10 faktų apie baleto meistrą ir reformatorių Maurice Béjart

„Béjart Ballet Lausanne“/Organizatorių nuotr.
„Béjart Ballet Lausanne“/Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2019-03-19 20:35
AA

Balandžio 22 d. Lietuvoje pasirodys XX a. choreografijos genijaus Maurice Béjart sukurta ir visame pasaulyje žinoma trupė „Béjart Ballet Lausanne“. Baleto gerbėjams bus pristatytas vienintelis pasirodymas, vyksiantis „Žalgirio“ arenoje Kaune. Ta proga supažindiname su įdomiausiais faktais iš Maurice Béjart biografijos.

1. Būsimasis garsus šokėjas, choreografas ir operos vadovas Maurice-Jean Berger gimė 1927 m. sausio 1 d. Marselio mieste Prancūzijoje. Berniuką, kurio motina mirė jam sulaukus vos 7-erių metų, išaugino tėvas Gaston Berger – žinomas senegaliečių kilmės filosofas ir mokytojas, kurio vardu pavadintas universitetas Saint-Louis mieste Senegale.

Maurice Bejart/Organizatorių nuotr.

2. Maurice Béjart studijavo Marselio licėjuje, kur baigė filosofijos mokslus. Kai jam buvo 16 metų, klausydamas gydytojo patarimo gerinti savo sveikatą, būsimoji baleto žvaigždė pradėjo mokytis šokio.

3. Maurice Béjart, būdamas kiek aukštesnis nei 1 m 60 cm ūgio, kaip baleto šokėjas debiutavo 1945 m. Marselio operoje. Tais pačiais metais jis persikėlė šokti į Paryžiaus operą.

4. Jaunuolį šokio meno mokė Rousanne Sarkissian, Léo Staats, Lyubov Yegorova, Olga Preobrajenskaya ir Vera Volkova. Nuo 1948 m. jis dirbo kartu su garsiais baleto šokėjais Janine Charrat, Yvette Chauviré ir Roland Petit.

5. Entuziazmas, su kokiu jis ėmėsi mokytis klasikinių šokių, pakeitė ne tik Maurice gyvenimą, bet ir vardą. Scenoje nuo šiol jis vadinosi Maurice Béjart, tuo išreikšdamas savo žavėjimąsi menu ir prancūzų dramaturgu, aktoriumi ir teatralu Molière. Pastarasis ilgą laiką palaikė santykius su meiluže Madeleine Béjart, bet vėliau vedė jos dukterį Armande Béjart.

„Béjart Ballet Lausanne“/Organizatorių nuotr.

6. Maurice Béjart neslėpė, kad didžiausi jo įkvėpėjai visada buvo šokėjai. Atrodo, kad šis ryšys buvo abipusis, nes šokti choreografo baletuose veržėsi pačios ryškiausios baleto pasaulio asmenybės: Vladimir Vasiliev, Rudolf Nureyev, Mikhaïl Baryshnikov, Maïa Plissetskaïa, Suzanne Farrell, Maïna Gielgud, Marcia Haydée, Judith Jamison, Sylvie Guillem ir daugelis kitų.

7. Maurice Béjart turėjo viziją, kad baletas, kaip XX a. meno forma, turėtų savo populiarumu nenusileisti kinui. Garsusis choreografas šio tikslo siekė per visą savo karjerą.


„Béjart Ballet Lausanne“/Organizatorių nuotr.

8. 1997 m. Maurice Béjart pristatė grandiozinį baletą „Ballet For Life“, kurį pastatė pagal klasikinę Mozart muziką ir roko grupės „Queen“ kūrybą. Darbas buvo skirtas nuo AIDS mirusiems choreografo draugams Jorge Donn ir Freddie Mercury atminimui. Kostiumus šiam baletui kūrė garsusis dizaineris Gianni Versace, kuris tais pačiais metais buvo nužudytas. 1999 m. Maurice Béjart jo garbei pastatė vieną paskutinių savo baletų „Bolero For Gianni“, kuriame skambėjo choreografo dievinamo kompozitoriaus Ravel kūryba.

9. Nepaisant inkstų veiklos sutrikimų ir kitų ligų, Maurice Béjart aktyviai dirbo iki pat paskutiniųjų gyvenimo dienų. Jis mirė 2007 m. lapkričio 22 d.

Maurice Bejart/Organizatorių nuotr.

10. Per daugiau nei penkis dešimtmečius Maurice Béjart sukūrė beveik 250 išskirtinių šokio darbų, iš jų daugiau negu 40 pilnos trukmės baletų, kuriuos statė Paryžiuje, Briuselyje, Lausanne, o taip pat gastrolėse Prancūzijoje, Izraelyje, Turkijoje, Egipte, Rusijoje, Japonijoje, Brazilijoje, Austrijoje, Graikijoje, JAV ir kitose šalyse.

Bilietus į vienintelį XX a. choreografijos genijaus Maurice Béjart sukurtos ir visame pasaulyje žinomos trupės „Béjart Ballet Lausanne“ baletą galima įsigyti visose „Bilietai.lt“ kasose ir internetu: www.bilietai.lt.