5 svarbios priežastys lavinti savivertę

Raminta Lapinskaitė / Inga-Mazaj Vinčienė
Šaltinis: Elaima.lt
AA

Per beveik trejus darbo su moterimis metus ir dar dvigubai tiek asmeninės saviugdos suvokiau, koks neapsakomai svarbus kiekvienai iš mūsų yra vidinės vertės pajautimas. Mažai dalykų taip stiprina moterį, kaip jos pačios palankumas sau. Kita vertus, mažai kas taip ją suvaržo, kaip nevaldomas reiklumas ir griežtumas savo pačios atžvilgiu.

Tą savyje pastebėjusios mes galime sąmoningai pasirinkti susitaikymą su savimi, vientisumą ir visapusiškumą. Apie tai, kokiomis galiomis moterį apdovanoja meilė sau, jau rašiau. Šiame straipsnyje noriu atkreipti jūsų dėmesį į tai, kodėl kiekvienai moteriai derėtų investuoti laiko į savo vertės pajautimo ugdymą.

1. Tik nuoširdžiai patinkančios sau moterys ryžtasi ieškoti mėgstamo darbo. Vertindamos save, jos išmoksta branginti ir gyvenimo laiką, kuris, nors ir saugiame, bet nuobodžiame darbe yra švaistomas. Puikiai save pažinodamos, jos vengia veiklų, kurioms negeba atsiduoti iš visos širdies. Su savo silpnosiomis pusėmis tokios moterys elgiasi švelniai ir ištikimai lavina stiprybes bei talentus.

Žymi amerikiečių novelistė Erika Jong pabrėžė, kad kiekviena turime talentą. „Rečiau pasitaiko tokių drąsuolių, kurios išdrįsta eiti ten, kur talentas veda.“ Drąsa save vertinančiai moteriai prilygsta patogiam rūbui, kurį ji su meile dėvi kasdien. Ir čia kalbu ne apie žygdarbius pasaulyje, kurie vertinami kaip drąsūs, o apie drąsą sau – būti, jausti, norėti ir gyventi taikoje su savo vidine prigimtimi.

2. Vertinančios save moterys ir santykiuose jaučiasi laimingesnės. Ne paslaptis, kad mus supantys žmonės yra mūsų pačių atspindys. Jei su meile puoselėsime vidinį vertės pajautimą, visuose santykiuose pradėsime jaustis labiau mylimos ir palankiau vertinamos. Susidraugavusios su savimi, pradedame daugiau draugiškumo ir geranoriškumo regėti kitų žmonių veiksmuose su mumis. Neparodžiusios mylinčio supratingumo sau, negebame jo atrasti ir tarpusavio ryšiuose.

Labai mažai blogio santykiuose yra padaroma tyčia, juk nesame visažiniai ir visiems yra ko pasimokyti.

Sau palankios moterys net ir už negatyvių artimų žmonių elgesio apraiškų išmoksta regėti pozityvų ketinimą. Užuot kovojusios su blogiu, šios moterys pripažįsta kito žmogaus neišmanymą. Dėl to jos reaguoja taikingiau ir supratingiau, suvokdamos, kad labai mažai blogio santykiuose yra padaroma tyčia, juk nesame visažiniai ir visiems yra ko pasimokyti. Kaip pastebėjo Tibeto dvasinis lyderis Dalai Lama, daugelyje situacijų, „kuomet įskaudiname vieni kitus, tai vyksta dėl mūsų pačių nesusigaudymo“. Meilė ir supratingumas yra nerangaus elgesio santykiuose priešnuodis.

3. Sau patinkančios moterys geba su atsidavimu ir ištikimai siekti joms svarbaus horizonto, nesibaimina iššūkių, nuolat mokosi iš sunkumų. Gyvenimas tokioms moterims tampa viena didele galimybe panaudoti savo sugebėjimus. Užuot regėjusios problemą, tokios moterys mato progą mokytis ir įgyti daugiau patirties. Joms retai kada kyla sunkumų įvardyti sau, ko iš tiesų nori, jos geba atskirti esminius troškimus nuo ne tokių svarbių, įsivardija prioritetus ir nejausdamos kaltės gyvena pagal savo vidines gaires.

Anot psichoterapeutės Clarissos Pincolos Estes, su tokia vidine nuostata moteris „išgauna peno iš savo pačios sumanymų, aptinka viską, ką tik galima aptikti, sužino viską, ką tik galima sužinoti, kad taptų savo pačios kūrybinės ugnies kurstytoja“. Pasirinkusi eiti, kur ją kviečia gyvenimo aistra, kiekviena moteris tampa kupina jėgų ir kasdienio įkvėpimo.

4. Savimi patenkintos moterys labiau mėgaujasi gyvenimu, buvimu čia ir dabar. Jos geba atrasti laimę paprastuose dalykuose, tampa spontaniškesnės ir džiaugsmingesnės. Jos neslopina savo jausmų, nepaisant to, išliejusios nuoskaudas dėl praeities, jos pasirenka gyventi šioje dienoje. Ateitis tokioms moterims taip pat atrodo saugi, nes jos žino – kad ir kas benutiktų, jos gali visada pasikliauti savimi!

Neprilygstamoji mados istorijos herojė Coco Chanel pasakodama apie save sykį užsiminė, kad susikūrė gyvenimą, kuriame „viskas, kas man nepatinka, turi kitą pusę, kuri man gali patikti“. Savimi patenkinta moteris tiek savo viduje, tiek išorėje nepaliaujamai ieško to, kas yra vertinga. Net ir sudėtingiausia situacija yra proga įtvirtinti palankų nusiteikimą savo gyvenimo atžvilgiu.

Coco Chanel / Vida Press nuotr.

5. Save vertinančios moterys jaučiasi esančios nepakartojama dovana pasauliui. Pats gyvenimas joms atrodo stebuklingas, tad jos jį renkasi gyventi atvira ir dėkinga širdimi. Nenusiminkite, jei iki šiol dar nesijaučiate vertingas lobis. Vadinasi, per menkai save pažįstate. Atsigręžkite į save ir susipažinkite su ta nepakartojama moterimi – savimi! Patikinu, kad nuoširdžiai paieškojusi atrasite savyje tiek turtų, kiek nė nebūtumėte susapnavusi.

Didysis Rytų mistikas Osho teigia, kad egzistencija be kiekvienos iš mūsų netektų dalelės savo grožio. Gyvenimą branginanti moteris tą kuo puikiausiai jaučia. Be to, ji pradeda tą patį regėti ir kituose žmonėse – jų prigimtinį nepakartojamumo grožį. Leiskite sau būti gyvos, aukite, mokykitės, keiskitės, atraskite laiko pasimėgauti savo ir kitų žmonių grožiu. Tuomet nejučia pradėsite suvokti, tikrai suvokti, kad pasaulis yra kupinas džiaugsmingų galimybių – jis kasdien uoliai ieško progų mus praturtinti ir apdovanoti.

Kokių dovanų gyvenimas šiandien yra mums paruošęs? Leiskime jam mus nustebinti! Išmintingosios senolės psichoterapeutės Sharon McErlane knygose mokoma, kad kuo mūsų širdys bus atviresnės, tuo labiau būsime apdovanotos. Atverkime širdis kuo plačiau, atverkime jas sau, atverkime pasauliui! Mylėkime ir būsime praturtintos!

Daugiau saviugdos specialistės Ramintos Lapinskaitės straipsnių rasite jos tinklaraštyje www.ramintalapinskaite.lt

Skaitykite daugiau