31 tūkst. taškų įmetęs krepšininkas Dirkas Nowitzkis – aistra sportui ir gyvenimo ramybė

Dirkas Nowitzkis / „Scanpix“ nuotr.
Dirkas Nowitzkis / „Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: „Žmonės“
2019-05-04 13:38
AA

NBA legenda ir vokiečių vunderkindas, kaip praminė žurnalistai ir biografai, Dirkas Nowitzkis (40) baigęs fantastišką krepšininko karjerą lieka Dalase ir sako, kad ši valstija tapo jo namais.

Iš esmės taip ir yra: gimtąjį Viurcburgą Dirkas Nowitzkis – tada antrajame Vokietijos divizione rungtyniavusios Viurcburgo DJK komandos lyderis – paliko daugiau kaip prieš 20 metų, vedamas svajonės prasimušti Nacionalinėje krepšinio lygoje (NBA). Naujokų biržoje devintuoju šaukimu vokietį pasirinko Milvokio „Bucks“ ekipa, tačiau po keleto keitimų tais pačiais 1998-aisiais jis pateko į Dalaso „Mavericks“ ir... pasiliko visiems laikams. 21-ą sezoną čia ne tik žaidė – nepaisant sunkios pradžios, buvo geriausias ekipos žaidėjas. Neregėta ištikimybė: tiek metų vienoje komandoje – NBA rekordas. 2007-aisiais Dirkas buvo pripažintas naudingiausiu NBA žaidėju, o 2011-aisiais pirmą kartą istorijoje atvedė „Mavericks“ iki lygos čempionų prizo. Nemažai ekspertų įsitikinę, kad Nowitzkis – geriausias visų laikų iš Europos kilęs krepšininkas. Per karjerą šis 2,13 metro ūgio krepšinio vunderkindas įmetė daugiau kaip 31 tūkstantį taškų – tokių dievų net NBA yra viso labo šeši: penki amerikiečiai ir Dirkas (per tiek metų jo vardas tapo bendrinis – kaip Magico, Kobe, Shaquille’o ar LeBrono.)

Dirkas Nowitzkis / „Scanpix“ nuotr.

Balandžio 9-ąją krepšininkas patvirtino, kad rungtynės su Finikso „Suns“ – paskutinės jo namuose, 22-o sezono nebus, ir padėkojo žiūrovams už paramą. Žaidimą „Mavericks“ laimėjo 120:109, o Nowitzkis sužaidė rezultatyviausias sezono varžybas ir pelnė 30 taškų – atsisveikinimas išties gražus ir emocingas, nors ir ne be ašarų. Išgirdusi numylėtinio pažadą neišvažiuoti iš Teksaso publika tiesiog pašėlo.

Už pastovumą Nowitzkį myli ir naujieji tėvynainiai, ir tautiečiai. 21-as sezonas vienoje komandoje. Devyneri metai – su ta pačia moterimi. Septyneri – susituokus. Ankstesnis ryšys su krepšininke Sybille Gerer – išvis legenda: pradėję susitikinėti dar paaugliai, jie dešimt metų nepaisydami atstumo buvo pora. Nors romantiškas ryšys nutrūko, draugystė – ne.

Dirkas Nowitzkis su žmona Jessica Olsson / „Scanpix“ nuotr.

Dirko žmona Jessica Olsson – meno galerijos direktorė, švedų futbolininkų dvynių Martino ir Marcuso Olssonų vyresnioji sesuo. Pora, susipažinusi 2010-aisiais labdaros renginyje, augina tris vaikus: dukrą Malaiką (5) bei sūnus Maxą (4) ir Morrisą (2). Pasak spaudos, abu – ir Dirkas, ir Jessica – išsaugojo savo pilietybes, nors prieš septynerius metus Nowitzkis svarstė galimybę tapti ir amerikiečiu; tada kaip tik visa „Mavericks“ komanda buvo pakviesta į Baltuosius rūmus ir prezidentas Obama prisipažino esąs sužavėtas Dirko žaidimo. Vis dėlto vokiškų šaknų jis neišsižada, jomis didžiuojasi, ne kartą žaidė Vokietijos rinktinėje, 2008-aisiais nešė šalies vėliavą per Pekino olimpiados atidarymą, 2011-aisiais vokiečių sporto žurnalistai išrinko jį metų sportininku. Dirkas tapo pirmuoju taip pagerbtu krepšininku: pasak „Deutsche Welle“, Nowitzkis sugebėjo visai tautai įskiepyti meilę šiai sporto šakai, o jo vardas yra vokiečių krepšinio simbolis.

Dirkas Nowitzkis / „Scanpix“ nuotr.

Dirko Nowitzkio labdaros fondas, įkurtas 2011 metais, rūpinasi vaikų išsilavinimu, sveikata ir gerove. Nuo mažens svajojęs žaisti NBA, jis laiko save likimo numylėtiniu, galėjusiu įgyvendinti savo siekį. O dabar nori padėti kitiems. Ir ne tik pinigais, nors krepšininko turtas vertinamas 230 milijonų eurų. Jis rengia beisbolo ar futbolo rungtynes, garsenybių teniso treniruotes, už kurias surinktos lėšos atitenka geriems darbams. Remia kelias pasaulines organizacijas, finansuoja ligoninių statybą Afrikoje. Dirkas su žmona patys pakuoja maistą Šiaurės Teksaso maisto bankui, juos galima sutikti Dalaso vaikų ligoninėje, o prieš Kalėdas krepšinio žvaigždė lanko mažuosius ligonius ir teikia dovanas iš jų norų sąrašo. Labdaros veiklą jis ketina tęsti ir baigęs karjerą – draugų iš „Mavericks“ Steve’o Nasho ir Michaelo Finley pavyzdžiu.

Nowitzkis sako, kad artimiausias jo bičiulis – treneris ir patikėtinis Holgeris Geschwindneris. Tai jis 1995 metais Viurcburge pastebėjo vaikino gebėjimus ir įtikino tėvus (beje, aukštaūgis kilęs iš sportiškos šeimos – jo mama profesionaliai žaidė krepšinį, o tėvas buvo ilgametis Vokietijos rankinio rinktinės narys), kad sūnus gali tapti puikiu žaidėju ir būtina pradėti kuo greičiau sistemingai treniruotis. Buvusio garsaus krepšininko Geschwindnerio, išmokusio žaisti iš amerikiečių kareivių, po Antrojo pasaulinio karo dislokuotų Viurcburge, žodžiai išsipildė su kaupu.

Dirkas Nowitzkis / „Scanpix“ nuotr.

Dirko vyresnioji sesuo ir vadybininkė Silke apibūdina brolį kaip pasitikintį savimi, bet kuklų žmogų, nesugadintą šlovės ir pinigų, ir atskleidžia, kad laisvalaikiu jis mėgsta skaityti ir groti saksofonu. Žurnalistai teigia, kad maloniai ir paprastai bendraujantis krepšininkas – geriausias Vokietijos ambasadorius Amerikoje. Ir net buvęs varžovas, Los Andželo „Lakers“ žaidėjas Kobe Bryantas, Dirko atsisveikinimo proga savo tviteryje parašė: „Per visą karjerą žaisti vienoje komandoje – tai patvirtina, koks esi žmogus. Mėgau ir nekenčiau kovoti su tavimi. Džiaukis poilsiu, brolau, tu jo nusipelnei.“