20 patarimų, kaip saugoti stuburą

Fiziniai pratimai / Vida Press nuotr.
Fiziniai pratimai / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Elaima.lt
2016-06-10 09:35
AA

Nugaros skausmas lydį dažną šiuolaikinį žmogų. Norėdama išvengti šio skausmo, išmokite saugoti stuburą, kad ir kur būtumėte: darbe, automobilyje, parduotuvėje, namie ar lovoje.

Darbe

1. Pasirūpinkite, kad darbo stalo, kompiuterio ekrano, klaviatūros ir kėdės aukštis būtų pritaikytas jūsų ūgiui.

2. Sėdėdama į grindis remkitės abiem pėdomis. Atpraskite užsidėti koją ant kojos – ne tik iškreipia stuburą, bet ir trikdo kraujo apytaką. Taip pat atsikratykite blogo įpročio sėdėti mąstytojo poza, t. y. parėmusi smakrą ranka. Tada labai įtempiami kaklo raumenys.

3. Telefoną prie ausies laikykite ranka, o ne petimi. Jeigu kalbantis juo tenka rašyti, kuo nors prispauskite popieriaus lapą. Jeigu reikia abiejų laisvų rankų (pavyzdžiui, dirbant kompiuteriu), įjunkite mikrofoną.

4. Įpraskite sėdėti tiesia nugara, lengvai įtempusi pilvo raumenis. Pasitikrinti, ar sėdite taisyklingai, nesunku: kvėpuoti lengva, kaklo ir pečių raumenys atsipalaidavę.

Mankšta darbe – geresnė diena! / Vida Press nuotr.

Automobilyje

5. Patikrinkite, ar automobilio sėdynės atlošas patogus remtis visa nugara, ypač apatine jos dalimi. Jei ne, nešykštėkite pinigų atlošui patobulinti (pakaks specialios pagalvėlės ar masažinio kilimėlio).

6. Nepatingėkite sureguliuoti automobilio sėdynės taip, kad visus reikiamus prietaisus pasiektumėte ištiesusi ranką (nereikėtų kaskart atitraukti nugaros nuo atlošo).

7. Ar žinote, kaip taisyklingai sėsti į automobilį? Pirmiausia reikia padėti sėdmenis ant sėdynės, o tik tada įkelti kojas. Beje, jei pažiūrėtumėte iš šalies, nebūtumėte sužavėta judesio grakštumu, tačiau bijodama pasirodyti nerangi rizikuojate traumuoti nugarą.

8. Išsirengusi į ilgesnę kelionę nerūstaukite ant drauge su jumis važiuojančių žmonių, kurie vis prašo sustoti. Būtinai išlipkite iš automobilio ir džiaukitės galėdama šiek tiek pasimankštinti.

Mankšta darbe – geresnė diena! / Vida Press nuotr.

Parduotuvėje

9. Jei ketinate rimtai apsipirkti, prekes dėkite į vežimėlį, o ne į krepšelį.

10. Iš apatinės lentynos imdama sunkesnį daiktą nesilenkite, o pritūpkite. Keldama jį rankas laikykite kuo arčiau savęs.

11. Prie kasos produktus susidėkite į du maišelius taip, kad svoris būtų maždaug vienodas kiekvienai rankai. Jei įmanoma, jį padalykite po 3–5 kg. Jei neįmanoma, dairykitės pagalbininkų.

12. Jeigu iš parduotuvės einate nešina tik vienu maišu, stenkitės nepersikreipti: įtempkite nugaros raumenis ir išlaikykite kuo tiesesnį stuburą.

Mankšta darbe – geresnė diena! / Vida Press nuotr.

Namie

13. Buities darbus kaitaliokite, pavyzdžiui, keletą minučių pašveitusi vonią išdžiaustykite skalbinius arba nuskuskite bulves, paskui baikite švarinti vonią ir t. t. Bus ne taip nuobodu, o svarbiausia – mažiau vargins nugarą.

14. Įsirenkite patogią virtuvę. Jei esate nestandartinio ūgio, standartiniai baldai nebus patogūs. Spintelės turėtų būti 6–8 cm žemiau alkūnių. Tuomet galėsite nesusilenkdama plauti indus, pjaustyti produktus, maišyti puodus.

15. Manote, kad buities darbai gali atstoti mankštą sporto salėje? Nieku gyvu! Juos atliekant nesustiprės nei pilvo, nei sėdmenų raumenys. Nežinojote, kad būtent jie yra patikima stuburo atrama? Dabar turbūt nebelieka nieko kito, kaip pradėti reguliariai mankštintis.

16. Kad ir kokio kruopštumo reikalaujantį darbą dirbtumėte, stenkitės nesikūprinti – netaisyklinga laikysena silpnina stuburą. Iš pradžių gali padėti... pleistras. Atsistokite tiesiai ir tegul kas nors priklijuoja pleistrą išilgai stuburo – jis neleis kūprintis.

Mankšta darbe – geresnė diena! / Vida Press nuotr.

Lovoje

17. Čiužinys negali būti nei per minkštas, nei per kietas: nuo kūno svorio jis turėtų įdubti apie 3 cm. Negailėkite pinigų geram čiužiniui – juk lovoje praleidžiate apie trečdalį savo laiko.

Didelė kietai prikimšta pagalvė – tikra nelaimė jūsų nugarai.

18. Didelė kietai prikimšta pagalvė – tikra nelaimė jūsų nugarai. Patikrinkite savąją: pagalvė privalo būti tokio aukščio, kad kaklo slanksteliai sudarytų vieną liniją su stuburu.

19. Ar žinote, kad nugarai sveikiausia vadinamoji embriono poza (susirietus ant šono). Tiesa, jei prabundate ant to paties šono, ant kurio užmigote, irgi blogai. Stuburas geriau aprūpinamas krauju, kai miegodama keliskart keičiate padėtį.

20. Atsibudusi niekada iš lovos nešokite it nuplikyta. Pasivartykite nuo šono ant šono, pasirąžykite, pakilnokite kojas ir tik tada neskubėdama atsikelkite. Kelios sugaištos minutės jūsų dienotvarkės tikrai nesugriaus, o naudą netruksite pajusti.

Mankšta darbe – geresnė diena! / Vida Press nuotr.