3 sprendimai, kaip sustiprinti nugarą

Sprando skausmai / Vida Press nuotr.
Sprando skausmai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2017-11-08 10:46
AA

Vienas dažniausių skundų, kuriuos šiandien girdi medikai: „Skauda nugarą“. Anot jų, skausmas tiesiogiai susijęs su tuo, kokios būklės yra žmogaus kaulai, raumenys, raiščiai, kaip jie sąveikauja tarpusavy. Išmanantieji pagal skausmo pobūdį ir vietą gali diagnozuoti ne tik nugaros, bet ir įvairių organų negalavimus, nes stuburas itin glaudžiai susiję su visu organizmu.

Ar žinojote, kad dėl stuburo išsibalansavimo gali augti svoris, svaigti galva, kamuoti opaligė, balso stygų, sąnarių problemos, depresija?.. Bėgant metams kaulai, skeletas silpnėja, bet tai gali kompensuoti stiprūs nugaros raumenys, nes būdami tokie jie pajėgūs vykdyti atraminę stuburo funkciją. Tad juos mankštinti, būti fiziškai aktyvioms – LABAI SVARBU.

Tačiau vyresniame amžiuje nepatartina stiprinti nugaros raumenis kilnojant svorius, nes šie rizikingai didina stuburo apkrovą. Tinka fizinio aktyvumo formos, kurios to nedaro, pavyzdžiui, plaukimas ir šiaurietiškas vaikščiojimas. Dar vienas patarimas iš medikų lūpų, kurį verta visam laikui įsidėti į galvą, nes jis gali apsaugoti nuo didelių nemalonumų: vyresniam žmogui kelti nuo žemės daugiau kaip 5 kilogramus sveriančius daiktus pavojinga, ypač – tiesiomis kojomis. Dar būtina pasirūpinti, kad organizmas nejaustų kalcio ir vitamino D stygiaus.

1,5 g kalcio per parą

Jei su maistu kalcio gaunama nepakankamai, organizmas pradeda imti jį iš kaulų ir jie silpnėja.

Gydytoja geriatrė Zinaida Logunova: „Vienas iš svarbių veiksnių, nuo kurių priklauso skeleto tvirtumas ir osteoporozės profilaktika – kalcio vartojimas. Vyresniam žmogui jo reikia apie 1,5 gramo per parą. Jei su maistu kalcio gaunama nepakankamai, organizmas pradeda imti jį iš kaulų ir jie silpnėja. Tie, kurie maitinasi visapusiškai, apsirūpina maždaug puse reikiamo kalcio kiekio, o kitą pusę reikėtų gauti su maisto papildu. Paprastai vienoje jo tabletėje yra 500 miligramų – to dienai pakanka. Bet jei žmogus nevartoja pieno produktų, kuriuose kalcio bene daugiausia, tuomet gali išgerti ir dvi tabletes.

Kalcis geriausiai pasisavinamas su pieno produktais, blogiau – su žaliomis lapinėmis daržovėmis, turinčiomis rūgšties. Kava rūgština organizmą, todėl ją, rūpinantis kalcio atsargomis organizme, patartina gerti saikingai. Žinotina, kad, visi produktai, kurie jį rūgština, kalcio atsargas mažina. Naudinga vartoti kalcio papildus, kuriuose yra vitamino D – jam veikiant kalcio pasisavinimas vyksta kur kas efektyviau. Gerai, kai maisto papilduose yra ir vitamino K – jis padeda kalciui patekti į kaulus.“

Suomių būdas

Šiaurietiško ėjimo instruktorė Irena Gudiškienė: „Kur kaupiasi šiuolaikinio žmogaus, mažai judančio, daug sėdinčio, įtampa? Viršutinėje kūno dalyje – nugaros, pečių juostos, krūtinės raumenyse. Iš Suomijos kilusi ir metodiškai pagrįsta šiaurietiško ėjimo technika leidžia įdarbinti 90 procentų raumenų, tik būtina sąlyga – žingsniuoti taisyklingai. Ėjimas tiesiog ramsčiuojantis lazdomis nėra šiaurietiškas ėjimas! Žingsniuojant taisyklingai atpalaiduojami kaklo ir sprando srities raumenys, treniruojami nugaros ir pilvo raumenys – dėl to stiprėja stuburo atrama, formuojasi taisyklinga laikysena. Tai – ideali įtampos mažinimo, skausmų, išvaržų, prastos laikysenos profilaktika, kuri, be to, prieinama kiekvienam – ir jaunam, ir vyresniam.

Buvo laikas, kai pati kenčiau stiprius galvos skausmus, kurie ypač suaktyvėdavo pavasarį. Priežastis – mažiau judrus gyvenimo būdas žiemą ir pečių juostoje susikaupusi įtampa. Šiaurietiškas ėjimas mane išmankštino, atpalaidavo viršutinę kūno dalį ir tiesiog išgydė! Šį ėjimą kitaip puikiausiai galima praktikuoti visais metų laikais – ir vasarą, ir žiemą.“

Padėti gali pirštai

Gydytojas osteopatas Gennadijus Avdejevas: „Su nugara būtina elgtis atsargiai, su išmanymu. Yra įvairių masažo atlikimo technikų, tačiau kai kurios man kelia abejonių ir aš patariu žmonėms klausytis savo kūno, kai kažkas veikia jų nugarą rankomis, ir būti kritiškiems. Jei specialistas tik glosto – neverta tikėtis, kad skausmo priežastis bus pašalinta. Nesu šalininkas ir labai stipraus masažo, drastiškų galvos sukinėjimų, kuriuos praktikuoja kai kurie manualistai. Teigiamo rezultato galima tikėtis, kai išlaikomas aukso vidurys tarp atpalaidavimo ir pojūčio, kad jau skauda.

Mano mama – Ukrainoje garsi gydytoja osteopatė ir aš augau stebėdamas, ką gali žmogaus pirštai. Jais žmones gydau ir aš. Osteopatas pirštais jaučia kūną, diagnozuoja įvairius nugaros negalavimus ir ją tvarko remdamasis žiniomis apie žmogaus anatomiją, fiziologiją ir biomechaniką. Stuburas sudarytas iš slankstelių ir tarp jų įsiterpusių tarpslankstelinių diskų. Laikui bėgant jie dėvisi, plonėja, tampa ne tokie elastingi. Dėl to gali formuotis kaulinės išaugos osteofitai, susidaryti disko išvaržos, užsispausti nervinės šaknelės... Tačiau tai nėra nuosprendis, žmogui įmanoma padėti.“