Naujajame „Ji“ numeryje – lapkričio horoskopas dvylikai Zodiako ženklų!

„Ji“ žurnalas (43 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.
„Ji“ žurnalas (43 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.
2016-10-26 15:09
AA

Pasak astrologės Nijolės Gabijos Wolmer, paskutinį rudens mėnesį nepatartina imtis svarbių ar naujų darbų.

Jeigu nėra būtinybės, susitelkite į tai, ką jau esate pradėję. Iki lapkričio 22-osios tęsis gana neramus ir konfliktiškas metas. Neskubėkite, išlikite ramūs ir... išvengsite klaidų ar nesusipratimų. Jei smalsu, ką jūsų Zodiako ženklui pranašauja žvaigždės, nepraleiskite numerio temos „Lapkričio horoskopas“.

Naujajame numeryje jūsų laukia ir įdomūs pašnekovai. Apie žmogaus santykį su gamta kalbamės su kraštovaizdžio architekte, pasaulinio Žemės meno judėjimo dalyve Vaida Vaitkute-Eidimtiene. Tūkstančius šimtmečių augalai ir žmogus buvo viena visuma. Šis ryšys nenutrūko ir mūsų mokslo, išmaniųjų technologijų amžiuje, kuriame, deja, ir begalė chaoso. Tik įgavo kitas išraiškas ir formas. Plačiau apie tai skaitykite interviu „Žemės menas – kūryba, meditacija, žaidimas?“.

Kitas pašnekovas – VU Teorinės fizikos ir astronomijos instituto jaunesnysis mokslinis darbuotojas, astronomas Mindaugas Macijauskas. Astronomas sako, kad tik prieš kelis dešimtmečius spėjome įsitikinti, kad planetos iš tiesų egzistuoja ir prie kitų žvaigždžių, o dabar tokių suskaičiuojame net apie 3 400! Sunku būtų patikėti, kad Visatoje esame tikrai vieni. Tačiau atsakymas į šį klausimą vis dar lieka atviras, mat jokių konkrečių, neabejotinų įrodymų neturime...“ Plačiau apie tai skaitykite interviu „Visatoje esame ne vieni?“.

Toms, kurios domisi mada, nori visada gražiai bei stilingai atrodyti, naudingų patarimų ras straipsnyje „Ir dienai, ir vakarui“. Pristatome penkis universalius aprangos elementus, kurie be didelių pastangų gali pakeisti įvaizdį.

Žurnalas „Ji“ (43 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.

Visos moterys nori būti gražios ir kuo ilgiau nesenti. Šįkart specialistė pataria, kaip pasirūpinti paakių oda, kuri pirmiausiai begėdiškai išduoda mūsų amžių ir savijautą. Ar žinote, kad pradėti rūpintis paakių oda rekomenduojama jau nuo 25-erių? Kad ją prižiūrėti reikia ypatingai ir subtiliai, nes pirmosios raukšlelės išryškėja būtent apyakio srityje... Patarimų ieškokite straipsnyje „Kaip puoselėti paakių odą“.

Laisvalaikiui siūlome paskaityti apie „Keisčiausias pasaulio kapines“. Pasaulyje daugybė įdomių, legendomis ir tikromis istorijomis apipintų kapinių. Kai kuriose jų nėra vietos liūdesiui. Daugelis tokių kapinių įtrauktos į lankomų objektų sąrašus ir yra itin mėgstamos turistų.

Europa pasauliui padovanojo daugybę dalykų – meną, technologijas, madą, puikų maistą ir... ilgą sąrašą šiurpuliukus keliančių vietų. Ir nors Helovinas Senajame žemyne nešvenčiamas taip kaip Amerikoje, darganotą rudenį smagu pakeliauti siaubą keliančiomis vietomis. Į virtualią kelionę pasinersite atsivertę straipsnį „Šiurpuliukus kelianti Europa“.

Žurnalas „Ji“ (43 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.

Sakykite, ką norite, bet vis dar nustembame išgirdę, jog kieno nors (o gal ir jūs pati tokį auginate) mažasis yra kairiarankis. Kita vertus, gal ir nieko keista: juk tai, kas reta, visada stebina ir žadina smalsumą. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje „Mano vaikas kairiarankis“.

Netektys neišvengiamai paliečia visų mūsų gyvenimus. Skausmas ir nusivylimas, praradus mylimus žmones aplanko kiekvieno širdį. Ir, kai atėjus Vėlinėms, ant kapų uždegame žvakeles, nejučiomis pagalvojame apie save. Kaip mums sekasi išgyventi netektį?

Nors kiekvienas iš mūsų artimųjų netektis priimame skirtingai ir sielvartaujame kitaip, daugelis psichologų išskiria daugiau ar mažiau bendrus gedėjimo etapus. Šį kartą remsimės tais, kuriuos savo knygoje „Netekčių psichologija“ aprašė psichologė-psichoterapeutė dr. Kristina Ona Polukordienė. Plačiau apie tai skaitykite straipsnyje „Sunku pasakyti sudie...“.

Na, o jei mėgstate gaminti ar svarstote, kokiais skaniais valgiais pradžiuginti šeimyną, idėjų rasite rubrikoje „Virtuvė/ su sojų padažu“. Vištiena migdolų ir medaus plutelėje – tikras gardumėlis!

Norintiems sočiau – siūlome receptų su bulvėmis („Įdarytos bulvės – karališkas patiekalas“). Smaližiams rekomenduojame išbandyti 4 keksiukų receptus. Fantastiško skonio!

Žurnalas „Ji“ (43 nr.) / Redakcijos archyvo nuotr.

Smagaus skaitymo ir eksperimentų virtuvėje!