto ir polėkio reikia ne vien kūryboje ir ne tik menininkams.“

Paroda veiks iki sausio 9 dienos Kūrybinių industrijų centre „Pakrantė“. Įėjimas į parodą– nemokamas. 

Naujausi straipsniai