10 NE nėščiosioms

Nėščioji / Fotolia nuotr.
Nėščioji / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-09-25 15:03
AA

Besilaukianti moteris tik ir girdi: „To negalima, ano taip pat, šito nekelk, skalbinių nedžiauk, žiūrėk, ką valgai...“ Taip ir galva gali susisukti nuo įvairių pamokymų ir rekomendacijų.

Vis dėlto, kad ir kaip būtų gaila, būsimos mamytės neturėtų gyventi taip, kaip iki nėštumo. Žinoma, persistengti saugantis taip pat nebūtina, juk nėščioji – ne porcelianinė lėlė. Visgi verta peržvelgti savo įpročius ir kai kurių iš jų galbūt atsisakyti. Ką verta žinoti?

1. Sunkūs nešuliai tegul būna vyrų darbas. Jeigu anksčiau sau leisdavote tempti daug sveriančius pirkinių krepšius, perstumdyti baldus ar dirbdavote kitokius, daug fizinių jėgų reikalaujančius darbus, dabar pats metas pasilepinti ir patausoti save. Sunkumų tampymai gali grėsti persileidimu, padidėjusiu kraujospūdžiu, priešlaikiu gimdymu.

2. Rentgeno spinduliai. Geriausia tokius tyrimus atlikti prieš nėštumą arba po jo (aišku, išskyrus ypatingus atvejus). Rentgeno spinduliai gali pakenkti nervinei kūdikio sistemai.

3. Alkoholis, cigaretės, narkotikai. Lyg ir savaime aišku, kad reikia atsisakyti kenksmingų įpročių, bet iš tiesų nemažai mamų ir toliau traukia dūmą ar mėgaujasi viena kita taure vyno. Gydytojai įspėja, kad žalingi įpročiai gali tapti apsigimimų priežastimi, kūdikis gali gimti mažesnio svorio, prasčiau vystytis. Taip pat gresia ir priešlaikis gimdymas.

4. Itin aktyvios sporto rūšys. Judėjimas – tai sveikata sielai ir kūnui. Būsimoms mamytėms judėti taip pat labai naudinga, bet vertėtų pasirinkti ramesnę sportą šaką. Geriausia specializuotas mankštas: jogą, pilatesą ar nėščiųjų gimnastiką. Lipimas į kalnus, sunkioji atletika, jodinėjimas turėtų palaukti kitų laikų.

Plačiau apie nėščiųjų sportą skaitykite straipsnyje MITAI APIE NĖŠČIŲJŲ MANKŠTAS.

5. Cukrus. Ne veltui jam skiriami ne patys gražiausiai epitetai. Tačiau dar blogiau pakeisti jį dirbtiniais saldikliais. Juose esančios medžiagos, pavyzdžiui, aspartamas, gali turėti neigiamos įtakos ir pačios nėščiosios, ir kūdikio sveikatai. Dirbtinių saldiklių vartojimas gali sukelti nervinės sistemos pažeidimus, cukrinį diabetą, auglius ir daugybę kitų negalavimų. Taigi, jei jau labai norisi saldumynų, rinkitės tokius, kurie organizmui naudingi.

Plačiau apie natūralius saldiklius skaitykite straipsnyje NATŪRALŪS SALDIKLIAI: „UŽ“ IR „PRIEŠ“.

6. Saulės spinduliai ir soliariumas. Net ir nesilaukiančioms moterims nerekomenduojama padauginti ultravioletinių spindulių, tad ką jau bekalbėti apie tas, kurios po širdimi nešioja kūdikį. Gydytojai pataria susilaikyti nuo deginimosi soliariumuose ar, prieš nusprendžiant eiti į jį, bent jau pasitarti su specialistu.

7. Vibromasažai ir hidromasažai. Aparatinės procedūros didina kraujospūdį, skatina raumenų veiklą, o tai gali blogai paveikti jūsų savijautą, ypač jei nėštumas komplikuotas. Labai svarbu išsiaiškinti, koks tokių procedūrų šalutinis poveikis, ir pasitarti su specialistu, ar jums tikrai reikia jų.

8. Pirtis. Nėščiosioms, o ir ne tik joms itin kaitrioje pirtyje gali pakilti kraujospūdis, suaktyvėti širdies veikla, sutrikti kvėpavimas, pasidaryti silpna ir bloga. Tad nuo karštos saunos verčiau susilaikyti, tiktų nebent švelni, drėgna garinė pirtis.   

9. Vaistai ir papildai. Gydytojai įspėja, kad vaistai ir kai kurie papildai gali turėti poveikį būsimam jūsų kūdikiui, tad geriau, prieš vartodamos bet kokius medikamentus, pasitarkite su specialistu. Gal galima apsieiti pasitelkus nekenksmingas liaudies medicinos priemones? Beje, su vaistažolėmis juokauti taip pat nevalia. Būtinai pasitarkite su vaistininku ar žolininku, ar žolelės, kurias ketinate vartoti, tinka būsimoms mamoms. Esama tokių, kurios gali išprovokuoti gimdos susitraukimus ir priešlaikį gimdymą.

10. Stipri kava ir arbata, gazuoti gaivieji energiniai gėrimai su kofeinu. Tai dar vienas dalykas, kurio vertėtų atsisakyti arba bent jau maksimaliai sumažinti suvartojamas dozes. Per didelis kiekis gali lemti per mažą vaisiaus svorį, sulėtėjusį jo vystymąsi, širdies ir nervų sistemos sutrikimus.