10 paslapčių, kurių nežinojote apie muilo akmens židinius

Muilo akmens židiniai. UAB „Degis“ nuotr.
Muilo akmens židiniai. UAB „Degis“ nuotr.
Šaltinis: Projekto partnerio turinys
2015-07-10 09:20
AA

Lietuvoje muilo akmens židiniai iš Suomijos sulaukia vis daugiau namų savininkų ir statytojų dėmesio. Ir ne be reikalo. Tai itin našūs ir efektyvūs židiniai.

Muilo akmuo yra vulkaninės kilmės „minkštas“ akmuo, kasamas Suomijoje (jo taip pat aptinkama ir JAV, Kanadoje, Indijoje, Brazilijoje ir kt. šalyse). Židinių iš muilo akmens gamyba įgavo didelius gamybos mastus praėjusio amžiaus 8 dešimtmetyje, nors pačiai uolienai jau milijonai metų. Netoli nedidelio Juuka miesto yra pagrindinės muilo akmens kasyklos, kurias eksploatuoja viena inovatyviausių Suomijos kompanijų „NunnaUuni“.

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.

Jų židinių pa­ku­ros pa­ga­min­tos iš specifinės muilo akmens rūšies – „ma­mu­to ak­mens“. Įdomu tai, kad ne visas „mamuto akmuo“ tinka pakuroms – akmens gavybos specialistai jį turi atrinkti rankiniu būdu, nuolatos tirdami šilumos laidumo savybes. Tokiu būdu užtikrinamas židinio ilgaamžiškumas. 

Išs­kir­ti­nių sa­vy­bių tu­rintis „ma­mu­to ak­muo“ kasamas būtent Nun­nan­lah­de­no mies­te­ly­je, Šiaurės Ka­re­li­jo­je esan­čio­je ka­syk­lo­je. Šio­je te­ri­to­ri­jo­je glūdi didžiau­si pasaulyje muilo ak­mens klo­dai.

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.

Pateikiame 10 įdomesnių faktų, kurių galbūt nežinojote apie muilo akmens židinius:

1. Pakura gaminama iš muilo akmens, o ne ketaus (arba plieno). Židinių gamintojai dažniausia renkasi paprastesnį ir įprastą metodą – pastato ketaus židinio pakurą, tada montuoja šamotinių plytų arba keramikos židinį ir uždeda apdailos elementus. „NunnaUuni“ židiniams to nereikia – tiek pakura, tiek židinys, tiek apdaila yra gaminama iš muilo akmens. Dėl šios priežasties kūrenti ilgai nereikia. Įstatomos tik ketaus durelės su stiklu. Daugiau plieninių arba ketaus detalių šiuose židiniuose nėra. Kiti muilo akmens židinių gamintojai naudoja kur kas daugiau plieninių detalių, taip pat ir ketaus pakuras.

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.

2. „NunnaUuni“ muilo akmens židinyje temperatūra gali pasiekti 800–1200 °C. Tokia degimo technologija yra užpatentuota ir turi savo pavadinimą – „Golden fire“. Temperatūra didelė ir dėl to, kad taip pasiekiamas beveik 90 proc. naudingumas. Sunku patikėti, tačiau esant tokiai degimo temperatūrai, židinio paviršius išlieka šiltas, bet ne karštas. Tokios technologijos kiti muilo akmens židinių gamintojai neturi.

3. Šilumą laiko iki 48 valandų. Kūrenti židinį galima kietu kuru – malkomis (arba briketais). Tam tikri „NunnaUuni“ židinių modeliai šilumą gali akumuliuoti iki 48 valandų. Tokių židinių efektyvumas – iki 87 proc.

4. Dėmesys įkūrimui. Viena iš dažniausių židinių problemų yra ta, kad praeina nemažai laiko, kol jie įsidega ir įšyla. Praeina nemažai laiko, kai degimas tampa efektyvus ir ekonomiškas. „NunnaUuni“ inžinieriai nuolatos tobulina savo židinių konstrukcijas taip, kad įkūrimas būtų itin greitas ir paprastas. Taip sutrumpinamas degimo laikas ir taupomos malkos.

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.

5. Išskirtinio dizaino židiniai. Židinių rinkoje tapo įprasti jau gatavi modeliai. Kuriant itin unikalų ir specifinį interjerą, „štampuotas“ modelis ne visada priimtinas. „NunnaUuni“ turi išskirtinę savybę – galima sukurti unikalią židinio formą – pastatyti norimo aukščio, norimo pločio, su įvairiomis nišomis ir pakopomis, pasitaiko, kad net įmontuojama kaitlentė.

Ši kompanija pasižymi vienetiniais židinių modeliais, kuriuos klientams sukuria židinių dizaineriai. Tai reiškia, kad toks židinys yra vienintelis ir unikalus, pritaikytas kiekvieno užsakovo interjerui, atsižvelgiant į jo pageidavimus ir poreikius.

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.

6. Muilo akmens židiniuose pelenams skirtos talpos labai nedidelės. Židinių savininkai paprastai turi pelenus pašalinti iš specialios talpos, į kurią jie patenka pro groteles. Tai kartais būna ne itin malonus procesas, nes pelenų būna gana daug. Muilo akmens židiniuose tokios talpos yra labai mažos. Kadangi pakuroje dega 1000 laipsnių temperatūros ugnis, mediena, kaip ir suodžiai bei kiti degimo produktai, yra sudeginami ir lieka labai mažai pelenų.

7. Oras degimui gali būti paimamas iš lauko. Paprastai židiniai degimui reikalingą orą paima iš kambario, kuriame stovi. „NunnaUuni“ turi galimybę orą imti iš išorės, kad būtų užtikrintas efektyvus degimas. Tai visiškai sandari konstrukcija. Tokiu būdu kambarys nėra atvėsinamas žiemą, nesusidaro neigiamas slėgis ir dega efektyviai.

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.

8. Muilo akmuo židiniams kasamas Suomijoje – keliose kasyklose šalia Juuka miestelio. Kitose šalyse muilo akmuo buvo naudojamas puodams ir papuošalams, tačiau suomiai pritaikė jį pagal savo poreikius – apsaugoti namus nuo speigo ir drėgmės. „NunnaUuni“ židiniams akmuo kasamas iš Nun­nan­lah­de­no mies­te­ly­je, Šiaurės Ka­re­li­jo­je esan­čio­s ka­syk­lo­s.

9. Įtaka sveikatai. Židiniai ir krosnys iš muilo akmens teigiamai veikią žmogaus sveikatą. Skleidžiamos spinduliuojamos šilumos bangos ilgis – 8 mikronai. Tai toks pats ilgis kaip saulės ar žmogaus skleidžiamos šilumos bangos. Tokia aplinka užtikrina, kad organizmas šilumą priima kaip natūralų gamtos šaltinį, ir, būnant prie tokio židinio ar krosnelės, jūsų organizmas leidžia šilumai prasiskverbti daug giliau. Nenuostabu, kad kai kurie židinių savininkai juos vadina namų gydytojais. 

Suomijos kompanijos „NunnaUuni“ muilo akmens kasykla. UAB/JSC „Degis“ nuotr.
Taip pat skaitykite

10. Ilgaamžiškumas. „NunnaUuni“ židiniams suteikiama net 5 metų garantija. Įdomu tai, kad didžioji dalis prieš 30 metų statytų pirmųjų „NunnaUuni“ židinių dar nė karto nebuvo remontuoti. Tai įrodo, kad tai ilgalaikė namų detalė, kuriai nereikia papildomos priežiūros daugybę metų. Aišku, yra visi saugumo ir CE sertifikatai, nes tai ir šiuolaikinis gaminys, atitinkantis visas aukščiausias normas ir reikalavimus.

Suomių dizaineriai daug dirba, kad muilo akmens židinius paverstų tikrais interjero meno šedevrais. Toks židinys atrodo labai stilingai ir subtiliai, jaučiama žemės jėga ir sutramdytos lavos šiluma.

Pastaruoju metu muilo akmens židiniai sulaukia nemažai dėmesio Lietuvoje, nes yra ne tik šiuolaikiški ir stilingi, bet ir pritaikyti mūsų klimato sąlygoms – drėgnoms ir ilgoms speiguotoms žiemoms.