5 didžiausios klaidos, kurias padarote užšaldydami produktus

Uogos  / Fotolia nuotr.
Uogos / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-06-20 09:15
AA

Sezonas jau prasidėjo: rieškučiomis semkite braškes, žemuoges, mėlynes ir kitas uogas, mėgaukitės daržovėmis ir vaisiais, na o likučiai tegu slepiasi šaldiklyje, kad bet kada galėtumėte pasilepinti snaudžiančiomis vasaros gėrybėmis.

Visų pirma pakalbėsime apie tai, kaip šaldyti vaisius ir daržoves bei kitus skanėstus. Tiesiog sumetę bet kaip, galite sugadinti gerą produktą. O kokias dar klaidas darome?

Renkatės nepatogią pakuotę. Anksčiau dauguma šeimininkių vasaros gėrybes užšaldydavo paprasčiausiuose polietileniniuose maišeliuose. Tačiau jie nėra pati geriausia išeitis, kadangi greitai suplyšta, yra ploni, praleidžia kvapus. Verčiau rinkitės specialiai šaldymui skirtą tarą – nuo dėžučių iki storesnių ir tvirtesnių maišelių, kurie labai greitai palengvins jūsų darbą. Dėžutės ne tik patogios, bet ir hermetiškos, o jeigu po ranka neturite šaldymui skirtos pakuotės, išbandykite aliuminio foliją, kuri idealiai tiks užšaldyti žalumynus: patogiai suvynioję išvengsite vietos trūkumo šaldiklyje, be to, žalėsiai nepajuoduos, netaps pavandeniję. Taip pat patariama dedant įvairius produktus palikti vietos šaldymo taroje, kadangi šaldami jie plečiasi.

Per žema temperatūra. Pati geriausia temperatūra užšaldyti daržoves, vaisius, uogas, grybus ir įvairiausius žalumynus – mažiau negu -18 laipsnių Celsijaus. Būtent tokioje temperatūroje mažėja įvairiausių bakterijų atsiradimo tikimybė. Svarbiausia prie užšaldant produktus gerai nuplauti, rinktis tik sveikus, nesupelijusius, nesugadintus. Tačiau jeigu temperatūra per didelė, o jūs šaldiklyje laikote, tarkime, ledus, tuomet galite neapsidžiaugti, kadangi šie sušals į ragą. Trumpai tariant, žiūrėkite, kad temperatūra tiktų jūsų šaldomiems produktams. 

Per didelės arba per mažos porcijos. Atsižvelkite į savo šeimos valgymo įpročius, kas ką mėgsta, kiek suvalgo ir t.t. Kažin ar verta į vieną maišelį sugrūsti kilogramą braškių... Verčiau rinkitės nedideles porcijas – juk atšildę, užšaldyti daugiau nebegalėsite.

Atšildote kambario temperatūroje. Specialistai pataria nepalikti tam tikrų produktų (pavyzdžiui, žuvies ar mėsos) atitirpti kambario temperatūroje ir siūlo šį procesą atlikti šaldytuve. Taigi, verčiau ištraukę maistą įdėkite jį į lėkštę ir palikite šaldytuve, kad atšiltų.

Produktus laikote užšaldę pernelyg ilgai. Bėga metai, vieni, kiti, o šaldytuve vis dar tos pačios braškės iš praėjusio sezono? Visų pirma, tokie produktai ilgainiui paranda visas maistingąsias ir skonines savybes, prisigeria įvairiausių kvapų, todėl nebėra tinkami vartoti. Užrašykite datas ant užšaldomų produktų pakuočių ir suvartokite per artimiausią pusmetį.

Kaip užšaldyti atskirus produktus?

Vaisiai. Gerai nuplaukite, pašalinkite kauliukus, supjaustykite skiltelėmis. Galite apibarstyti cukrumi arba sumaišyti su cukraus sirupu (100-200 g cukraus 100 ml vandens). Tinka ir cinamonas, vanilinis cukrus.

Uogos. Galite užšaldyti sveikas uogas: tereikia sudėti jas į indelius, sandariai juos uždaryti ir sudėti į šaldiklį.

Galima uogas užpilti cukrumi ir šiek tiek pamaigyti, tačiau visai nesutrinti (1 kg rūgštesnių uogų reikia 300 g cukraus, o saldesnėms pakanka ir mažesnio kiekio; šiuo atveju svarbu ragauti, kad nebūtų per saldu) ir palikti per naktį, kad išsiskirtų sultys. Tuomet viską reikia gerai permaišyti ir supilti į šaldymo indelius.

Taip pat galima sutrinti uogas su milteliniu cukrumi ir iškart supilstyti į indelius. Trinti galite iki vientisos masės arba palikti stambesnius uogų gabalėlius. Rinkitės atsižvelgdamos į savo poreikius ir skonį.

Dar vienas variantas – naudoti trintuvą ir pasitelkti fantaziją. Pavyzdžiui, puiku iki vientisos masės sutrinti braškes su cukrumi  ir įmaišyti į gautą tyrę sveikų mėlynių, žemuogių, serbentų ar kitų mėgstamų uogų ir atvirkščiai. Galima sutrinti mėlynes ir sumaišyti su smulkiai pjaustytomis braškėmis, žemuogėmis ir pan. Geriausia derinti saldžius ir rūgštesnius vaisius, kad išgautumėte subalansuotą skonį.

Sveikesnio gyvenimo propaguotojoms įprastą baltąjį cukrų patariame pakeisti ruduoju, stevijų sirupu, kokosų žiedų cukrumi, medumi, agavų, klevų sirupu. Į trintas uogas galite įberti šiek tiek cinamono, vanilės. Tokiu atveju uogas sutrinkite ir užšaldykite visiškai be cukraus. Saldinkite prieš valgydama. Uogoms natūralaus saldumo suteikia ir paprasčiausi bananai. Tereikia atšildžius jas dar kartą sutrinti trintuve su bananais (100 g uogų reikia vieno banano). Pavyksta nuostabus desertas. O svarbiausia, nereikia naudoti nė lašelio cukraus. Į šaldymo sezono maratoną galite įtraukti į tokių vaisių kaip persikai, kiviai, vynuogės. Įprastoms lietuviškoms uogoms jie suteiks tikros egzotikos. Tarkime, kiviai, trinti su mėlynėmis, persikai – su žemuogėmis, vynuogės – su avietėmis, gervuogėmis ar serbentais, o bananai – su braškėmis ir dar pagardinti žiupsneliu cinamono žiemą bus tikras gardėsis. Tokius derinukus galite valgyti ir vienus, kaip ledus karštą vasaros dieną, arba atšildę žiemą skanauti su karštais patiekalais, gėrimais ir pan.


Grybai ir žalumynai. Žalėsius nuplaukite, nusausinkite ir užšaldykite aliuminio folijoje, o grybus nuvalykite, atskirkite kotelius nuo kepurėlių, supjaustykite ir sudėkite į hermetiškus indus. Geriausia jeigu suvartosite per 4-5 mėnesius. Žolelės galite užšaldyti ir su alyvuogių aliejumi. Kaip tą padaryti, skaitykite štai čia. 

Daržovės. Prieš užšaldant rekomenduojama gerai nuplauti daržoves, jas nuplikyti verdančiu vandeniu, o tuomet apdžiovinus supjaustyti norimo dydžio gabalėliais. Itin vandeningų daržovių verčiau nešaldykite, arba sutrinkite iki vientisos masės ir supilstykite į formeles, kurios itin pravers ruošiant troškinius ar sriubas. Taip galite užšaldyti pomidorus, moliūgus, kurie visuomet pagerina patiekalo skonį. Morkas, burokėlius tinka sutarkuoti, supjaustyti griežinėliais. Galite šaldyti daržoves derindami, tarkime, morkos su žirneliais, moliūgai su morkomis ir t.t., pagardinti žolelėmis, druska, įvairiais prieskoniais. Ir dar vienas patarimas: užšaldytiems vaisiams ir daržovėms turėkite atskirą stalčių ir laikykite juos atokiai nuo mėsos ir žuvies.