10 dalykų, kuriuos sėkmingi žmonės veikia po darbo

Anna Wintour, Barackas ir Michelle Obamos, Emma Watson/ fotokoliažas
Anna Wintour, Barackas ir Michelle Obamos, Emma Watson/ fotokoliažas
Šaltinis: Žmonės
2019-04-26 10:41
AA

Laisvalaikio kokybė turi didelę įtaką mūsų profesinei sėkmei. Kūrybingumas ir įkvėpimas aplanko tuomet, kai esame žvalūs bei pailsėję ir gebame fokusuoti dėmesį į svarbius dalykus. Kaip savo laisvalaikį planuoja žymūs pasaulio verslininkai, visuomenininkai ir kūrėjai?


1. Taip, jie treniruojasi

Mens sana in corpore sano (iš lot. k. – sveikame kūne, sveika siela) – prieš kelis tūkstantmečius rašė romėnų poetas Juvenalis.

Fizinis krūvis yra būtinas kiekvienam, protinį darbą dirbančam žmogui. Judėti, reiškia, mąstyti ir veikti. Tai pripažįsta ir didieji pasaulio lyderiai.

Pavyzdžiui, buvęs JAV prezidentas Barackas Obama treniruojasi bent 45 minutes per dieną, derinamas jėgos ir kardio pratimus. Jis, kaip ir jo žmona Michelle, yra  bokso entuziastas.

Kitas įkvėpiantis pavyzdys – vyriausioji amerikiečų žurnalo „Vogue“ redaktorė Anna Wintour, kuri kiekvieną dieną paryčiais žaidžia tenisą. Ši veikla jai padeda palaikyti ritmą ir discipliną.

Barackas Obama / Virgin.com/Jack Brockway nuotr.

2. Įkvėpimo semiasi iš naujų patirčių

Bestselerių autorė kanadietė Danielle LaPorte įsitikinusi, jog didžiausi atradimai gyvenime įvyksta tuomet, kai išeiname iš savo žinių ir patirčių „burbulo“.

„Jeigu esi virtuvės šefas, eik į muziejų. Jeigu tapytojas – į patį geriausią restoraną. Ieškok įkvėpimo netikėtose vietose ir erdvėse“, – pataria ji.

Nesvarbu, ką renkamės – kelionę po tolimus kraštus ar gero filmo peržiūrą – naujos patirtys skatina kūrybingumą, padeda atrasti netikėtus sprendimus.

Laisvalaikis gamtoje / 123RF.com nuotr.

3. Kuria tvirtus santykius

Sėkmingi žmonės dalį savo laiko skiria prasmingiems pokalbiams bei pažintims, galinčoms paskatinti verslo ar karjeros plėtrą.

Pavyzdžiui, 3–iasis JAV prezidentas Thomas Jeffersonas garsėjo legendinėmis vakarienėmis, į kurias jis sukviesdavo pačius įvairiausius svečius, atstovaujančius skirtingas profesijas, pažiūras, pomėgius bei interesus.

Šių vakarėlių metu visi susirinkusieji būdavo skatinami diskutuoti bei dalintis savo įžvalgomis ir patirtimi, megzti vertingus ryšius. 

Popietė su draugais prie užkandžių stalo / 123RF.com nuotr.

4. Dažnai sako „ne“

Sutelkti dėmesį į prioritetus, reiškia, pasakyti „ne“ šimtam gerų idėjų tuo pačiu metu, yra pastebėjęs išradėjas Steve'as Jobsas.

Patyrę ir sėkmingi specialistai žino, kad jie negali padaryti visko ar būti visur, kur prašoma jų dėmesio. Prisiimdami per daug projektų ar užduočių, išdalindami visą savo laiką bei jėgas, tolstame nuo užsibrėžtų tikslų.

„Devyni amatai, dešimtas badas“ – teigia liaudies išmintis. Kaskart, prieš sakydami taip, turime pasiklausti: į ką šiuo metu yra nukreiptas didžiausias mūsų dėmesys? Ar atsakydami „taip“ sau padėsime pasiekti tikslą, ar, priešingai, tik save apsunkinsime?

Steve'as Jobsas / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

5. Leidžia laisvalaikį gamtoje

Ar kada girdėjote terminą – gamtos deficito sutrikimas? Jį sugalvojo žymus publicistas, sveikatingumo tyrėjas Richardas Louvas, išgarsėjęs savo knyga „Paskutinis vaikas miškuose“.

Amerikiečių autorius yra pastebėjęs, jog nuolatinis buvimas uždarose, kondicionuojamose, dirbtine šviesa apšviestose patalpose, yra viena iš esminių, daugelį miestiečių kankinančių ligų bei emocinių sutrikimų, priežasčių.

Norėdami išlikti sveiki, stiprūs ir veržlūs ilgus gyvenimo metus, pasikrauti energijos dienoje, turime daugiau laiko praleisti gryname ore, išeiti pasivaikščioti, pasimėgauti autentiška gamtos vienove bent 15 – 30 minučių per dieną.  

Pasivaikščiojimas po mišką / 123RF.com nuotr.

6. Atsijungia nuo tinklo

Dar vienas, neseniai išpopuliarėjęs terminas – technologinė detoksikacija. Tai – sąmoningas pasirinkimas tam tikrą laisvalaikio ar poilsio dalį atsijungti nuo žinučių ir pranešimų, kurie mus šiandien pasiekia per įvairius išmaniuosius įrenginius – telefonus, laikrodžius ir t.t.

Net ir tie, kurių darbas tiesiogiai susijęs su komunikacija ir viešaisiais ryšiais, kuria naujas tradicijas, leidžiančias atitrūkti nuo technologijų, skiriant laiką bendravimui ar ramiai popietei su knygą.

Pavyzdžiui, „New York Times“, „Tablet“, „The Wall Street Journal“, „CBC Evening News“ ir daugybė kt. media kanalų palaiko „Nacionalinę atsijungimo nuo tinklo“ dieną, kuri kasmet inicijuojama vieno iš pirmųjų pavasario savaitgalių metu. 

Užrašas paplūdimyje ant smėlio: „Technologinė detoksikacija“ / 123RF.com nuotr.

7. Dienai ruošiasi iš vakaro

Daugelis sėkmingų žmonių pripažįsta turintys individualias vakaro rutinas, kurių dėka jie kitą dieną jaučiasi energingesni, produktyvesni ir kūrybingesni.

Pavyzdžiui, JAV politikas Benjaminas Franklinas kiekvieną vakarą atlikdavo savistabos pratimus, t. y. savęs klausdavo, ką gero nuveikė tą dieną. Legendinis kino režisierius Ingmaras Bermanas prieš užmigdamas skaitydavo knygas – tai jam padėdavo nuraminti mintis.

„Facebook“ generalinė direktorė Sheryl Sandberg kiekvieną vakarą prieš eidama miegoti išjungia garsą telefone. 

„Mūsų kūrybingumas, išradingumas, pasitikėjimas savimi ir lyderystė skleidžiasi tada, kai gauname užtektinai miego“, – pripažįsta Amerikos naujienų portalo „Huffington Post“ prezidentė Arianna Huffington.

Sheryl Sandberg / Vida Press nuotr.

8. Renkasi kokybiškas atostogas

Laiko planavimo ekspertė Milda Sabienė pastebi, jog daugeliui iš mūsų nepavyksta pailsėti net ir per atostogas. „Jei jūsų atostogos trunka dvi savaites, vadinasi, jūs ką tik pradėjote ilsėtis, ir atostogos baigėsi“, – konferencijoje „Išdrįsk pradėti. Žingsniu toliau“ pasakojo žymi lektorė.

M. Sabienės įsitikinimu, kiekvienas žmogus į poilsio režimą įeina tik dešimtąją atostogų dieną. Todėl norint pailsėti kokybiškai, reikėtų pasilikti didesnį atostogavimo laiko rezervą. Be to, turintiems šeimas patartina bent dalį atostogų laiko planuoti be vaikų, skiriant laiką tik sau. 

Milda Sabienė / Žanetos Paunksnės nuotr.

9. Investuoja į save

Buvęs vykdomasis „Twitter“ vadovas Dickas Costolo yra pastebėjęs, jog tapti geresniu lyderiu jam padėjo improvizacinės komedijos studijos, kurias jis vykdė laisvu nuo darbo metu.

Garsus JAV krepšininkas Shaquille'as O'Nealas, pradėjęs sportinę karjerą, metė verslo studijas Luizianos valstijos universitete. Tiesa, jis buvo pažadėjęs savo mamai kada nors sugrįžti mokslus. Taigi, 2000–iais jis įgijo bakalauro studijų diplomą, o vėliau baigė ir verslo administravimo magistrą Finikso universitete.

Hario Poterio filmų žvaigždė Emma Watson taip pat buvo susistabdžiusi mokslus universitete, tačiau nepaisant sėkmingos karjeros kine, sugrįžo į studijas ir 2014 metais įgijo anglų literatūros studijų diplomą.

Emma Watson / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

10. Rūpinasi savo emocine sveikata

Rašytoja ir žmogaus teisių aktyvistė Marianne Elliot, dirbdama karo nuniokotame Afganistane, pradėjo praktikuoti jogą ir bazines jogos kvėpavimo technikas. Šiandien ji įsitikinusi, jog būtent tai leido jai išsaugoti sveiką protą ir atlikti svarbias užduotis, dirbant ekstremaliomis sąlygomis.

Kad ir kur bebūtume ar kokią veiklą vykdyme, streso, nuovargio ir neigiamų minčų nepavyks išvengti. Todėl svarbu pasirūpinti savo emocine sveikata ir apsaugoti save nuo fizinio ir emocinio išsekimo. Net ir kelios akimirkos ramybės gali išgelbėti jūsų dieną!

TAIP PAT SKAITYKITE: Išsigelbėjimas biuro darbuotojams – joga ant stogo, per susirinkimus ar net vilkint sijoną

Joga lauke / 123RF.com nuotr.