70-ies metų jubiliejų švenčiantis Vidas Mačiulis: „Man krepšinis – kaip duona“

Autorius: Žmonės.lt
Publikuota: 2016-01-18 19:06
„Krepšinis man kaip duona! Kaip oras! Krepšinis man yra viskas!“, – sako 50 metų žurnalistu dirbantis ir sausio 18-ąją 70-ies metų jubiliejų švenčiantis Vidas Mačiulis.

Ir tai ne vienintelė apvali sukaktis Vido Mačiulio gyvenime. Šį sekmadienį, sausio 24-ąją, eterį pasieks 1000-oji žurnalisto laida „Krepšinio pasaulyje“. Lygiai tiek laidų bus parodyta nuo 1992-ųjų, sausio 11-osios, kai ši laida startavo TV eteryje. 

Vidas Mačiulis ir „Krepšinio pasaulyje“. Arba atvirkščiai – „Krepšinio pasaulyje“ ir Vidas Mačiulis. Nesvarbu, kaip šios frazės būtų dėliojamos, tačiau jos yra tarsi neatsiejamos. 

Ypatingo jubiliejaus sulaukusi laida bus išskirtinė. Visų staigmenų V.Mačiulis neatskleidžia, bet prasitaria, kad prie jos vairo šįsyk sės krepšininkas Edgaras Ulanovas. 

Alfredo Pliadžio nuotr.
Alfredo Pliadžio nuotr.

„Jis – iškalbingas ir sausio 7-ąją atšventė 24 metų gimtadienį. O juk būtent 1992-ųjų sausį pasaulį išvydo „Krepšinio pasaulyje“. Vadinasi, Edgaras ir laida – bendraamžiai“, – savo pasirinkimą Žmonės.lt komentavo V.Mačiulis. 

Kartu su krepšininkais Sergejumi Jovaiša ir Lina Dambrauskaite, gražuolių konkursų laimėtojomis bei daugybę kitų tituluotų žmonių laidą vedęs V.Mačiulis sako, jog stengiasi ne tik išsamiai pristatyti įvykius mėgstamiausios lietuvių sporto šakos gyvenime, bet taip pat pateikti netikėtų staigmenų. Pavyzdžiui, kai prie „Krepšinio pasaulyje“ komandos prisijungė režisierius Kęstutis Bražiūnas ir operatorius Laisvis Karvelis, pasak V.Mačiulio, laida tapo labiau meninė, tarsi pasakojimas. 

V.Mačiulis jau dirbo žurnalistu spaudoje, kai nutiko jo gyvenimą pakeitęs įvykis. 1979 metais „Žalgirio“ komanda turėjo įrodyti galinti kovoti TSRS aukščiausioje lygoje. Kad Lietuvos ekipa pateks tarp dviejų išrinktųjų, mažai kas tuo tikėjo. Tuomet V.Mačiuliui gimė mintis rytinėse treniruotėse, vykstančiose prieš rungtynes, pakalbinti žalgiriečius ir vakare garso įrašus paleisti Kauno sporto halėje, kad apšildami prieš kovą žaidėjai prisimintų, ko tikisi iš dvikovos. 

Alfredo Pliadžio nuotr.
Alfredo Pliadžio nuotr.

„Ir „Žalgiris“ liko aukščiausioje lygoje! Man ne vienas krepšinio ekspertas sakė, jog tai, ką sportininkai girdėjo, juos labai įkvėpė“, – prisiminė V.Mačiulis. 

„Time Out“ pavadinti įrašai prieš krepšinio rungtynes Kauno sporto halėje skambėjo daugybę metų. 1992-aisiais, kuomet laikinojoje sostinėje pradėtas transliuoti LTV2 kanalas, V.Mačiulis ėmė kurti pirmąją specializuotą sporto laidą. Sausio 11-osios vakarą įvyko tuomet dar pavadinimo neturėjusios programos transliacija.

 

„Laida net nebuvo įtraukta į tinklelį, nes nežinojau, ar ji bus. Tiesiog atsitiktinai pasitaikė progą gauti interviu iš Ispanijos „Žvaigždžių dienoje“ dalyvavusių „Žalgirio“ klubo darbuotojų – fizinio parengimo trenerio Aleksandro Kosausko ir šviesaus atminimo Arūno Pakulos“, – prisiminė V.Mačiulis. 

Pašnekovai, turintys išvykos į Ispaniją vaizdo medžiagą, grįžo į Lietuvą sausio 11-osios vakare. Apie 22 val. prasidėjusi transliacija baigėsi po vidurnakčio. Laidos pabaigoje A.Kosauskas pasveikino V.Mačiulį su naujo televizijos produkto gimimu.

„Tuo metu negalvojau, kad projektą tęsiu. Bet Aleksandro pasveikinimas buvo tarsi visa ko pradžia“, – sakė žurnalistas.

Alfredo Pliadžio nuotr.
Alfredo Pliadžio nuotr.

Kelias laidas V.Mačiulis žiūrovams dar pristatė be pavadinimo. Tačiau A.Pakulas tuomet buvo informacinio leidinio „Krepšinio pasaulis“ redaktorius. 

„Pasiklausiau, ar Arūnas nepyks, jei laidai suteiksiu panašų pavadinimą. Jis tam neprieštaravo“, – patikino V.Mačiulis. 

Per 24 metus laidos „Krepšinio pasaulyje“ istorijoje buvo padarytos kelios ilgesnės pertraukos. Tai buvo susiję su V.Mačiulį kamavusiomis sunkiomis ligomis. Žurnalistas atvirauja – krepšinis jam buvo toks svarbus, kad net gulėdamas ligoninėje sapnuodavo filmavimus, siužetų montavimus, treniruotes, rungtynes. 

Kai „Krepšinio pasaulyje“ rado savo vietą publikos tarpe, imta kurti 30 minučių trukmės laida. V.Mačiulis su šypsena sako, kad jei sugalvotų jas visas peržiūrėti vienu kartu, tektų prie televizoriaus ekrano praleisti 21 parą.

Alfredo Pliadžio nuotr.
Alfredo Pliadžio nuotr.

 „O kiek dar sukaupta archyvinės medžiagos! Kiek susukta siužetų! Filmų!“, – Žmonės.lt sakė V.Mačiulis. 

Jis dalyvavo visuose svarbiausiuose Lietuvos krepšinio įvykiuose. 

Pernai V.Mačiulis apdovanotas Vinco Kudirkos premija už dokumentinių novelių filmą „Atėjo… Sabas!“. 

„Kartais sulaukiu kritikos esą „Krepšinio pasaulyje“ neanalizuoja pačių rungtynių, neteikia komentarų, išvadų. Bet juk aš – ne treneris. O žurnalistikos principas yra pateikti ne savas išvadas, o pristatyti faktą“, – įsitikinęs ilgametis žurnalistas. 

V.Mačiulis nežino, koks bus laidos „Krepšinio pasaulyje“ likimas. Neatlygintinai projektą kuriantis kaunietis sako nesąs sulaukęs paramos nė iš vienos su krepšiniu ar sportu susijusių institucijų. 

„Jėgų dirbti turiu. Bet jeigu laidos nereikia...“, – abejones išsakė garbingą jubiliejų švenčiantis V.Mačiulis.

Žmonės.lt

Naujausi straipsniai