15 psichologinės prievartos požymių

Prievarta / Vida Press nuotr.
Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-09-08 20:30
Daugelis moterų, patyrusių psichologinį ar net fizinį smurtą, prisiekia sau, kad daugiau nė už ką nesusitikinės su tokiais vyrais, bet po kurio laiko paaiškėja, kad vėl papuola į panašaus tipo spąstus. Kaip suprasti, kad turite reikalų su tironu?

Suprantama, kad nė viena moteris nenorėjo tapti smurto auka. Ir įsipainiojusi į tokius toksiškus santykius ne iš karto net sau pasiryžta apie tai prisipažinti. Pagal amerikiečių statistiką, tik po 5–7 prievartos atvejų moterys pasiryžta skirtis su partneriu (kai kurios jų nepasiryžta niekada). Taigi, kaip išvengti tokių vyrų, kaip juos atpažinti?

Štai rimti pavojaus signalai, nustatyti amerikiečių Moterų centro („The Women‘s Centre“), kurie turėtų jus įspėti.

1. Santykių pradžioje jis forsuoja įvykius. Jūs nė nemirktelėjote, o jis jau aistringai suokia: „Niekas niekada taip manęs nemylėjo, kaip tu!“ ir tiesiog verčia pradėti gyventi kartu.

2. Jis be paliovos pavyduliauja. Jis savininkiškas: nuolatos jums skambina arba atsiduria ant jūsų slenksčio neįspėjęs.

3. Jis turi nerealių lūkesčių. Jis tikisi, kad būsite visais atžvilgiais ideali ir tenkinsite visus jo įgeidžius.

4. Jis nori jus kontroliuoti. Jis klausinėja, ką kalbėjotės su draugais, kur buvote, kur važiavote, kartais reikalauja čekių už pirkinius, siekia, kad bet kur eidama jo atsiklaustumėte.

5. Jūs atsiduriate izoliacijoje. Jis nori atriboti jus nuo artimųjų ir draugų, neleidžia kalbėtis su jais telefonu, pageidauja, kad sėdėtumėte namie ir nedirbtumėte.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

6. Jis dėl savo klaidų kaltina kitus. Kaltas jo viršininkas, šeima, partnerė – bet kas, tik ne jis.

7. Už jo jausmus atsako kiti. Jis skundžiasi: „Tu mane supykdei ar „Nebūčiau toks piktas, jei ne tu“, užuot pasakęs: „Aš supykau“.

8. Jis pernelyg jautrus. Įsižeidžia dėl niekų ir kelia scenas dėl mažmožių, į kuriuos kiti net nereaguotų.

9. Jis žiauriai elgiasi su gyvūnais ir vaikais. Jis juos nepelnytai baudžia arba iš vaikų reikalauja jų amžiui per sudėtingų dalykų, kartais juos iki ašarų erzina.

10. Jam patinka prievarta intymiuose santykiuose. Jį kaitina fantazijos apie išprievartavimą, jis verčia jus daryti tai, ko nenorite.

11. Jis kankina jus savo kalbomis. Jis nuolat jus kritikuoja ar kalba ką nors nemalonaus, jus žemina, bara, kaltina, primena skausmingiausius praeities momentus, pabrėždamas, kad pati esate dėl visko kalta.

12. Jis – patriarchato šalininkas. Lyčių lygybė – nesuprantama sąvoka. Moteris turi visada nusileisti vyrui ir nekišti nosies iš namų.

13. Jo nuotaikos nuolat kinta. Ką tik jis buvo švelnus ir mylintis – ir staiga tampa agresyvus.

Fotolia nuotr.
Fotolia nuotr.

14. Jis jau yra smurtavęs. Galbūt jis jau yra prisipažinęs, kad kadaise pakėlė ranką prieš moterį, bet teisina save susiklosčiusiomis aplinkybėmis ir tikina, kad auka „pati prisiprašė“.

15. Jis jums grasina susidoroti. Pavyzdžiui, gali pareikšti: „Aš tau sprandą nusuksiu!“, nors vėliau gali išsisukti, kad tik pajuokavo.

Taigi, šie požymiai rodo, kad jūsų partneris linkęs į prievartą. Kol kas tik į emocinę, bet dažniausiai, deja, ji virsta ir fizine.

Elaima.lt

Naujausi straipsniai