Verslą Jungtiniuose Arabų Emiratuose įkūręs Robertas Kupstas: „Mano kelias pasuko į kitą pusę“

Robertas Kupstas / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Robertas Kupstas / Viganto Ovadnevo/Žmonės.lt nuotr.
Jūratė Ražkovskytė
Šaltinis: Žmonės
2018-12-15 19:29
AA

Lietuvoje daug kam pažįstamą kaip dainininką ir TV projektų dalyvį Robertą KUPSTĄ (32) iš tiesų reikėtų pristatyti kaip žemės ūkio technologijų ir verslo vystytoją. Su partneriais Jungtiniuose Arabų Emyratuose jie pastatė milžinišką išmanųjį šiltnamį dykumoje ir augina pomidorus.

Baigėte tarptautinės politikos ir ekonomikos magistro studijas Stanfordo universitete Kalifornijoje. Kaip atsidūrėte Jungtiniuose Arabų Emyratuose?

Mano pirmoji stažuotė po studijų buvo Emyratuose, tarptautiniame atsinaujinančios energetikos institute. Jau tada pastebėjau, kad didžioji dalis maisto – net 85 procentai – ten importuojama. Šviežios daržovės skraidinamos iš Olandijos, Ispanijos, Prancūzijos, braškės – net iš Kalifornijos. Aišku, dėl to daržovės ir vaisiai tampa labai brangūs ir greitai pasensta, sugenda. Tačiau Artimuosiuose Rytuose tradiciškai taip jau susiklostę, kad žemės ūkio sritis niekada nebuvo dominuojanti ar komerciškai pelninga. Kokias daržoves gali užauginti dykumoje, kur mažiausiai penkis mėnesius per metus žemė tiesiog dega nuo karščio?

Baigę studijas su dar dviem kurso draugais, iš kurių vienas yra JAE pilietis, Abu Dabio gyventojas, įkūrėme startuolį „Pure Harvest Smart Farms“, surinkome rizikos kapitalą ir pradėjome neeilinį projektą: dykumoje pastatėme septynių tūkstančių kvadratinių metrų šiltnamį (tai yra beveik hektaro plotas) ir pradėjome jame auginti pomidorus. Tam panaudojome žemės ūkio technologiją, kuri jau pritaikyta Olandijoje ir JAV, Arizonos dykumoje. Patobulinome klimato valdymo sistemą ir sukūrėme idealias sąlygas augalams, kad galėtų augti dykumoje net ir karščiausią vasarą. Šiltnamio statybas pradėjome kovo mėnesį, rugpjūtį iš Olandijos parsivežėme pomidorų daigų, o prieš tris savaites jau nuskynėme pirmąjį derlių ir pristatėme į vietinius prekybos centrus.

Jūsų projektas sulaukė vietinių nuostabos ar susižavėjimo?

Prieš atrandant naftos, Abu Dabis apskritai buvo beduinų kaimelis, kur žmonės buvo įpratę nardyti dėl perlų, auginti avis ir datules, bet ne daržoves. Palyginkime su Olandija: ten komercinėms reikmėms šiltnamiuose daržovės auginamos jau daugiau nei šimtmetį. Žinoma, kol mes įsibėgėjome su savo projektu, tokio paties verslo ėmėsi ir viena didelė arabų ir vokiečių įmonė. Tuose kraštuose labai dažnas dalykas yra lenktynės, kas taps antras. Niekas nenori būti pirmas, nes per daug rizikos, o antras, jeigu dar turi ir kapitalo, tiesiog pasinaudoja išbandytu modeliu ir sukuria verslą. Žinau, kad net kelios stambios įmonės laukė mūsų starto ir visuomenės reakcijos. Savo santykinai nedideliame šiltnamyje kol kas galime užauginti tik 560 tonų pomidorų per metus. Bet planuojame pastatyti maždaug 40 hektarų dydžio šiltnamį, kur auginsime ne tik pomidorus, bet ir braškes, salotas, paprikas, baklažanus.

Mūsų startuolis net laimėjo didžiausio JAE verslo leidinio įsteigtą mažųjų ir vidutinių verslų metų apdovanojimą. Prieš kelis mėnesius buvome pakviesti į prestižinį startuolių pristatymą Beirute. Mums tai – dideli pasiekimai. Dabar, kai turime pavyzdinį projektą, kuris tikrai veikia, investuotojų dėmesio atsiginti negalime, net kelių šeichų turto valdytojai kreipėsi patys siūlydami investicijas.

Savo pirmą milijoną jau uždirbote?

Dar ne (juokiasi). Mano pragyvenimo šaltinis – kitų į žemės ūkio sritį ateinančių kompanijų, startuolių, investicinių fondų konsultavimas, verslo strategijų kūrimas. Esu mūsų pomidorų verslo dalininkas ir vienas iš trijų įkūrėjų. Daugiau darbo turėjau pradžioje, kai reikėjo surinkti komandą, verslo partnerius, pradinį kapitalą, parašyti verslo planą ir apskaičiuoti finansus. Dabar nebe tiek daug laiko leidžiu Emyratuose, labiau konsultuoju nuotoliniu būdu.

Pats nesitikėjau, kad tapsiu būtent žemės ūkio vystytoju. Jauni verslo vystytojai retai šios srities imasi, nes ji vis dar laikoma nelabai sexy, čia dar gajos asociacijos – purvinos rankos, prakaitu suvilgytas darbas... Bet išmaniajame žemės ūkyje to nebėra. Tarkime, mūsų pomidorai auginami hidroponiniu būdu – daigas yra įsodintas į akmens vatos gumulą ir tiesiai augalo šaknims dozuojamas vanduo bei reikiami mineralai. Tai – kur kas efektyviau, nei naudoti dirvožemį. Ir vandens sąnaudos daug mažesnės. Tarkime, Olandijoje žemės ūkis yra tiek pažengęs, kad artimesnis jau ne ūkininkystei, o gamybai, nes visi produkto auginimo parametrai valdomi: šviesa, drėgmė, temperatūra. Emyratuose šiuo metu ypač palankus laikas vystyti žemės ūkį, pagrįstą išmaniosiomis technologijomis.

Ar muzikos ir dainavimo visai nebeliko jūsų gyvenime?

Tiesiog mano kelias pasuko į kitą pusę, bet muzika iš jo tikrai neišnyko. Aš ir dabar koncertuoju – draugams daugiausia. Netgi džiaugiuosi, kad iš muzikos man nereikia valgyti duonos. Nereikia turėti prodiuserio ar vadybininko, kuriems būčiau įsipareigojęs sutartimis ir nori nenori privalėčiau kalti pinigus iš koncertų, vestuvių ar privačių vakarėlių. Pažinti popmuzikos pasaulį man buvo labai smagu prieš dešimt metų. Tada patyriau viską, ką galėjau: dalyvavau „Eurovizijos“ atrankose, realybės šou, įvairiausiose TV laidose. Bet aš užaugau – dabar man daug įdomiau daryti tai, kas žmonėms kuria apčiuopiamą vertę. 

Temos: