5 priežastys, kodėl nesiseka sulieknėti

Mityba / Fotolia nuotr.
Mityba / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2016-05-06 08:00
AA

Veiklios, pasitikinčios savimi, linksmos ir išsilavinusios – tokios yra projekto „Lieknėjame dviese“ dalyvės, seserys Ieva ir Agnė. Vienintelė problema, kuri moterims neduoda ramybės – antsvoris. Seserys įsitikinusios, kad tokių moterų kaip jos – šimtai. Kas trukdo joms sulieknėti?

Mitybos specialistas Artūras Sujeta kasdien savo darbe susiduria su antsvorio turinčiais žmonėmis. Nors jų istorijos ir patirtys – individualios, tačiau specialistas įžvelgia 5 pagrinines priežastis, kodėl žmonėms nepavyksta atsikratyti papildomų kilogramų.

1. Nereguliarus valgymas

Menki pusryčiai, sotesni pietūs ir gausios vakarienės. Tai yra vienas iš labiausiai kilogramus kaupiančių įpročių. Skubėjimas, užkandžiavimas bet kur ir bet kuo – didžiausias dailių kūno linijų priešas.

„Žmonės įprato valgyti prie savo darbo stalų, įbedę akis į kompiuterius, telefonus, vairuodami ar radę trumpą atokvėpio minutėlę. Kuo greičiau valgome, kuo mažiau koncentruojamės į maistą, tuo lėčiau ateina sotumo jausmas“, – sako A.Sujeta.

Idealu, jeigu turite galimybę valgyti kas 3-4 valandas, tačiau ne gausiai ir, tarpuose tarp valgymų – neužkandžiauti.

Teisingos mitybos taisyklė yra paprasta: maistingi pusryčiai, sotesni pietūs ir lengva vakarienė. Idealu, jeigu turite galimybę valgyti kas 3-4 valandas, tačiau ne gausiai ir, tarpuose tarp valgymų – neužkandžiauti.

2. Per didelės porcijos

Lieknėjantys žmonės dažnai skundžiasi, kad valgo ne taip ir dažnai, tačiau svoris vis tiek auga. A.Sujeta ragina atkreipti dėmesį į porcijas.

„Kai sudarau mitybos planą ir nurodau, kiek turi sverti vieni ar kiti produktai, žmonės nusteba. Kavinėse, restoranuose ar kitose maitinimo įstaigose porcijos būna 2, o kartais net 3 kartus didesnės. Tie, kurie gaminasi namuose, taip pat labai dažnai linkę pervertinti savo poreikius“, – sako mitybos specialistas.

Pasak jo, daugeliui sulieknėti negalinčių žmonių užtektų peržiūrėti savo suvalgomų porcijų dydžius ir jas sumažinti. Vien šis veiksmas, daugiau nieko nedarant, gali padėti atsikratyti kelių papildomų kilogramų.

3. Per mažai judėjimo

Atrodo, kad lekiame, skubame, tačiau iš tiesų šiuolaikinis žmogus juda per mažai. Jeigu kurį laiką pastebėtumėte, kiek laiko per dieną skiriate ėjimui ar kitai aktyvesnei fizinei veiklai, nustebtumėte, kiek iš tiesų mažai judate.

Kasdien vaikščiokite ne mažiau kaip po valandą. Netrukus pastebėsite, kad iš tiesų jaučiatės geriau.

„Valanda ėjimo per dieną jau būtų puikus postūmis į priekį. Žmonės, kurie pradeda naudotis įvairiomis, nueitus žingsnius ar pasivaikščiojimui skirtą laiką skaičiuojančiomis programėlėmis, labai nustemba, kaip sunku pasiekti užsibrėžtus tikslus, nors jie iš pirmo žvilgsnio atrodo visai menki“, – pastebi A.Sujeta.

Negalite ar nemėgstate sportuoti? Kasdien vaikščiokite ne mažiau kaip po valandą. Netrukus pastebėsite, kad iš tiesų jaučiatės geriau.

4. Užkandžiavimai

Net jeigu užkandžiaujate pačiais sveikiausiais produktais, ilgainiui šis įprotis pridės papildomų kilogramų. Jeigu užkandžiai yra kaloringi, turintys daug cukraus, druskos ar riebalų, tuomet svoris augs kaip ant mielių.

„Kartais mes net patys nepastebime, kaip burnoje atsiduria įvairūs užkandžiai: saldainiai, sausainiai, traškučiai ir pan. Kažkas pavaišina, kažkuo pasilepinate patys, arba, ruošdami vakarienę, vis norisi kažką pagriebti nuo stalo. Kalorija prie kalorijos ir per dieną susidaro nemažas jų perteklius, taigi, užkandžiauti tarp valgymų apskritai nerekomenduoju“, – sako mitybos specialistas.

Gudrybė tiems, kurie turi įprotį užkandžiauti. A.Sujeta tokiems žmonėms pataria po ranka visuomet turėti vandens buteliuką. Taip galima išsiugdyti puikų įprotį išgerti daugiau vandens ir išvengti perteklinių kalorijų.

5. Žalingi įpročiai

Kad ir kaip banaliai tai skambėtų – alkoholiniai gėrimai ir cigaretės taip pat gali būti spartaus svorio augimo priežastis. Nors rūkantys žmonės dažnai skundžiasi, kad metus rūkyti norisi dažniau valgyti, todėl svoris auga dar greičiau, iš tiesų rūkymas, kaip ir alkoholis, išbalansuoja hormoninę sistemą.

„Paprastai tariant – lieknėjimas ir alkoholio vartojimas ar rūkymas – nesuderinami dalykai. Žmonės, kurie nori efektyviai lieknėti, turėtų pagalvoti ir apie žalingų įpročių atsisakymą. Jeigu to padaryti nepavyksta, tuomet bent, kiek įmanoma, kuo labiau apriboti“, – pataria specialistas.

Atsikratyti žalingų įpročių nėra taip lengva, tačiau A.Sujeta visuomet pataria galvoti apie tai ką renkatės: gerą sveikatą ar pataikavimą silpnybėms.

O kokios yra priežastys, kurios trukdo lieknėti projekto dalyvėms Agnei ir Ievai – ypač atvirame projekto „Lieknėjame dviese“ dalyvių interviu: