Mokslininkų tyrimai virto unikaliomis dėlionėmis: kviečia iš arti pažinti Lietuvos karių istoriją

Lietuvos kariai / Organizatorių nuotr.
Lietuvos kariai / Organizatorių nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-12-06 11:55
AA

Istoriniai Lietuvos karių atvaizdai nuo šiol bus gerokai aiškesni. Pirmą kartą sujungus tarpdisciplininius tyrimus bei pasitelkus archeologinę, istorinę, sfragistinę ir ikonografinę medžiagą, atkurti XIV a., XV a., XVII a. pradžios ir XVIII a. pabaigos karių atvaizdai. Jų pagrindu sukurtos unikalios 1000 detalių dėlionės kvies iš arti pažinti Lietuvos karių istoriją.

Unikalus projektas sujungė Lietuvos istorikus, archeologus ir paveldo entuziastus. Atkuriant Lietuvos karių atvaizdus dalyvavo archeologas dr. Paulius Bugys, karo istorikai Karolis Zikaras, Vidmantas Airini ir Arvydas Pociūnas bei dailininkas Šarūnas Miškinis.

„Šios karių aprangos, ekipuotės ir ginkluotės rekonstrukcijos yra unikalus dalykas jau vien tuo, kad pirmą kartą Lietuvos istorijoje Senosios Lietuvos karius buvo imtasi atkurti pasinaudojant rimtų tarpdisciplininių tyrimų pagalba. Anksčiau mes kažką žinojome iš istorinių šaltinių, kažką – iš ikonografijos, kažką – iš archeologinės medžiagos. Dabar visa tai buvo sujungta“, – sako archeologas dr. Paulius Bugys, rekonstravęs XIV a. ir XV a. pr. Lietuvos karių atvaizdus.

Lietuvos kariai XVIII a. / Organizatorių nuotr.

Šių piešinių pagrindu buvo sukurtos 4 unikalios dėlionės iš 1000 detalių. Kaip pabrėžia projekto autoriai, jos patiks visiems, besidomintiems istorija, karyba, puoselėjantiems patriotinius jausmus.

„Sukurtos keturios dėlionės padės ir jaunesniems, ir vyresniems geriau pažinti senosios Lietuvos karius, žiaurių XIV–XV a. bei XVII–XVIII a. mūšių dalyvius. Pasiektas bendro skirtingų sričių specialistų projekto rezultatas dar nėra galutinis, todėl ateityje turėtume sulaukti jo tęsinio“, – žada Kauno karo muziejaus karo istorikas Vidmantas Airinis.

Lietuvos kariai XVII a. / Organizatorių nuotr.

Piešinių unikalumą akcentuoja ir dailininkas Šarūnas Miškinis: „Buvo nelengva laikytis ir detalumo bei istorinio tikslumo, ir matyti piešinio visumą“.

Lietuvos kariuomenės Strateginės komunikacijos departamento karo istorikas Karolis Zikaras pabrėžia, kad ilgą laiką, besidomintiems Lietuvos karo istorija, skaitant istorikų tekstus, tekdavo pasitelkti vaizduotę: „Dabar, pagaliau, nebereikia fantazuoti, turime mokslo tyrimais pagrįstas ir vizualiai patraukliai sukurtas Lietuvos karių rekonstrukcijas kurios padės aiškai suprasti kaip atrodė mūsų kariuomenė praeityje“.

Lietuvos kariai XV a. / Organizatorių nuotr.

Tuo tarpu projektą vykdančios VšĮ „Mūsų vėliavos“ vadovas Deivydas Rimkevičius pabrėžia, kad atkurti piešiniai atskleidžia ir istorinę svarbą.

„Lietuvos kariuomenė visais laikais buvo efektinga ir tvirta. Niekas nelakstė su kailiais ir lazdomis. Ne visuomet kariuomenė buvo gausi, bet jos ginkluotė buvo lygiavertė priešininko ginkluotei, o valia laimėti ir taktika dažnai būdavo pranašesnė. Taip pat kai kurie ginklai – kaip pavyzdžiui, baltiškasis skydas paveza, yra mūsų išradimas“, – pabrėžia D. Rimkevičius.

Lietuvos kariai XIV a. / Organizatorių nuotr.

Jis tikisi, kad piešinių pagrindu atkurtos dėlionės paskatins ne tik iš arčiau pažvelgti į Lietuvos karius, bet ir paskatins prasmingą tėvų ir vaikų laiką kartu, atradant Lietuvos istoriją.

Susipažinti plačiau su projekto atvaizdais galima puslapyje: http://www.lietuvoskariai.lt

Temos: