Paruoštukas šventiniams kepiniams

Kalėdiniai prieskoniai / Fotolia nuotr.
Kalėdiniai prieskoniai / Fotolia nuotr.
Šaltinis: Ji24.lt
2013-12-12 11:00
AA

Pasiruošimo šventėms maratonas prasideda dar gerokai prieš iškrintant pirmajam sniegui. Įsuktos į skubos ratą, dažnai pamirštame pagalvoti apie smulkmenas, kurios, kaip vėliau paaiškėja, – visai ne smulkmenos. Kad nekiltų rūpesčių, kai kuriais dalykais pasirūpinkime iš anksto.

Meduolių prieskoniai

Su kuo jums asocijuojasi Kalėdos? Atsakymas į šį klausimą dažniausiai skamba vienodai: „Su kvapiais prieskoniais.“ Jais kvepia meduoliai, pyragai, medauninkai, karštas vynas... Kvapiais prieskoniais gardinami desertai, sirupai, saldieji padažai. Jų mišiniu galima pabarstyti šviežias ir šaldytas uogas bei vaisius, pagardinti ledus, o klasikiniai desertai, tokie kaip panna cota arba net tiramisas, „sužiba naujomis spalvomis“.

Kaip visada tokiais atvejais yra keletas išeičių. Pirmoji – nueiti į parduotuvę ir nusipirkti jau paruoštą meduolių prieskonių mišinį (prieš Kalėdas jų siūlo kone kiekvienas prieskonių gamintojas). Antroji – pasigaminti mišinį pačioms.

Gatavi mišiniai

Vienas svarbiausių dalykų parduotuvėje – ne tik pasirinkti produktą pagal kainą, bet ir atidžiai perskaityti etiketę. Joje pirmojo įrašyto produkto gaminyje daugiausia. Taigi, jei meduolių prieskonių mišinio etiketėje pirmieji nurodyti miltai, žinokite, kad jų ten daugiausia. Vadinasi, prieskonių kvapas bus „atskiestas“, silpnesnis ir prieskonių reikės berti daugiau. Ar būtent tokių ieškote?

Kitas produktas, kurio paskirtis meduolių prieskonių mišinyje apgaubta paslaptimi, – kakava. Jos kiekis, kurio dedama į meduolių prieskonių mišinį, vargiai turės įtakos kepinio kvapui, spalvai arba skoniui...

O gal pasigaminti namie?

Prieskonių mišinių gaminti namuose nebūtina, bet galima – žinosite, kuo kvepia meduoliai. Be to, galėsite įdėti mėgstamų prieskonių ir nemaišyti nepatinkančių. Visgi ir čia yra tam tikrų taisyklių. Viena jų – susmulkinti prieskonius. Aišku, galima gaminti ir nusipirkus į miltelius smulkintus prieskonius.

Kvapiausi prieskoniai – smulkinti prieš pat naudojimą. Todėl geriausiai gaminti tokį kiekį prieskonių mišinio, kurį sunaudosite per vieną du kartus. Prieš pat naudojimą prieskonius galima truputį pakaitinti sausoje keptuvėje.

Ir dar, gaminant mišinį, smulkinant prieskonius, namai kvepės magišku kvapu, kuris pranašauja, kad šventės artėja.

Jums reikės: 20 g cinamonų žievių, 20 g kardamonų, 15 g kvapiųjų pipirų, 15 g muskatų, 15 g gvazdikėlių, 10 g džiovintų imbierų, 5 g juodųjų pipirų.

Visus prieskonius sutrinkite į miltelius. Sudėkite į sandariai užsukamą stiklinį indą ir laikykite sausoje tamsioje vietoje.

1 kg meduolių tešlos berkite 2–3 arbat. š. prieskonių mišinio.

Citrusai

Per Kalėdas apelsinų, citrinų, žaliųjų citrinų, mandarinų žievelės tampa labai paklausios. Tik reikėtų atminti, kad, norint naudoti jas maistui pagardinti, reikėtų rinktis ekologiškai augintus vaisius. Plaunant ir mirkant pašalinamos ne visos cheminės medžiagos, kuriomis purškiami vaisiai.

Kepimo priedai, pagaminti iš žievelių, yra paprasti: džiovintos žievelės, nevirtos cukatos ir žievelių ekstraktas. (Virtos cukatos – jau atskiras menas.) Džiovintos citrusų žievelės puikiai papildo meduolių prieskonių mišinius. Kaip jas paruošti? Reikia nutarkuoti vaisių žievelę, plonai paskleisti ant kepimo popieriaus ir sudžiovinti. Smulkinant jau sudžiovintą žievelę iki miltelių, gali „supykti“ jūsų smulkintuvas.

1 kg meduolių tešlos imkite 1–2 arbat. š. džiovintų žievelių.

Greituoju būdu, nors tai užtrunka ilgokai, galima pasigaminti nevirtų žievelių cukatų. Plonai nupjovus geltonąjį sluoksnį, žievelę reikia supjaustyti labai plonais šiaudeliais, sudėti į nedidelį švarų stiklainį ir užberti cukrumi. Uždengus laikyti šaldytuve. Žievelės po 7–10 dienų tampa skaidrios. Stiklainį galima kartkartėmis papildyti naujomis pjaustytomis žievelėmis. Beje, žieveles reikia imti tik švariu šaukšteliu.

Taip paruoštos cukatos puikiai tinka pyragams, storesniems papločiams, bet plonuose sausainiuose arba meduoliuose dažnai sukietėja.

Kepiniui aromato suteikia ir citrusų ekstraktas. Jam pagaminti reikia plonai nupjauto apelsinų arba citrinų žievelių geltonojo sluoksnio ir degtinės be priedų. Smulkiai supjaustytos 2 apelsinų arba 3 citrinų žievelės užpilamos 200 g degtinės, sandariai uždaroma ir laikoma tamsioje vietoje ne trumpiau kaip savaitę. Kuo ilgiau mišinys stovės, tuo bus kvapnesnis. Prieš naudojant skystį reikia perkošti.

Citrusų ekstraktu aromatizuojami kremai, įdarai, glajai – tai, kas neapdorojama termiškai.

Tekstas kulinarės Elžbietos Monkevič