„Sangailės vasaros“ premjera: merginų meilė, Jurgio Kairio vaidmuo ir asmeninė režisierės patirtis

Filmo „Sangailės vasara” pristatymas / Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Autorius: Monika Svėrytė
Publikuota: 2015-08-19 11:42
Daugiau nei 20 tarptautinių festivalių jau spėjęs apkeliauti filmas „Sangailės vasara“ – jau Lietuvoje. Bene labiausiai aptarinėjamas šių metų lietuviškas filmas šalies kino ekranus pasieks rugpjūčio 21 dieną.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Jo dar beveik niekas nematė – kol kas buvo parodyti vos keli seansai, o į vieną iš jų „Kino pavasario“ festivalyje buvo tiek norinčių, kad į salę tilpo maždaug trečdalis.

Apdovanojimas už geriausią režisūrą prestižiniame JAV „Sundance“ kino festivalyje, patekimas į Berlyno festivalio „Panorama“ programą, net trys „Sidabrinės gervės“ lietuviško kino apdovanojimuose. Tai tik dalis to, ką jau spėjo pelnyti filmas.

Prancūzijoje 23-ejus metus gyvenančios lietuvių režisierės Alantės Kavaitės režisuota juosta „Sangailės vasara“ jau spėjo sulaukti tarptautinio pripažinimo, nors Lietuvoje savo kelionę dar tik pradeda.

Likus kelioms dienoms iki oficialios premjeros, trečiadienio popietę filmo kūrybinė komanda surengė išankstinę juostos peržiūrą. Iškart po jos Vilniaus kino centre „Forum Cinemas Vingis“ vyko susitikimas su režisiere, pagrindiniais aktoriais, prodiuseriais, filmo dailininkais.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Jie papasakojo apie intriguojančias scenas, įdomiausius, už kadro likusius dalykus, pasidalino mintimis apie filmo sukūrimo procesą.

„Sangailės vasara“ pasakoja apie 17-metę merginą Sangailę (vaidina – aktorė Julija Steponaitytė), kuri vasaroja tėvų sodyboje prie ežero. Ji labai žavisi aviacija, o dienas leidžia netoliese esančiame aerodrome stebėdama skraidančius akrobatinius lėktuvus. Tačiau ji pati dėl didelės baimės aukščiui niekuomet nebuvo pakilusi į dangų.

Galiausiai vienoje aviacijos šventėje ramaus ir uždaro būdo Sangailė susipažįsta su savo priešingybe Auste (vaidina aktorė Aistė Diržiūtė). Jų draugystė išsirutulioja į paauglišką dviejų merginų meilę, kupiną daugybės aistrų ir atradimų.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Juostoje – ir asmeniniai režisierės išgyvenimai

„Norėjau kurti filmą apie paauglius, norėjau filmuoti jaunus žmones. Daug dirbau su paaugliais Prancūzijoje: kartu rašydavome scenarijus, kartu filmuodavome, paskui montuodavome filmus. Galiausiai pradėjau galvoti apie savo paauglystę, kurią praleidau Lietuvoje. Iš vaikystės liko labai daug prisiminimų, kuriuos tam tikra prasme norėjau sudėti į filmą“, – po peržiūros spaudos konferencijoje kalbėjo A.Kavaitė.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

Režisierė prisipažino, kad rašydama scenarijų jame paliko labai daug savęs, asmeninių išgyvenimų, savo pačios paauglystėje išgyventų emocijų. „Aš, kaip ir Sangailė, turėjau polinkį į savęs žalojimą. Kai buvau paauglė, buvau labiau sangailiška. Austės personaže yra daug mano močiutės. Ir nors kurdama filmą stengiausi nuo asmeniškumų atsiriboti, iš naujo perrišti tam tikrus mazgus, galiu sakyti, kad filmas yra dalis manęs prieš 20 metų“, – pasakojo A.Kavaitė.

Meilė tarp dviejų merginų? Kodėl gi ne

Filme rodoma dviejų merginų paauglių meilė. Paklausta, kodėl pasirinko tokį neįprastą ryšį, režisierė sakė, kad, „jei šią istoriją būtų parašiusi mergai ir bernui – nieko nebūtų įveikę“, būtų neįdomu. „Tuomet tiesiog stiprus bernas būtų padėjęs stipriai merginai. Nors idealioje visuomenėje tai labiau įprasta, tik išmetus lyčių skirtumus, galima koncentruotis į asmenybes“, – tikino ji.

A.Kavaitė taip pat pastebėjo, kad visame pasaulyje yra ne tiek jau mažai žmonių, kurie jaučia šiltus jausmus tos pačios lyties atstovams. Be to – žmonės myli vieni kitus bendrąja prasme.

Juostoje įsiamžino ir būrys talentingų aktorių

„Sangailės vaidmens amplitudė buvo labai plati: tiek fiziškai, tiek kuriant meilės scenas. Šis vaidmuo man nėra nei labai artimas, nei ne artimas. Tiesiog gavau tokį ir išdidinau jį“, – kalbėjo pagrindinį vaidmenį juostoje atlikusi J.Steponaitytė.

Čia suvaidino ir A.Diržiūtė. Ji už vaidmenį filme sulaukė asmeninių ovacijų – mergina buvo įvertina kylančios Europos kino žvaigždėms skirtoje programoje „Shooting stars 2015“ ir gavo apdovanojimą tiesiai iš Holivudo žvaigždės Natalie Portman rankų. Aistė tapo pirmąja atstove iš Lietuvos, dalyvavusia šioje programoje, bei vienintele Rytų Europos regiono atstove šias metais.

Spaudos konferencijoje Aistė dėkojo režisierei už kantrybę ir gebėjimą ją perauklėti iš teatro aktorės į kino. „Alantė padėjo man suprasti skirtumą. Padėjo ir Julija. Matydama šalia kolegę, partnerę, kuri turi didesnę patirtį kine ir puikai jaučia svorį, balansą prieš kamerą. Tai yra didelis bendras darbas, kuris man padėjo išsivaduoti nuo teatro“, – sakė ji.

Čia įsiamžino ir akrobatinius triukus lėktuvu filme atlikęs lakūnas Jurgis Karys, ir choreografė, filme buvusią baleto šokėją vaidinusi Jūratė Sodytė.

„Nesu profesionali aktorė, nors kadaise ir norėjau ja būti. Didžiausias iššūkis filme man buvo tekstas. Buvo frazių, kurių tiesiog negalėjau pasakyti, tačiau Alantė atrado tą auksinį raktelį. Kaip sakė Aistė, mes esame teatro žmonės, esame linkę viską išdidinti. Patikėkite manimi, tikrai yra labai sunku, esi įstatomas į kitą metodą“, – pasakojo ji.

Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.
Gretos Skaraitienės/Žmonės.lt nuotr.

J.Sodytė taip užsiminė taip įsijautusi į vaidmenį, kad po filmavimų kurį laiką tiesiog negalėjusi išlipti iš savo personažo.

Didelį darbą filme atliko ir jo dailininkas, „Sidabrinę gervę“ už darbą filme gavęs Ramūnas Rastauskas. Pasak jo, labiausiai galvą teko pasukti dėl scenų, kuriose matyti spalvingas, detalių gausus filmo veikėjos Austės butas.

Muziką kūrė garsaus prancūzų dueto „Air“ narys

Filme režisierė didelį dėmesį skyrė muzikai. Pasak jos, dar prieš rašant scenarijų ji jau žinojo, kad garso takelis juostoje turės didelę reikšmę. Todėl nenuostabu, kad šią užduotį ji patikėjo tikriems profesionalams. „Sangailės vasaroje“ skambėjo ir kultinio prancūzų elektroninės muzikos dueto „Air“ nario Jeano-Benoito Dunckelo specialiai filmui kurta muzika.

Paklausta, kaip pavyko prikalbinti pasaulinio lygio žvaigždę, A.Kalantė sakė dar prieš „Sangailės vasarą“ dirbusi drauge su vienu prancūzų prodiuseriu, kuris kūrė filmą norvegams, jis vadinosi „Pioneer“. Tam filmui muziką kūrė „Air“.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuviškam filmui „Sangailės vasara“ muziką kūrė kultinio prancūzų dueto „Air“ narys

Tuomet, kai ji pradėjo galvoti apie savo filmą ir kai atėjo metas galvoti apie garso takelį, sulaukė pasiūlymo pabandyti pakalbinti dueto narius.

„Pradžioje jie pasakė „ne“. Atsiprašė, sakė yra labai užsiėmę. Tačiau vėliau pažiūrėję filmą pasakė, kad jis juos tiesiog prarijo. Jeanas-Benoitas Dunckelas yra neįtikėtinai gabus melodistas. O tuo pačiu jis turi klasikinės muzikos pagrindų. Buvom nusipirkę dainą iš „Royksopp“ iš „Elephant“. Reikėjo kompozitoriaus, kuris viską apjungtų. „Air“ buvo labai geras apsirinkimas“, – sakė A.Kavaitė.

Pretenduoja į tarptautinius kino apdovanojimus

Pozityvus, šviesios, nors ir dramatiškos paauglystės spalvomis nupieštas filmas jau spėjo sulaukti ir tarptautinio pripažinimo, jis apdovanotas už geriausią režisūrą, įvertinimo sulaukė ir aktorė J.Steponaitytė, dailininkas Ramūnas Rastauskas.

Pasak filmo prodiuserės Živilės Gallego, vieno filmo sėkmė tarptautiniuose festivaliuose atveria galimybę visam lietuviškam kinui. „Labai džiaugiamės, kad viskas prasidėjo nuo „Sundance“. Geriausios režisūros apdovanojimas buvo pirmoji žalia šviesa, po kurios mus pastebėjo ir kituose festivaliuose. Tačiau jeigu filmas neturėtų tokio potencialo, jo čia nebūtų“, – kalbėjo ji.

Kol kas „Sangailės vasara“ jau spėjo aplankyti maždaug 20 festivalių, o iki metų pabaigos šį skaičių planuoja padidinti iki 30. „Filmas sėkmingai keliauja po pasaulį, tuo pačiu keliauja ir mūsų aktorės ekrane, su savo peizažais keliauja ir Lietuva. Filmas yra pati paveikiausia kultūros priemonė“, – džiaugėsi Ž.Gallego.

Šiuo metu filmas jau yra rodomas Izraeilyje, Olandijoje, Šveicarijoje, Danijoje, Prancūzijoje, rugsėjį pasirodys ir JAV, vėliau – Vokietijoje.

„Sangailės vasara“ pretenduoja atstovauti Lietuvai ir Amerikos akademijos, taip pat –  Europos kino EFA apdovanojimuose. Artimiausiu metu planuojama išleisti ir filmo DVD plokštelę, o po metų filmą išvysti galės ir televizijos žiūrovai, jį rodys nacionalinis transliuotojas.

Į Lietuvos kino teatrus „Sangailės vasara“ atkeliaus rugpjūčio 21-ąją, o išskirtinė premjera kviestiniams svečiams – jau šį vakarą, rugpjūčio 19-ąją.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai