100 metų gyvenimo kelionė baigėsi: princas Philipas poilsio atgulė Šv. Jurgio koplyčioje

Princo Philipo laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.
Princo Philipo laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.
Žmonės.lt, BNS
Šaltinis: Žmonės
2021-04-17 16:22
AA

Balandžio 17-ąją šviesaus atminimo princas Philipas išlydėtas į paskutinę kelionę. Šv. Jurgio koplyčioje, seniausioje karališkoje rezidencijoje Vindzoro pilyje, su mylimu šeimos nariu atsiveikino patys artimiausi. Tiesioginę transliaciją stebėjo visas pasaulis.

Vindzoro pilyje princo Philipo lydėjimas į paskutinę kelionę prasidėjo 16 valandą 40 minčių. Pagal šiuo metu galiojančius Jungtinėje Karalystėje pandemijos ribojimus atsisveikinime galėjo dalyvauti daugiausiai 30 žmonių. Svečių sąraše – karalienės Elizabeth II ir princo Philipo artimieji bei jo giminaičiai iš Vokietijos. Buvo paisoma Edinburgo hercogo noro – laidotuvės vyko be pompastikos, pačių brangiausių apsuptyje. Galbūt scenarijus nebūtų toks palankus princo nuoširdžiam bei kukliam norui, jei ne pasaulinė pandemija, kuri jo pageidavimą tarsi įrėmino savo griežtose taisyklėse.

Princo Philipo laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.

Ceremoniją, vykusią Vindzoro pilyje, esančioje į vakarus nuo Londono, stebėjo milijoninė televizijos auditorija, visuomenė buvo raginama likti nuošalyje dėl pasaulinės pandemijos.

Dėl prognozių, kad kažkiek žmonių vis tiek pasirodys Vindzore, teko pastatyti užtvarų palei platų Ilgąjį taką, vedantį iki pilies vartų, kur patruliavo uniformuota policija.

Ceremonijos Philipui atminti buvo surengtos Švedijoje ir Danijoje, o iš Nacionalinio memorialinio medelyno vidurio Anglijoje buvo paleisti paukščiai iš Karališkųjų balandžių lenktynių asociacijos.

Princas Williamas su Kembridžo hercogiene Catherine / „Scanpix“ nuotr.

Ceremonijoje – daugiau nei 700 karinių pajėgų narių

Karstas su princo Philipo palaikais iš Vindzoro pilies privačios koplyčios  16 valandą 40 minučių buvo perkeltas į paties princo Philipo patobulintą automobilį „Land Rover“, kuris pajudėjo Šv. Jurgio koplyčios link. Jį lydėjo laidotuvių procesija. Eisena truko 8 minutes. 

Princo Philipo laidotuvės (98 nuotr.)
+92

Ceremonijoje dalyvavo daugiau nei 700 karinių pajėgų narių, tarp jų – karinių orkestrų, garbės sargybos padalinių nariai ir karinio jūrų laivyno trimitininkai.

Elizabeth II / „Scanpix“ nuotr.

Karstą lydėjo Edinburgo hercogo ir karalienės vaikai – princas Charlesas, princesė Anne, princas Andrew ir princas Edwardas. Iš paskos taip pat ėjo vaikaičiai princai Williamas ir Harry. Tarp brolių, kurių santykius aptemdė Harry sprendimas atsisakyti karališkųjų pareigų ir persikelti gyventi į Kaliforniją, ėjo jų pusbrolis Peteris Phillipsas, princesės Ann sūnus. 

Prie palydos karalienė Elizabeth II prisijungė automobilyje, ji tokiu būdu keliavo dėl saugumo ir savo garbaus amžiaus.

Princo Philipo karstas atvežamas į Šv. Jurgio koplyčią:

Philipas, tapęs ilgiausiai princo konsorto statusą turėjusiu žmogumi per Britanijos istoriją, kelis dešimtmečius buvo ištikimas karalienės palydovas.

Jo mirtis po 73 santuokos metų paliko „didžiulę tuštumą“ Elizabeth II gyvenime, praėjusį savaitgalį sakė antrasis poros sūnus princas Andrew.

Princo Philipo laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.

Sulaužytas senas paprotys

Laužant įsisenėjusį paprotį, karališkosios šeimos nariai, tarnaujantys ginkluotosiose pajėgose arba turintys karinių garbės titulų, laidotuvėse dalyvavo be mundurų. Kalbėta, kad tokį sprendimą palaimino pati Elizabeth II nerimaudama, jog Harry gali išsiskirti iš kitų šeimos narių. Jam atsisakius karališkųjų pareigų, iš Harry buvo atimti visi garbės titulai, neleista jam toliau eiti jūrų pėstininkų generolo kapitono pareigų. Būtent dėl šios priežasties Philipo vaikaitis būtų negalėjęs svarbią dieną vilkėti specialios uniformos.

Atsisveikinimas su princu Philipu:

Laidotuvių dalyviai koplyčioje buvo raginami dėvėti apsaugines kaukes ir laikytis fizinio atstumo nuo kitų, taip pat neprisijungti, kai keturių asmenų choras giedos giesmes. Karalienė Elizabeth II, didžiąją praėjusių metų dalį praleidusi izoliacijoje su sutuoktiniu Vindzoro pilyje, koplyčioje sėdėjo viena.

„Karalienė atsisveikina“, – skelbė „The Times“ antraštė.

Philipo karstas buvo uždengtas vėliava, o ant jo buvo padėti Karališkojo karinio laivyno nario kepurė, kardas ir karalienės parinktų gėlių vainikas.

Per pamaldas Vindzoro vyriausiasis šventikas Davidas Conneris pagerbė Philipo „nepajudinamą lojalumą“ karalienei, kuriai kitą savaitę sukaks 95 metai, šaliai ir Sandraugai, taip pat jo „drąsą, tvirtybę ir tikėjimą“.

Princo Philipo laidotuvės / „Scanpix“ nuotr.

Skambėjo Edinburgo hercogo pasirinkta muzika

17 val. (Lietuvos laiku) Jungtinėje Karalystėje buvo paskelbta nacionalinė tylos minutė. Jos pradžią ir pabaigą žymėjo Karališkosios raitosios artilerijos salvės.

Šv. Jurgio koplyčioje, pastačius karstą ant specialios platformos, prasidėjo laidotuvių apeigos. Keturi choristai atliko Edinburgo hercogo dar anksčiau pasirinktus muzikos kūrinius.

Pamaldose Vindzoro vyriausiasis šventikas Davidas Conneris  pagerbė Philipo „nepajudinamą lojalumą“ karalienei, kuriai kitą savaitę sukaks 95 metai, šaliai ir Sandraugai, taip pat jo „drąsą, tvirtybę ir tikėjimą“.

Pasibaigus pamaldoms, karstas su Edinburgo kunigaikščio palaikais buvo nuleistas į karališkąją kriptą.

Po pamaldų baigėsi beveik 100 metų trukusi princo Philipo gyvenimo kelionė – jo palaikai buvo palaidoti Šv. Jurgio koplyčios karališkame skliaute.

Mirus karalienei, Philipo palaikai bus perkelti į Karaliaus Jurgio VI memorialinę koplyčią, kur ilsisi jos tėvo Jurgio VI, jos motinos ir jaunesnės sesers princesės Margaret palaikai.

Dėl pandemijos pareigūnai ragino britus nenešti gėlių į Bakingamo rūmus ir Vindzoro pilį. Vietoj to karališkoji šeima pakvietė žmones aukoti labdaros organizacijai.

Nacionalinis gedulas baigsis laidotuvių dieną, tačiau karališkoji šeima laikysis jo dar dvi savaites.

Princo Philipo gyvenimo akimirkos (27 nuotr.)
+21