Minima kovos su prekyba žmonėmis diena: moterys vis dar nepakankamai apsaugotos

Pasitikinti savimi moteris / Vida Press nuotr.
Pasitikinti savimi moteris / Vida Press nuotr.
Šaltinis: Žmonės
2018-10-18 14:45
AA

Spalio 18-ąją minima kovos su prekyba žmonėmis diena. Europos Sąjungoje (ES) prekybos žmonėmis aukos dažniausiai patiria seksualinį išnaudojimą, net 95 proc. jų – moterys. Europos lyčių lygybės institutas (EIGE) pastebi, kad esami ES ir valstybės narių teisės aktai nepakankamai apsaugo moteris kovoje prieš prekybą žmonėmis.

67% prekybos žmonėmis aukų – išnaudojamos seksualiai

Europos Komisijos (EK) duomenimis, 67 proc. prekybos žmonėmis aukų yra parduodamos seksualiniam išnaudojimui, 21 proc. – kitokių formų priverstiniam darbui, 12 proc. – kitais tikslais, pavyzdžiui, organų paėmimas, buitinė vergovė, elgetavimas. Net 95 proc. žmonių, kurie tampa prekybos žmonėmis aukomis su tikslu seksualiai išnaudoti, yra moterys.

„Prekyba žmonėmis dėl seksualinio išnaudojimo yra nusikaltimas lyties pagrindu. Priemonės, skirtos su tuo kovoti, privalo atsižvelgti į tai, kad moterys ir merginos yra kur kas labiau pažeidžiamos dėl prekybos žmonėmis", – sako EIGE direktorė Virginija Langbakk.

Paskutiniais turimais statistiniais duomenimis (2012 m.), iš viso ES per metus užfiksuota beveik 16 tūkst. atvejų, kai moterys, vyrai, mergaitės ir berniukai tapo prekybos žmonėmis aukomis. Tačiau ekspertai pažymi, kad tikrasis aukų skaičius ir problemos mastas veikiausiai yra daug didesnis nei rodo nacionalinių institucijų turima oficiali statistika. Lietuvoje nuo prekybos žmonėmis per metus (2012 m.) nukentėjo 11 moterų ir 3 vyrai.

Parengtos rekomendacijos stiprinti apsaugą

EIGE lyčių aspektu išanalizavo ES Kovos su prekyba žmonėmis direktyvą ir, bendradarbiaudama su EK, parengė rekomendacijas, kaip didinti moterų ir vaikų apsaugą, padėti valstybėms narėms įgyvendinti šį tikslą bei stebėti pažangą.

„Moterys labiausiai nukenčia ne tik dėl seksualinio išnaudojimo, bet ir kitų prekybos žmonėmis nusikaltimų. EIGE paskelbtoje šiai problemai skirtoje ataskaitoje pateiktos rekomendacijos padės apsaugoti daugiau potencialių prekybos žmonėmis aukų, kuriomis dažniausiai tampa moterys ir vaikai. Tai taip pat padės valstybėms narėms geriau įgyvendinti savo teisinius įsipareigojimus užtikrinti lyčių lygybę ir sumažinti tokių nusikaltimų paplitimą", – sako ES kovos su prekyba žmonėmis koordinatorė Myria Vassiliadou.

EIGE ataskaitoje pastebima, kad ES Kovos su prekyba žmonėmis direktyvą derėtų papildyti ES Nusikaltimų aukų teisių direktyva. Tai padėtų sukurti efektyvesnę sistemą identifikuoti nusikaltimą, suteikti pagalbą ir apsaugą dažniausioms prekybos žmonėmis aukoms, patiriančioms seksualinį išnaudojimą – moterims ir vaikams. 

Temos: