15 faktų apie svarbų vitaminą, kurio žmogus gali gauti nemokamai

Moteris su daržovių krepšiu. / Shutterstock nuotr.
Moteris su daržovių krepšiu. / Shutterstock nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2014-08-29 13:40
AA

Pastaruoju metu tiek gydytojai, tiek visuomenė pradėjo skirti didelį dėmesį vitaminui D, kuris dažnai vadinamas saulės vitaminu. Gydytojai atvirai teigia, kad jo svarba suvokiama ir visiems žinoma, jog jis gyvybiškai svarbus organizmui, bet tuo pačiu pripažįsta, kad ši sritis dar per mažai tyrinėta.

Daugiausia laiko šio vitamino tyrimams skyręs JAV profesorius endokrinologas Michaelas F. Holickas, parašęs knygą „Ultravioletinių spindulių privalumai“, pateikia 15 įdomių faktų, kurių galbūt niekas nežino.                              

  1. Vitaminas D gaminamas organizme, ultravioletiniams spinduliams pasiekus odos paviršių.
  2. Gydomieji natūralios saulės šviesos spinduliai (kurie gamina vitaminą D) beveik negali prasiskverbti pro stiklą. Todėl jūsų oda nepasigamins vitamino D, jei jūs sėdėsite automobilyje ar namuose.
  3. Neįmanoma gauti reikiamo vitamino D kiekio tik iš subalansuotos mitybos. Saulės šviesa ir ultravioletiniai spinduliai yra vienintelis patikimas būdas organizmui pasigaminti vitaminui D.
  4. Žmogus turėtų kiekvieną dieną išgerti 10 didelių stiklinių vitaminu D praturtinto pieno, kad gautų bent minimalią šio vitamino dozę.
  5. Kuo toliau gyvename nuo pusiaujo, tuo ilgiau reikia išbūti saulėje, kad pasigamintų reikiamas vitamino D kiekis. Kanada, Didžioji Britanija ir dauguma Amerikos valstijų, kaip ir Šiaurinė Europos dalis, yra toli nuo pusiaujo.
  6. Tamsios odos žmonėms gali reikėti išbūti saulėje 20–30 kartų daugiau nei šviesios odos asmenims, kad pasigamintų tokį patį vitamino D kiekį. Štai kodėl prostatos vėžys pasiekė beveik epideminį lygį tarp tamsios odos vyrų, nes liga paplito dėl vitamino D trūkumo.
  7. Pakankamas vitamino D kiekis yra itin svarbus kalcio įsisavinimui žarnyne. Be reikiamo šio vitamino kiekio kūnas negali įsisavinti kalcio, ir jokie papildai neduos naudos.
  8. Chroniškas vitamino D trūkumas negali būti atstatytas per naktį: reikės mėnesius vartoti tinkamą maistą ir būti ultravioletiniuose spinduliuose, kad jūsų kūnas atstatytų kaulų ir nervų sistemą.
  9. Net ir silpnas kremas nuo saulės (pvz., SPF 8) užblokuoja kūno galimybę gamintis D vitaminą net 95 proc. Tokiu būdu kremai nuo saulės sukelia ligas – net ir būnant jums saulėje, kūnas negali pagaminti vitamino D.
  10. Neįmanoma pagaminti per daug vitamino D būnant ultravioletiniuose spinduliuose – jūsų kūnas turi puikią savireguliacijos sistemą, kuri palaiko reikiamą vitamino D kiekį.
  11. Jei jums skauda, kai stipriau paspaudžiate savo krūtinkaulį, tai jau gali būtų simptomas, kad jums chroniškas vitamino D trūkumas.
  12. Vitaminas D organizme pirmiausia aktyvuojamas inkstuose ir kepenyse prieš pradedant jį naudoti.
  13. Inkstų ligos ar kepenų pažeidimai gali labai apriboti jūsų organizmo galimybę aktyvinti vitaminą D ir jį įsisavinti.
  14. Būdami saulės spinduliuose, ne visą laiką naudokite kremus nuo saulės – leiskite odai pakankamai įsisavinti ultravioletinių spindulių ir tik vėliau tepkite kremus nuo saulės.
  15. Vitaminas D yra viena galingiausių gydomųjų medžiagų jūsų organizme ir, be to, jūsų kūnas ją gamina visiškai nemokamai, nereikia jokio recepto.

Jau žinoma, kad vitaminas D padeda apsisaugoti nuo osteoporozės, depresijos, prostatos vėžio, krūties vėžio ir netgi veikia diabetą bei nutukimą. Vitaminas D matyt yra viena labiausiai neįvertintų medžiagų mitybos pasaulyje. Tikriausiai todėl, kad jis nemokamas – nes jis pasigamina būnant ultravioletiniuose spinduliuose.

Šokiruojanti vitamino D deficito statistika

Šio vitamino trūksta:

  • 32 proc. gydytojų ir medicinos universiteto studentų;
  • 40 proc. JAV gyventojų;
  • 42 proc. tamsaus gymio moterų, esančių vaikų gimdymo amžiuje;
  • 48 proc. jaunų mergaičių (9–11 metų);
  • net iki 60 proc. visiems ligoninių pacientams;
  • 76 proc. nėščių moterų. Vitamino D deficitas sukelia įvairias ligas jų dar negimusiems kūdikiams – 1 tipo diabetą, artritą, išsėtinę sklerozę ir šizofreniją;
  • 80 proc. namuose prižiūrimų ligonių.

Ką reikia daryti?

Tiesiog būvimas saulės šviesoje ir ultravioletiniuose spinduliuose yra paprasčiausias, lengviausias ir svarbiausias būdas pagerinti savo sveikatą. Saulės šviesa yra galingiausia ir veiksmingiausia gydymo terapija pasaulyje, gerokai pranokstanti net ir taip vadinamą „pažangią mediciną“. Nėra tokių vaistų, procedūrų ar operacijų, kurios savo poveikiu nors kiek galėtų lygiuotis į saulės ir ultravioletinių spindulių gydomąją galią. Ir jūs tai galite gauti nemokamai.