Julija Navalnaja negailėjo kritikos V.Putinui: „Jis ne politikas, o gangsteris“

Julija Navalnaja / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Julija Navalnaja / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.
Šaltinis: 15min, BNS
2024-03-13 19:44
AA

Neseniai mirusio Rusijos opozicionieriaus Aleksejaus Navalno našlė Julija Navalnaja paskelbė komentarą laikraštyje „The Washington Post“, kuriame teigia, kad Vladimiras Putinas yra ne politikas, o gangsteris.

„Vasario 16 d., likus mėnesiui iki numatytų Rusijos prezidento rinkimų, mano vyras Aleksejus Navalnas buvo nužudytas kalėjime tiesioginiu Vladimiro Putino įsakymu. Niekada nenorėjau būti politikė, niekada nenorėjau kalbėti iš tribūnos ar rašyti tarptautinei žiniasklaidai. Tačiau V.Putinas nepaliko man kito pasirinkimo. Todėl noriu jums pasakyti keletą svarbių dalykų, kuriuos Aleksejus bandė pasakyti visus šiuos metus“, – sako J.Navalnaja.

Julija Navalnaja / „Scanpix“/AP nuotr.

Pasak jos, norint nugalėti V.Putiną ar bent jau rimtai jį nubausti, reikia suvokti, kas jis yra. „Deja, pernelyg daug žmonių Vakaruose vis dar laiko jį teisėtu politiniu lyderiu, ginčijasi dėl jo ideologijos ir jo veiksmuose ieško politinės logikos. Tai didelė klaida, kuri gimdo naujas klaidas ir padeda V.Putinui vėl ir vėl apgaudinėti savo oponentus.

V.Putinas nėra politikas, jis – gangsteris. Aleksejus Navalnas Rusijoje išgarsėjo ir V.Putino tapo nekenčiamas būtent dėl to, kad nuo pat kovos pradžios atvirai apibūdino V.Putiną ir jo sąjungininkus kaip gangsterius, kurie užgrobė valdžią ir ja naudojasi tik savo praturtėjimui ir asmeninių ambicijų įgyvendinimui“, – pastebi opozicionierė.

Julija Navalnaja ir Aleksejus Navalnas / Stopkadras

„Žiūrėkite į Putiną kaip į mafijos grupuotės lyderį. Suprasite jo brutalumą, cinizmą, polinkį į smurtą, pomėgį demonstratyviai prabangai – ir jo norą meluoti bei žudyti. Visos jo kalbos apie religiją, istoriją, kultūrą ir politiką gali suklaidinti vakariečius. Tačiau Rusijoje visi žino, kad gangsteriai visada mėgo puoštis dideliais kryžiais, pozuoti cerkvėse ir vaizduoti save kovotojais už aukštesnį teisingumą ir tradicines vertybes, kurios jų supratimu išvirsta į negailestingą profesionalaus nusikaltėlio elgesio kodeksą“, – sako J.Navalnaja.

Mafijos bosams labai svarbus jų statusas

„Pažvelkite į V.Putiną kaip į mafijos bosą ir suprasite, kaip jį nubausti ir paspartinti jo galą. Nusikaltėlių lyderiams labai svarbus statusas – tiek jų gaujų viduje, tiek išoriniame pasaulyje. V.Putinas užgrobė valdžią Rusijoje, kur gali skelbtis teisėtu prezidentu ar net karūnuotis Rusijos carų įpėdiniu. Tačiau kodėl demokratinės šalys ir toliau pripažįsta jo nusikalstamą valdžią kaip teisėtą? Kodėl sąžiningai išrinkti pasaulio lyderiai stato save į vieną gretą su nusikaltėliu, kuris dešimtmečius klastojo rinkimus, žudė, įkalino ar išvijo iš šalies visus savo kritikus, o dabar, užpuolęs Ukrainą, sukėlė kruviną karą Europoje? – klausia politikė.

„Aš nežadu, kad atsisakymas pripažinti šį savaitgalį vykstančius Rusijos prezidento rinkimų rezultatus iš karto nulemtų V.Putino valdžios žlugimą. Tačiau tai būtų svarbus signalas Rusijos pilietinei visuomenei ir V.Putinui vis dar lojaliam elitui, taip pat pasauliui, kad Rusiją valdo ne visų pripažįstamas prezidentas, o asmuo, kuris yra niekinamas ir viešai smerkiamas. Tik tada tie, kurie liko ištikimi V.Putinui, pradės suprasti, kad vienintelis būdas grįžti į normalų ekonominį ir politinį gyvenimą – atsikratyti jo“, – konstatuoja J.Navalnaja.

Aleksejaus Navalno laidotuvės (37 nuotr.)
+31

Pasak jo, nusikaltėlių lyderiams pinigai yra labai svarbūs. „V.Putinas abejingas paprastų žmonių kančioms Ukrainoje ir Rusijoje. Jam nerūpi Rusijos ekonomika – kol pinigų užtenka kariuomenei ir saugumo tarnyboms išlaikyti ir jo paties bei jo bendrininkų kišenėms pripildyti. Vienintelis dalykas, kuris iš tiesų skaudina V.Putiną, yra pajamų praradimas. Nors šiuo metu gali būti sudėtinga nukreipti į jį tiesiogiai, įmanoma atimti iš jo artimiausios aplinkos, jo atstovų ir sprendimų priėmėjų, jų neteisėtai gautas pajamas“, – sako A.Navalno našlė.

„Atimkite iš gangsterių jų turtus, ir jie praras ištikimybę savo lyderiui. Todėl raginu kuo labiau išplėsti ir kruopščiai taikyti sankcijas visiems daugiau ar mažiau su V.Putinu susijusiems politikams, vadinamiesiems verslininkams, valstybės tarnautojams ir teisėsaugos pareigūnams. Atimdami iš tūkstančių įtakingų veikėjų jų kapitalą ir turtą, sukursite pagrindą vidiniams nesutarimams – ir galiausiai režimo žlugimui“, – kaip kovoti su V.Putino režimu, siūlo J.Navalnaja.

Aleksejus Navalnas ir Julija Navalnaja / „Scanpix“ nuotr.

Pasak jos, plati parama Ukrainai ir jos kariuomenei kovoje su nepagrįsta V.Putino agresija tapo natūraliu moraliniu Vakarų šalių pasirinkimu. Karinis V.Putino pralaimėjimas Ukrainoje turėtų pastūmėti jo valdžią prie žlugimo slenksčio. Tačiau istorijoje yra buvę atvejų, kai pralaimėjimas neprivedė prie diktatoriaus žlugimo. Pavyzdžiui, Saddamo Husseino pralaimėjimas Kuveite nenutraukė jo valdymo – pasak komentaro autorės, S.Husseinas ir jo gauja terorizavo Irako ir kaimyninių šalių gyventojus dar dešimtmetį. Norint užtikrinti, kad V.Putino valdymas neišgyventų dar vienos krizės, įskaitant ir tas, kurias sukėlė karinės nesėkmės Ukrainoje, būtina remti jėgas, kurios toliau priešinasi iš Rusijos vidaus.

„V.Putinas yra uzurpatorius, tironas, karo nusikaltėlis ir žudikas“

„Nemanykite, kad visi Rusijoje palaiko V.Putiną ir jo karą. Rusijoje vyrauja griežta diktatūra. Politinių kalinių skaičius Rusijoje yra tris kartus didesnis nei sovietinės sistemos kovos su disidentais laikais. Žmogaus teisės paminamos, nėra žodžio ir protesto laisvės. Tačiau net ir tokiomis sunkiomis sąlygomis Rusijos žmonės randa būdų, kaip demonstruoti prieš represinį režimą. Bet kokia galimybė legaliai išreikšti nepasitenkinimą tampa masiniu protestu. Šimtai tūkstančių žmonių stovėjo eilėse, tikėdamiesi užregistruoti antikarines pažiūras išreiškiančius kandidatus prezidento rinkimuose.

Aleksejus Navalnas ir Julija Navalnaja su vaikais / „Scanpix“/AP nuotr.

Mano vyro laidotuvės Maskvoje taip pat tapo daugiadieniu protestu. Nepaisant visų valdžios institucijų pastangų, tūkstančiai žmonių aplankė jo kapą ir užvertė jį gėlėmis. Žmonės žino, kad režimas seka visus, kurie išdrįsta dalyvauti – ir kad vėliau jie gali būti nubausti, – bet jie vis tiek pasirodo Maskvoje ir visoje Rusijoje“, – pastebi J.Navalnaja.

„Paskutinis mano vyro kreipimasis į rusus buvo raginimas dalyvauti kampanijoje „Vidurdienis prieš V.Putiną“. Jis paprašė visų V.Putino oponentų kovo 17 d., rinkimų dieną, vidurdienį ateiti į rinkimų apylinkes. Tikslas – ne daryti įtaką balsavimo rezultatams, kurie ir taip bus suklastoti, ir nepalaikyti nė vienos iš V.Putino marionečių, leidžiamų į rinkimų biuletenius. Aleksejus norėjo, kad tai būtų visos šalies masto protestas, pabrėžiantis V.Putino išrinkimo neteisėtumą ir Rusijos pilietinės visuomenės pasipriešinimą“, – rašo opozicionierė.

„Raginu Vakarų šalių politinius lyderius padėti visiems Rusijos piliečiams, kurie priešinasi V.Putino gaujai. Raginu pagaliau išgirsti laisvosios Rusijos balsą ir užimti principingą poziciją prieš jį – nepripažinti suklastotų rinkimų rezultatų, nepripažinti V.Putino teisėtu Rusijos prezidentu.

Aleksejus Navalnas ir Julija Navalnaja / „Instagram“ nuotr.

Pasaulis pagaliau turi suprasti, kad V.Putinas nėra tas, kuo jis nori atrodyti. Jis yra uzurpatorius, tironas, karo nusikaltėlis ir žudikas“, – apibendrina J.Navalnaja.