Ar viešumoje galima demonstruoti savo jausmus antrajai pusei? Garsių žmonių nuomonės

Oksana Pikul-Jasaitienė, Mantas Stonkus ir Katažina Zvonkuvienė / Žmonės.lt nuotr.
Oksana Pikul-Jasaitienė, Mantas Stonkus ir Katažina Zvonkuvienė / Žmonės.lt nuotr.
Šaltinis: Žmonės.lt
2016-09-26 21:24
AA

Dėl tam tikrų etiketo taisyklių visi sutaria vienbalsiai. Tačiau yra ir tokių, kur kyla daugybė diskusijų. Šį kartą Žmonės.lt pasiteiravo garsių žmonių, kokia jų nuomonė apie viešai demonstruojamus jausmus antrajai pusei.

Šalia meiliai susiglaudusi ar besibučiuojanti porelė turbūt neprivers pasijusti nepatogiai nė vieno. Gal kaip tik – smagu žiūrėti į tuos, kurie yra laimingi. Tačiau ne paslaptis, kad kartais ribos yra peržengiamos, ir pasidaro labai nemalonu, jei žmonės ima aršiai aiškintis santykius ar demonstruoti intymius jausmus. Tai kur yra riba? Kada žmonės savo jausmus turėtų pasilikti sau, o ne viešai juos demonstruoti?

Humoristas Mantas Stonkus sako, kad riba, kada galima ir kada jau nebegalima demonstruoti savo jausmų, yra plona.

Mantas Stonkus ir Indrė Stonkuvienė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

„Jeigu dalijasi teigiamomis emocijomis, tai visada yra gerai, nes dažniausiai užkrečia ir kitus žmones. Jei žmonės susiglaudę bučiuojasi, nieko nėra baisaus. O jeigu tai yra jau labai netoli intymių jausmų reiškimosi, man atrodo, kad reiktų pasilaikyti sau“, – Žmonės.lt sakė Mantas Stonkus.

Paklaustas, kokia yra jo ir Indrės šeima, Mantas juokauja, kad visus jausmus jau parodė anksčiau: „Mes su Indre savo jausmus jau ištransliavome jaunystėje, o dabar pasilaikom sau daugiau.“

Katažinos Zvonkuvienės sako, kad jai kelia šypseną, kai žmonės perdėtai demonstruoja jausmus, taip bandydami gauti dėmesio: „Kai žmonės jau beprotiškai ant kiekvieno kampo fotografuojasi, perdėtai rodo jausmus, tai tada man jau nebeskanu, praranda žavesį. Yra tokių, kuriems reikia tik dėmesio, kurie specialiai demonstruoja, norėdami pasirodyti prieš kitus. Bet vėlgi, jei žmonėms nuo to geriau, tai valio, man negaila. Man nepatogumo jokio nesukelia. Be abejo, jei pamatyčiau kokią intymią nuotrauką, tai gal sutrikčiau, manau. Tačiau žmogus laisvas, gyvena laisvoje šalyje, tai turbūt turi teisę daryti daug ką.

Mantas Stonkus ir Indrė Stonkuvienė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Aš pati per daug nesigilinu, noriu – fotografuojuosi ir rodau, nenoriu – nerodau. Niekada negalvoju, ką žmonės pagalvos, kažkaip paprasčiau į tokius dalykus žiūriu. Su Deividu viešumoje kartu daug nebūname, tai viskas vyksta spontaniškai. Mes nieko specialiai nedarome: prieš kamerą specialiai nesibučiuojame, nesilaikome už rankų. Darom, kaip norim, niekada apie tai negalvojame. Ko gero, mūsų pora yra šiek tiek santūresnė, ne per daugiausiai demonstruojame jausmus.“

Oksana Pikul-Jasaitienė taip pat mano, kad viešumoje reikia galvoti apie savo elgesį: „Sutinku, kad viešumoje turi būti paisoma tam tikrų etiketo taisyklių. Kultūringas elgesys tikrai nevaržo. Jeigu tenka susidurti su jaunimo viešai demonstruojamais jausmais – tiesiog nusišypsau. Tačiau kai jaunimas padaugina alkoholio – tampa bjauru.“

O.Pikul-Jasaitienė sako, kad jos ir Simo pora yra santūresnė: „Su vyru viešai demonstruoti jausmų nemėgstame. Nebent tai būna romantiška vieta ir mūsų nesupa žmonės.“

Mantas Stonkus ir Indrė Stonkuvienė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Na, o kaip yra iš tikrųjų? Ką sako etiketas? Etiketo žinovas Arminas Lydeka teigia, kad jausmus viešumoje reiktų rodyti santūriai, nes reakcijų gali būti įvairiausių: „Šiaip viešas jausmų demonstravimas yra pozityvu. Tačiau vertinant iš etiketo pozicijų, be abejo, reikia pakankamai santūriai demonstruoti jausmus: ar jie būtų teigiami, ar neigiami.

Mantas Stonkus ir Indrė Stonkuvienė / Luko Balandžio / 15min nuotr.

Etiketo taisyklės tam ir sukurtos, kad žmonės tarpusavy galėtų bendrauti, susikalbėti, galėtų vienodai vertinti aplinką. O suprantant, kad yra skirtingai vertinančių netgi tuos pačius faktus ar žmonių elgesį, yra reikalavimas, kad savo griežto vertinimo, savo pozityvių ar negatyvių jausmų, nereikia per daug ryškiai demonstruoti, nes visa tai žmonės įvairiai vertins ir priims.“

Pasak A.Lydekos, meilė yra vienas stipresnių jausmų ir jis visuomenėje labai skirtingai traktuojamas, priimamas. Todėl pagal etiketą, subtilumas yra ypač vertinamas.

„Jeigu dauguma mūsų sutiksime, kad tai pozityvus jausmas, kad gražu, kai jauni žmonės myli vienas kitą, bučiuojasi, tačiau kur ta riba? Ar tai tik lengva išraiška to jausmo ar daugiau: bučinys, daug bučinių, prisilietimų, pasiglostymų. Suprantant, kad vieniems tai gali būti labai smagu, malonu ir gera pamatyti tokį vaizdą, kitiems priešingai – iššaukti nejaukumą, nepatogumą, susierzinimą, kažkokius negatyvius asmeninius išgyvenimus, tam ir egzistuoja etiketo norma, sakanti, kad viešoje erdvėje ryškiai demonstruoti savo jausmus reikia atsargiai, subtiliai, nes skirtingi žmonės gali tai skirtingai priimti. Taigi santūrumas yra tam tikras privalumas“, – sakė etiketo žinovas Armino Lydeka.