Atidarytas MO muziejus: architekto Danielio Libeskindo prisipažinimas palydėtas ovacijomis

MO muziejaus atidarymo svečiai
MO muziejaus atidarymo svečiai
Šaltinis: Žmonės
2018-10-18 13:18
AA

Spalio 18 dieną Vilniuje duris atverė modernaus meno tvirtovė MO muziejus. Vieno garsiausių pasaulio architektų Danielio Libeskindo suprojektuotas pastatas šiandien su meile pasitiko savo pirmuosius lankytojus. Atidaryme dalyvavo projekto įgyvendintojai ir idėjos autoriai Danguolė ir Viktoras Butkai, sostinės meras Remigijus Šimašius, Lietuvos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson ir kiti garsūs kultūros bei meno žmonės.

Muziejų prieš beveik dešimtmetį sugalvojo įkurti verslininkai Danguolė ir Viktoras Butkai, surinkę vertingą kolekciją ir nusprendę savo lėšomis įsteigti MO. 

Vilniaus meras Remigijus Šimašius šiandien džiaugėsi, jog jų ambicijos, užsidegimas ir svajonės pagaliau tapo realybe.

MO muziejaus atidarymo akimirka / Pauliaus Peleckio nuotr.

„Labai gerai prisimenu tą dieną, kai pirmą kartą išgirdau apie šią idėją. Jau tada, prieš devynerius metus, tai man atrodė nuostabu: visų pirma, tai susiję su mokslu, Viktoras yra puikus mokslininkas ir jis nusprendė savo gerybėmis pasidalyti su visais. Verslumas, moksliškumas ir šių žmonių dvasia, turėtų pleventi miestuose. Geri miestai tie, kuriuose kyla geros idėjos“, – komplimentų verslininkams ir MO muziejaus įkūrėjams negailėjo meras.

Būtent D. ir V. Butkų šiandien visi nuoširdžiausiai sveikino, užlipusi ant pakylos pora išliko kukli ir gražiais žodžiais apdovanojo susirinkusią publiką. D. ir V. Butkai padėkojo Lietuvos menininkams, naujiems mecianatams ir savanoriams, jie pasidžiaugė, kad pagaliau visi galės pamatyti meną, ilgą laiką neturėjusį savo namų.

MO muziejaus atidarymo akimirka / Pauliaus Peleckio nuotr.

Niujorke reziduojančios vieno iškiliausių pasaulio architektų Danielio Libeskindo komandos suprojektuotas pastatas buvo patikėtas įgyvendinti Lietuvos architektų studijai „Do Architects“. Šiandien į Lietuvą atvykęs Danielis Libeskindas pasidžiaugė komandos darbu ir prisipažino:

„Tai meno šventė, žmonių šventė. Geriausias dalykas, kuris tik galėjo nutikti. Tai labai ypatingas projektas, nes sutikęs Danguolę ir Viktorą Butkus supratau, kad jie turėjo aiškią viziją ir atkaklumo tą viziją įgyvendinti. MO muziejus – vienas mažiausių, bet vienas iš mylimiausių mano darbų“, – šiandien sakė architektas, kurio žodžiai buvo palydėti ovacijomis.

„MO yra vienareikšmiškai didžiausia ir įstabiausia privati investicija į kultūrą ne tik Lietuvoje, bet ir visame mūsų regione. Muziejaus steigėjai atliko žygdarbį. Šios meno kolekcijos ir muziejaus atsiradimas – ne tik fizinis naujas objektas, tai ir kultūrinis – dvasinis pokytis mūsų sąmonėje. Tikimės, kad muziejus vykdys savo misiją ir darys būtent tai, ką jie daro šiandien – turtins autorių kolekciją, vykdys edukacines programas, bus šiuolaikine intelektualine pastoge dailės, muzikos, kino atlikėjų ir kitų meno sričių atstovams bei mylėtojams“, – sveikindama su muziejaus atidarymu teigė kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson.

Tai, kad muziejus yra atviras visokiems požiūriams parodo ir pirmoji MO muziejuje publikai pristatoma paroda, kuruojama prof. dr. Ramintos Jurėnaitės. Parodoje pavadinimu „Visas menas – apie mus“ daug mūsų istorijos ženklų, į kuriuos kviečiama žiūrėti ir iš savo asmeninės, ir iš lietuviškosios tapatybės perspektyvos. Parodoje visi mūsų išgyvenimai: pokaris, sovietinis atšilimas, brežnevinis sąstingis, pertvarkos skersvėjis, Sąjūdžio grąžinta nepriklausomybė ir sparčios permainos su naujais iššūkiais.

MO muziejaus atidarymo akimirka / Pauliaus Peleckio nuotr.

MO muziejaus atidarymo renginiai – susitikimai su autoriais, interaktyvūs projektai, diskusijos, edukacinės programos, koncertai, naktinis parodos lankymas. Specialiai muziejaus atidarymo progai kurtas ir ne vienas performansas. Lankytojų laukia premjeros, kurias pristatys performanso menininkės Kira Nova (Ieva Misevičiūtė), Eglė Budvytytė, taip pat bus galima išgirsti specialiai MO muziejui sukurtą Vaivos Grainytės ir Arturo Bumšteino libretą. Įvyks ne viena nauja kolaboracija ir menų sintezė.

Muziejus lankytojų spalio 18-21 dienomis laukia ir dieną, ir naktį. 

Atidarymo bilietą sudaro parodos bilietas ir 2 pasirinkti renginiai.

MO muziejus, įkurtas asmenine mokslininkų Danguolės ir Viktoro Butkų iniciatyva, beveik dešimtmetį veikė kaip muziejus be sienų. Sukauptą 5000 modernaus ir šiuolaikinio meno kūrinių kolekciją sudaro Lietuvos dailės aukso fondas nuo XX a. 6-ojo dešimtmečio iki šių dienų.

Nuo 2018 m. spalio 18 dienos MO tampa gero laisvalaikio vieta. Čia užsukti kviečia parodos, kinas, edukaciniai užsiėmimai, koncertai ir kiti renginiai, skirti įvairioms amžiaus grupėms. Vienas iš MO tikslų yra burti aktyvią bendruomenę – MOdernistus – kurie palaiko MO idėją ir padeda kurti naująjį muziejų drauge.

„Žurnalą „Žmonės“ ir MO muziejų šią savaitę suvienijo ne tik panašūs logotipai, inspiravę mus netikėtam proginiam prekės ženklo virsmui. Sutampa ir mūsų tikslai – auditorijai kalbėti populiariai, nepaisant temų sudėtingumo, ir būti kokybiško laiko sau garantu“, – sako žurnalo „Žmonės“ rinkodaros vadovė Gabrielė Burbienė.

Tapęs MO muziejaus partneriu, žurnalas „Žmonės“ pasiūlys ir ypatingą nuolaidą savo skaitytojams. Nuo spalio 25 dienos iki pat šių metų pabaigos žurnalas „Žmonės“ ketvirtadieniais taps 50 % nuolaida į muziejų MO – pateikę naują žurnalo numerį, lankytojai bilietą galės įsigyti už pusę kainos.

MO muziejaus atidarymas (51 nuotr.)
+45