„Visi mes žmonės“ 10 km bėgimas: knygos, kurios padės rasti motyvacijos nubėgti distanciją

Nora Žaliūkė
Nora Žaliūkė
Šaltinis: Žmonės
2019-08-08 15:06
AA

Kartais, kad pradėtume sportuoti ar užsirašytume į maratoną užtenka tik vienos paskatos – Tu gali. Kai iki „Visi mes žmonės“ 10 km bėgimo „Danske Bank Vilniaus Maratone“ liko vos mėnuo, tinklaraščio „Knygų dama“ autorė ir „ŽMONĖS Knygos“ apžvalgininkė Nora Žaliūkė dalijasi knygomis, labiausiai motyvuojančiomis sportuoti, bėgioti ir keisti gyvenimą iš esmės.

Ar tiki, kad knyga gali paskatinti žmogų keisti savo įpročius ir imtis realių veiksmų? Ar pati esi tai patyrusi?

Knygos tikrai gali paskatinti keisti gyvenimą, įpročius ar įkvėpti pokyčiams. Tai nebūtinai turi būti psichologinės ar motyvacinės knygos. Kartais romanas, kurio veikėjams pajauti artimą ryšį, gali tapti raktu į kitokią kasdienybę. Pavyzdžiui, garsioji Bridžita Džouns. Tikiu, jog daug moterų, skaitydamos šią knygą, susitapatino su veikėja, kuriai meilėje nesiseka, darbas nėra mielas, o ir viršsvoris pasitikėjimo savimi nepridėjo. Bridžita nusprendė keistis, pradėjo sveikiau maitintis, sportuoti ir taip pasikeitė jos gyvenimas.  Puiki, įkvepianti, o ir labai šmaikšti knyga, galinti priversti imtis ir asmeninių pokyčių.

Mane pačią imtis pokyčių labiausiai įkvėpė Ajahn Brahm, budistų vienuolio kngyos. Tai trumpos, pamokančios ir net akis atveriančios istorijos apie ramybės svarbą kasdienybėje. Niekada jos nesiekiau ir nesupratau jos svarbos, o perskaičiusi Ajahn knygas iš pamatų ėmiau keisti savo mąstymą ir reakcijas į kasdienes „katastrofas“.  Žinoma, greitai pasikeisti yra sunku, tačiau suvokti, kad to reikia yra lygiai taip pat svarbu. O šios knygos būtent tai ir dovanojo.

Nora Žaliūkė / Gretos Skaraitienės nuotr.

Patariminio pobūdžio knygos dabar dažnai šaržuojamos ir nuvertinamos, nors pirkimų topuose jos išlieka viršūnėse. Ko žmonės ieško tokiose knygose, kad jas taip intensyviai perka?

Šias knygas žmonės perka ir skaito tikėdamiesi pasisemti įkvėpimo, išmokti kontroliuoti emocijas, išsigydyti širdies žaizdas ar pakeisti savo kūną. Tokios knygos įsigijimas tampa pirmu žingsniu pokyčio link, kas yra puiki paskata imtis realių veiksmų. Jose žmonės ieško ir atsakymų, neišbandytų metodų ar į savas panašių situacijų, šalia kurių glūdės ir praktiniai patarimai. O bėdų ir noro pokyčiams žmonės visada turi! Ir labai gerai, kad tokios knygos paklausios. Vadinasi atsakymus ar pagalbą žmonės ten randa ir tai dar kartą įrodo, kad knygos tikrai skatina keistis.

Kokias knygas rekomenduotum perskaityti apie valią ar ilgos distancijos bėgimą besiruošiantiems maratonui?

Rekomenduočiau perskaityti James Clear knygą „Atominiai įpročiai“. Tai knyga ne tik apie valios ugdymą, bet ir įpročių formavimą, užsibrėžtų tikslų siekimą. Autorius pats dirba su sportininkais, garsiomis komandomis, kurioms skaito motyvuojačias paskaitas, tad besiruošiantiems bėgti maratoną  ši knyga – idealus pasirinkimas. Taip pat patarčiau paskaityti Ilja Grzeskowits knygą „Mąstyk, daryk, keisk“. Tai motyvuojanti keistis knyga, kalbanti apie tai, jog turime ribotą laiko kiekį ir per jį turime nuveikti kuo daugiau. Tame tarpe ir neatidėlioti sporto pirmadieniui, o imtis veiksmų šią minutę.

Pasisemti valios galima ir iš stiprių žmonių biografijų. Tarkime, Taros Westover knygos „Apšviestoji“. Moteris pasakoja kaip jai pavyko neįmanomi dalykai: niekada nelankiusi mokyklos, negyvenusi civilizuotame pasaulyje ji baigė universitetą ir net tapo mokslų daktare. Apie didesnį užsispyrimą ir tikslo siekimą dar niekur nesu skaičiusi. Lygiai kaip ir Marinos Abramovič biografijoje „Eiti kiaurai sienas“, kur per meną herojė demonstruoja ne tik milžiniška drąsa, bet ir pavydėtiną valią atlikti viską be jokių išsisukinėjimų. Tai įkvepiančios istorijos, kurios tikrai įpūs tiek pasitikėjimo savimi, tiek valios ir galvon įkals tą taip reikalingą frazę „Tu gali!“.

Taip pat rekomenduočiau atsiversti jau seniau leistą Igno Staškevičiaus knygą „Maratono laukas“, kuri turėtų būti kiekvieno maratonininko vadovėlis. Dešimt tūkstančių kilometrų nubėgęs Ignas knygoje dalijasi didžiule sukaupta patirtimi ne tik apie įveiktą atsumą, bet ir pasiruošimą bėgimui. Kokį maistą ir kiek jo valgyti, ką gerti, kokią avalynę rinktis, kaip paruošti savo kūną nemenkam išbandymui.

Man taip pat labai įsiminė neįtikėtina Rich Roll gyvenimo istorija, sutalpinta knygoje „Ultra žmogus“. Tai rašytojo biografija, pasakojanti kaip bėgimas jį pavertė visai kitu žmogumi: suformavo ne tik kūną, bet ir stiprą valią, ryžtingą ir sunkumams nepasiduodantį charakterį. Sulaukęs keturiasdešimtmečio niekada nesportavęs Richis nusprendė pasikeisti ir tvirtos valios ir užsispyrimo vedinas jis tapo vienu sportiškausių žmonių pasaulyje. Tai ne tik memuarų knyga – joje gausu praktinių patarimų ne tik apie maratonus ir kantrybės ugdymą, bet ir subalansuotą mitybą bei sveiką gyvenimo būdą.

Visas šias knygas galite rasti internetiniame knygyne „ŽMONĖS Knygos“ adresu www.zmonesknygos.lt.

Visą vasarą „Žmonės“ dovanos 10 km distancijos registracijas ir kvies ruoštis bėgimui. Kokiomis treniruotėmis ruoštis 10 km trasa, ką skaityti, žiūrėti ir vilkėti, kad bėgti būtų ne tik lengva, bet ir malonu? Sekite „Visi mes ŽMONĖS“ 10 km distancijos naujienas ČIA, o rugsėjo 8 d. susitikime „Danske Bank Vilniaus Maratone“.

„Visi mes ŽMONĖS“ 10 km distancija