10 patarimų, kaip įrengti praktišką ir jaukią darbo vietą namuose

Projektas „Darbo kambarys namuose“
Projekto partnerio turinys
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
AA

Nuotolinis darbas ir mokslas prie kompiuterių ekranų jau tapo nauja realybe, tačiau dar ne visi spėjo įsirengti patogią ir praktišką darbo erdvę savo namuose.

„Senukų“ specialistai dalijasi patarimais, į ką atkreipti dėmesį kuriant ergonomišką darbo bei mokymosi zoną ir kokių klaidų geriau vengti.

Išsirinkite tinkamą vietą

Tinkamiausia vieta dirbti – darbo kambarys, kuriame lengviausia susikaupti profesinei veiklai. Tačiau ką daryti, jei negalite tam skirti atskiro kambario?

Ekspertų teigimu, vienas svarbiausių sprendimų įsirengiant darbo zoną bendroje būsto erdvėje – išrinkti jai labiausiai tinkančią vietą. Siūloma įsikurti atokiausioje namų vietoje, kur jus galėtų pasiekti kuo mažiau pašalinių garsų. Taip visą dėmesį galėsite skirti savo veiklai.

Taip pat svarbu šią darbo zoną vizualiai atskirti nuo bendros erdvės: tam galima panaudoti nišą, knygų lentyną, pastatomą sienelę ar didesnius žalialapius augalus. Tai nesulaikys visų blaškančių garsų, bet darbo vietai suteiks daugiau privatumo.

Projektas „Darbo kambarys namuose“

Kėdė – svarbiausias namų biuro baldas

Dėl nepatogios kėdės vargsta nugara, todėl itin svarbu tinkamai išsirinkti pagrindinį namų biuro baldą. Pirmenybę ekspertai siūlo teikti tokioms kėdėms, kurių aukštį ir atsilošimo kampą galėtumėte reguliuoti patys, taip pat svarbu tvirtas bei patogus atlošas, porankiai.

Biuro kėdė namuose neprivalo būti pilka ir nepastebima – galima išsirinkti ryškaus dizaino baldą, kuris derėtų prie namų interjero.

Norintys tausoti nugarą sėdėjimą ant kėdės gali derinti su darbu ant balansinio kamuolio. Jis ne tik stiprina raumenis, gerina kraujo apytaką, bet ir padeda išlaikyti taisyklingą kūno laikyseną sėdint.

Projektas „Darbo kambarys namuose“

Erdvus stalviršis darbui

Anksčiau patogi darbo vieta buvo neįsivaizduojama be didelio stalo su talpiais stalčiais dokumentams. Tačiau šiais laikais, kai dauguma informacijos laikoma kompiuteryje, o ne spausdintu pavidalu aplankuose, nebereikia didžiulių stalų – užtenka patogaus stalviršio.

Anot žinovų, geriausias variantas – reguliuojamo aukščio stalai, kurie tinka ir pirmokui, ir suaugusiajam.

„Pastebime, kad artėjant rudeniui tiek fizinėse, tiek elektroninėje parduotuvėse vis daugiau klientų domisi universaliais stalais. Pirkėjams patinka jų platus pritaikymas ir patogumas – prie to paties stalo visi gali išlaikyti tinkamą laikyseną – nesikūprinti, neįsitempti, taip pat galima derinti darbą tiek sėdint, tiek stovint“, – pristato Elona Uckutė, „Kesko Senukų“ rinkodaros direktorė.

Natūralus apšvietimas turi būti iš šono

Dar vienas kriterijus, į kurį svarbu atsižvelgti kuriant darbo erdvę, – natūralus apšvietimas. Geriausia, kad saulė šviestų ne tiesiai į akis, o iš šono, kad jūsų neakintų spinduliai. Dešiniarankiams šviesa turėtų kristi iš kairės pusės, o kairiarankiams – iš dešinės.

Tačiau jei nėra kitos išeities ir stalas turi būti statomas priešais langą, tuomet natūralios šviesos srautą patogu kontroliuoti žaliuzėmis ar užuolaidomis.

Projektas „Darbo kambarys namuose“

Svarbus – papildomas apšvietimas

Trumpėjant dienoms, svarbu pasirūpinti ir papildomu darbo vietos apšvietimu. Tai gali būti stalinė lempa ar toršeras, kurių šviesą nukreiptumėte ten, kur dirbant reikalingas intensyviausias apšvietimas, taip pat galėtumėte reguliuoti šviesos stiprumą.

Bendro kambario apšvietimo nepakanka ir vaikų kambaryje – tinkamą apšvietimą moksleiviams mokytis ar skaityti knygas sukurs tik papildomos lempos.

Projektas „Darbo kambarys namuose“

Sukurkite jaukią aplinką

Darbo vieta namuose neturi būti tokia oficiali kaip biure, todėl patartina ją neįpareigojamai įsirengti, kad laikas dirbant bėgtų greičiau ir maloniau.

Jaukią atmosferą gali sukurti smagius prisiminimus atgaivinanti nuotrauka, gėlių vaza ar augalai, mielas arbatinukas. Sieną taip pat galima papuošti girliandomis ar kitomis maloniomis smulkmenomis. Kad dirbdami kvėpuotumėte gaiviu oru, reikėtų pasirūpinti ir oro drėkintuvu arba kvapų difuzoriumi.

Jei mėgstate namuose būti basomis ir neturite šildomų grindų, rekomenduojama įsigyti elektrinį kojų šildytuvą, kurį galima naudoti ir darbo vietoje.

Projektas „Darbo kambarys namuose“

Lentynos – praktiškesnės nei stalčiai

Lengviau susikaupti profesinei veiklai prie tvarkingo darbo stalo. Nors erdvūs stalčiai atrodo praktiška daiktų saugojimo vieta, vis dėlto juose dažnai laikomi ir pašaliniai daiktai, tampa sudėtinga rasti reikiamus dokumentus. Todėl specialistai rekomenduoja pasirūpinti ant stalo dedamomis patogiomis lentynėlėmis, kuriose daiktus privalėsite tvarkingai sudėlioti. Taip išvengsite dėmesį blaškančio chaoso ant darbo stalo.

O jei ta pačia darbo vieta naudojasi keli šeimos nariai, kiekvienas jų gali turėti savo lentynas – taip asmeniniai daiktai nesimaišys tarpusavyje.

Prireiks ne vieno elektros lizdo

Darbo erdvėje paprastai naudojamas kompiuteris, telefonas, spausdintuvas, stalinė lempa. Todėl, kad darbo netrikdytų neįjungti ar išsikrovę įrenginiai, verta pasirūpinti keliais elektros lizdais.

O jei naudojate buitinį elektros ilgintuvą, pasirūpinkite, kad jis netrukdytų darbui: neužkabintumėte jo atitraukdami kėdę ar eidami pro šalį.

Patogi vieta užrašams

Daugelis mėgsta svarbias mintis ar darbus užsirašyti popieriniuose lapeliuose ir priklijuoti ant sienos kaip priminimą. Vis dėlto lipnių lapelių klijavimas ant tapetuotos arba dažytos namų sienos nėra tinkamiausias sprendimas.

„Senukų“ ekspertai rekomenduoja rinktis kamštinę užrašų lentą, tvirtinamą prie sienos, arba magnetinę pastatomą lentą, kurioje galima patogiai sužymėti svarbiausias idėjas bei planus. O kad užrašai net vakare gerai matytųsi, ją galima apšviesti prie sienos tvirtinama stikline lempa.

Išvenkite grindų subraižymo

Jei jūsų darbo kėdė yra su ratukais, sukinėjantis joje lengva subraižyti grindis. Todėl verta pasikloti kilimėlį po biuro kėde. O jei natūralaus medžio ar parketo grindų nenorite uždengti, tuomet ekspertai siūlo rinktis apsauginį skaidrų grindų kilimėlį. Šis sprendimas apsaugos grindis nuo subraižymų ir nesugadins estetinio jų vaizdo.

Skaitykite daugiau